Şahıs Şirketi Kapatmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

Şahıs şirketiniz varsa ve türlü sebeplerden dolayı kapatmak zorunda kaldığınızda, yapmanız gereken şeyler aslında çok basit.

Bağkur borcunuz olsa bile şahıs şirketinizi kapatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek, İş Kapama bildirimi vermek. Demirbaşlarınızı bildirmek, varsa şirkete ait aracınızı bildirmek. Bu dilekçe ile birlikte muhasebecinizin yazacağı bir dilekçeyle vergi dairesine başvurabilirsiniz.

Yanınızda kesilmemiş, irsaliye ve fatura koçanlarınızı da götürmeniz gerekmekte. Kullanılmayan sayfalar orada imha edilmekte. Kullanılan sayfaların bir nüshası sizde kalacak şekilde, kayıt altına alınmakta ve 10 yıl süre ile saklanmak zorundadır.

Şirketi kapattıktan sonra 2-3 ay daha bulunduğunuz döneme göre, bir kaç ay daha vergileriniz gelecektir. Kapama için, aynı açılışta olduğu gibi vergi memuru, firma adresine denetlemeye gelecektir ki ben de gelmediler.

Evet şahıs şirketinizi kapatmak için yapmanız gerekenler bu kadar basit.

4 thoughts on “Şahıs Şirketi Kapatmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?”
  1. Teşekkürler bilgi için. Şahıs sirketim var ve kapatmayı düşünüyorum. Bu bilgiler iyi oldu.

  2. eğer şahıs şirketinizi kapatma kararı aldıysanız, şirketinizin vergi dairesinden kapatıldığına emin olun veya her ay iş yapmasanız da beyanname vermeye devam edin. Yoksa bir akrabamın başına geldiği gibi yıllar sonra 5 milyar ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Muhasebecinizi iyi seçmelisiniz. Güven çok önemli ayrıca dediğim gibi muhasebecin yüzünden bu tip cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz