Bağkur Prim Borcu Olan Esnaf Kredi Çekebilir mi?

Bağkur prim borcu olan esnaflar kredi çekebilir mi diye çok merak ediyor; bunun hakkında tecrübelerimi paylaşacağım sizlerle. Öncelikle eski bir bankacı olduğumu belirtmek isterim. Bu yazıyı gerçekten tecrübeli bir ağızdan dinlemeniz farklı olacaktır sizin için, takdir edersiniz ki. Bu sebeple beni takip etmenizi tavsiye edebilirim 🙂

Bağkur prim borcu, mükellefiyetle birlikte ödenmesi gereken aylık bir sigorta prim borcudur. Hatta ssklı olarak ayrıca çalışıyorsanız bu rakamı da ödemek zorunda kalmazsınız. Bu ödeme sizin sağlık hizmetlerinden yararlanmanız ve emekli olabilmeniz için belirli bir gün ödenmesi devlet tarafından şart koşulan bir bedeldir.

Dolayısıyla bu borç veya ödeme sizin emekli olmanız ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için yapmanız gereken bir ödemedir. Paranız olsa da olmasa da, bu ödemeyi yapmak sizin tasarrufunuzdadır ve yatırmazsanız sadece yukarıda belirttiğim hizmetleri alamazsınız.

Bu sebeple sonuç olarak, bağkur borcu var diye kredi çekilemez, kredi onaylanmaz şeklinde bir düşünceye gerek yok. Siz kredi başvurusu yaptığınız da bağkur prim borcunuza bakılmaz. Kredi çekerken, kredi skorunuza bakılır. Aylık gelirinize bakılır. O an var olan diğer açık risklerinize kredilerinize, kart limitlerinize bakılır.

Aynı şekilde bağkur prim borcu olan esnaflar, esnaf kredisi de çekebilirler. Ev gibi bir gayrimenkulu ipotek şartı getirebilirler ancak bağkur prim borcu kredi çekmenize mani değildir.

Eğer esnaf olarak vergi levhanızdaki veya diğer gelir belgelerinizdeki rakamlar yeterliyse ve kredi skorunuz düzgün ise bankalardan kredi çekmeniz de bir mani bulunmamaktadır.

Şimdi ben bu yazıyı yazdım ama sevgili okurlarım, faizin en büyük haramlardan olduğunu burada da belirtmeden yazımı sonlandırmak istemiyorum. Çünkü belki bu yazı sayesinde, gider kredi çekersiniz, bunu vebalini ben istemem. Soruya cevap verdim ancak kesinlikle krediye bulaşmanızı tavsiye etmiyorum.

Her ne olursa olsun, şu kardeşinize soracak olursanız, hayatınızı bir vites daha düşürün, biraz daha kötü yaşayın, biraz daha az iş yapın ama faize bulaşmayın. Paramızın bereketini de alıp götüren büyük bir beladır bu. Bir kereden bir şey olmaz veya faizi az diye düşünmekle olmuyor. Çünkü  devamı geldikçe geliyor. Azıda çoğu da bir.

Hepinize faizsiz günler dilerim, umarım benim yazımı okuyan, takipçilerim başta olmak üzere 🙂 , milletimin iyi niyetli, temiz kalpli, kimseye zararı olmayan, kendi halinde yaşamaya çalışan milletimin insanlarına,  Rabbim(C.C.) kredi alma ihtiyacını vermesin ve hali hazırda da kredi borcu olan, müslüman kardeşlerimi de bir an önce faiz belasından kurtarsın inşallah.

Sizin Yorumunuz