İmza Atamayan Kişilere Hesap Açılabilir mi?‏

İmza Atamayan Kişilere (Okuma Yazma Bilmemesi-Bedensel Engeli Nedeniyle) Hesap Açılabilir mi?‏

Müşteri imza atamıyor ise bankacılık sözleşmesine ve hesap açılışına ilişkin tüm dokümanları noter huzurunda imzalamış olması veya müşterinin noterden atayacağı bir vekil tarafından şube personeli nezaretinde imzalanması gerekmektedir. Müşterinin mühür kullanması ve/ veya mühür örneğinin noterde tasdik ettirilmiş olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

İmza atabilen müşteriler (okuma yazma bilmemesi, görme özürlü olması dahi) bu düzenlemeye tabi değildir. Bu nedenle, özrünün niteliğine bakılmaksızın, imza atabilen engelli müşterilerimiz için standart hesap açılış prosedürü uygulanır. Ancak müşteri tarafından talep edilmesi halinde, görme engellilerin hesap açılışlarında atacakları imzalarda şahit aranır.

26 thoughts on “İmza Atamayan Kişilere Hesap Açılabilir mi?‏”
 1. Babam felçli ve sağ eli ile imza atamıyor kredi almak istiyor noterden nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. Sol eliyle imza atabilir veya kendisine bir mühür çıkartılır veya oğlu kızını vasi tayin edebilir veya vekalet verebilir. İki tane şahit gerekir.

 2. Merhaba annemin okuma yazması yok bireysel emeklilik yaptırmış şimdi iptal etmek istiyor işlem şube den olmuyor müşteri hizmetlerini arayın dediler. Çağrı merkezinin sorduğu güvenlik sorularına kendi cevap veremiyor yanında biz bilgi verdiğimiz de görüşmeyi güvenlik sebebi ile kabul etmiyor bireysel emellik başvurunu nasıl iptal edebiliriz

  1. Durumunu bilmiyorum ama aramadan önce bir kaç sefer çıkabilecek sorular belli bunları sorarsa bunları söle anne diyebilirsiniz. Telefonun sesini açıp yandan kopya verebilirsiniz. Noterden annenizin bankacılık işlemleri ile ilgilenmek için vekalet çıkartabilirsiniz. Kendinizi vasi tayin ettirebilirsiniz. Ama öncelikle kolay olandan başlayın. Ayrıca durumla ilgili şikayetinizi şikayet var com a yazarak banka ile iletişime geçebilirsiniz ve bu işi en kolay nasıl yapabiliriz o halde diye sorabilirsiniz.

 3. Okuması yazması yok ve imza atamıyor banka imza kaşesi istemiş nedir acaba bu yardımcı olurmusunuz…

  1. Eskiden bende hatırlıyorum ananem üç aylık maaşını çekerken mühürü vardı onu basardı. Okuması yazması olmadığı için imza atamadığı için yapılan bir uygulama ancak günümüz de bu bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kimi banka kaşe ister kimi banka iki tane şahit ister.

 4. Slm babam emekli memurdu vefat etti şimdi maaşını annem alacak fakat okur yazarlığı yok nasıl hesab actıracagız

  1. parmak basar, iki tane şahit bulunur, vekaletname çıkartılabilir, bir çok seçenek var, mühür ile çalışan bankalarda var.

  1. Güncel fiyat bilgisi bulunmamaktadır. Yakın bir noteri internetten arayarak fiyat sorabilirsiniz.

 5. Öğrenciye hesap açtırmak istiyoruz yaşı reşit değil baba sı yok anne okuma yazma bilmiyor nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Bir yakını vasi olabilir veya annesi noterden imza sirküsü çıkartır parmak basarak. O imza sirküsü ile hesabı açarlar.

 6. Annem unutkanlık hastası yazamıyor ve imza atamıyor bankacı soru sorduğunda tam cevap veremiyor ihtiyaçlarımız için kredi çekmemiz gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  1. Annenizin onayı var ise noterden vekalet çıkarılabilir veya vasi olunur, kredi çekmek için mahkeme den yetki alınır, vasisiyim kredi işlemlerini yapabilir şeklinde.

 7. Merhaba. Yazıdaki mühürle ilgili kısmı anlayamadım. Görme engelli olan ancak imza atamayanların noterden alacakları mühür beyannamesi ile bankalarda işlem yapmalarına müsaade ediliyor mu? Ben hesap açtırma gibi bazı işlemlere izin verildiğini ancak kredi başvurularında bu duruma müsaade edilmediğini duymuştum. Bunun aslı nedir acaba?

  1. Sonuç da bir kişi görme engelli ise bir şekilde bankacılık işlemlerini yapacaktır. Görme engelli bir kişi imza atabiliyorsa, dışarıdan veya şube içerisinden iki şahit in imzasıyla parasını çekebilir. Görme engelli olduğundan iki şahit alınması gerekir. Ama bankacı zaten kişiyi tanıyordur, sürekli devamlı müşteridir onun için bir şahit de yeterli olur. Hiç tanımadığı kişi için iki şahit alması uygundur. Benim mesela her ay düzenli olarak gelip maaşını çeken görme engelli müşterim vardı. Kendisini bir süre sonra tanıdıktan sonra yardımcı oluyordum. Kredi de ise bir risk olduğundan bankalar temkinli yaklaşabilir. Böyle bir durumda kişi maaşının yattığı şubeden kredi çekerse daha kolay olacaktır. Yok ille de başka bankadan çekmek istiyorum ben diyorsa, sağlığını belgeleyen bir belge alınabilir, noterden evrak istenebilir veya kendisi banka işlemleri için birine vekalet verebilir bu da kolay bir yöntemdir ancak tabi ki güvenilir biri olması gerekir bu da kendi tercihidir.

 8. Annemizden miras kalan parayı çekmek istiyoruz fakat babam yaşlılıkta dolayı okuma yazmayı ve imza atmayı unuttu ne yapabiliriz.

  1. Başınız sağ olsun. Ben olsam aileden birini babanıza vasi tayin ettirirdim her zaman lazım olacak. Mahkeme kararı gerekli. Onun adına işlem yapabilirsiniz o zaman.

 9. slm annem okuma yazma bimediği icin banka hesabı acmadılar bizi notere gönderdiler noter 2 şahit estedi bende onun vekili olarak noter geçti hesap acıldı ama şimdi annem benle birlikte mi bakaya gelecek yoksa tek başına gitsede olur bide bankaya giderken para yatırdığım zaman kimlikten başka bişi lazımı

  1. sıstem de vekalet taralıdır zaten ama sız ne olur ne olmaz bı fotokopısını alın yanınıza sısteme tarasınlar sonra gerek kalmaz kımlıkle ıslem yaparsınız

 10. Bir okuma yazma bilmeyen bir yakınım emekli maaşını başka bir bankaya taşımak istiyor.Maaşını taşımak istediği banka okuma yazması olmadığı ve imza atmasının bilmediği için işlemlerin noterde yapılması gerektiğini söylüyor.Banka hesap açılış işlemlerinin noterde yapılması zorunlu mu?Zorunluysa noterde şahit olarak 1-2.3. derece yakını olmayan 2 kişi mi olmak zorundadır?

  1. Selamlar Mert Bey,
   Şahit olması yeterlidir, yakını, uzağı, fark etmez. Noter kanalı zaten işi resmileştiriyor ama yabancı biri de şahit olmak istemez kolay kolay zaten.

 11. Merhaba, Annemin okuma yazması yok ama imza atabiliyor. Babam vefat etti anneme aylık bağlanması için Ziraat Bankasında hesap açılması gerekiyor. Fakat görevli ya noterden mühür alması gerektiğini ya da başka bana vekâlet vermesi gerektiğini söyledi. Vekâlet verilirse daha pratik olduğunu bundan sonra ona gerek kalmadan işlemleri benim yapabileceğimi söylediler. Annem imza atabilmesine rağmen neden kabul etmediler? Vekâlet verebilmesi için iki adet akraba olmayan şahit bulmamız gerekiyormuş. Kısacası çok uğraş gerektiriyor. Başka bir yolu yok mu? Bizi gereksiz yere mi uğraştırıyorlar. Teşekkürler.

  1. Merhaba, bankacı annenizin okuma yazmasının olmadığını fark ettiği için, imza atabilse de ileride farklı sorunlarla karşılaşmak yerine garanti olanı seçmiştir ki bu doğrudur. Çünkü anneniz, her ne kadar imza atabiliyor olsa bile, imza attığı evrakları okuyamıyor. Aslında bahsettiğiniz işlemler çok zor işlemler değil. Dediğim gibi okumadan birinin imza attığını bile bile o şekilde işlem yapmaması doğru olandır.

 12. Annem 83 yaşında okuma yazması yok banka hesabı açmak istiyoruz izlememiz gereken koşullar nelerdir hissesi olduğu bir yer satılacak ve alıcı banka yoluyla bankaya göndereceğini söylüyor lütfen yardım

  1. Bu işler için en iyi yöntem, annenizin güvendiği bir evladına, bir kere noterden, sadece banka hesabı açmak için vekalet vermesi. Vekaletsiz olarak, açmak istiyorsa, şahit lazım 2 tane noterden yazı lazım, imza beyannamesi lazım.

Sizin Yorumunuz