Fiat Ducato Motor Yenileme

Yaklaşık bir ay önce Fiat Ducato marka aracım motor yedi; yatak sardığı için. Yağsız kalmadı aslında bakımını yeni yapmıştım ama yatakların tersini çelikler döndüğü için yağ basmadı pistonlara veya az kaldığı için yatak sardı. Bundan dolayı aracım 1 ay serviste yatmak zorunda kaldı. İşçilik olarak toplamda enjektör temizliği, turbo revizyonu, rektifiyeci ve motor mekanik ustası aldığı ücret 7000 lira civarında. Contalar, piston segmanları, yataklar, krank değişiyor. Efendime söyleyeyim yağ soğutucusu değişiyor, yağ pompası değişiyor, su depoları olsun, motor sökümü olsun birçok aksamı değişti.

Fiat Ducato sıfır motor ortalama 24 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. 24.000 liraya motoru yenileyebiliyorsunuz. Sıfır yeni motor aldığınız zaman (Turbo ve Enjektörler üzerinde) 40 bin lira istiyorlar. Turbo ve enjektörsüz sıfır komple yepyeni motor 30 bin lira istiyorlar. Ben de bundan dolayı tek tek alarak farzlarını rektifiyecide yeniden motor yaptırmak zorunda kaldım ve 24 bin lira gibi bir rakam ortaya çıktı.

Bu makaleyi tamamen internette araştırma yapıyorsanız bilgi edinmeniz için yazıyorum. Tabii ki makalenin yayınlandığı tarihteki fiyatlardır. Makale eskiyince rakamlar değişecektir, parçalara sürekli zam geliyor.

Herkese iyi yolculuklar.

 

Sizin Yorumunuz