Bağkur Borcu Olanlar Genel Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Bağkur borcu olanlar genel sağlık sigortası yaptıramazlar. Uzun yazmayı severim ben, komple okumaya vakti olmayanlar kısaca bir cümlede özetlemek gerekirse durum bu şekilde.

Biliyorsunuz, bir çok internet sitesinde sırf yukarıda çıkmak için veya reklam için boş boş yazıyı uzatırlar. Aynı cümleleri tekrar tekrar okuturlar sizlere, saçmalık bu bence, insanların zamanını almaktan başka bir şey değil.

Ben böyle yapmayı sevmiyorum, umarım siz de bu konuda bana destek olursunuz. O sebeple ilk cümle de net bir şekilde sorunuzun cevabını vermek istedim.

Aynı zaman da bağkur borcu olmasa bile, aynı anda genel sağlık sigortası olarak bilinen Gss yaptıramıyor. Zaten borcunu düzenliyor ödüyorsa buna gerek de kalmamış oluyor.

Bu durum, bağkurlu kişinin borcunu ödeyememesinden dolayı, sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı için ortaya çıkıyor. O durumda da sağlıktan yararlanmak için, GSS yaptırayım da yararlanayım deme şansınız yok maalesef.

Bağkur Prim Borcu Olan Esnaf Sağlıktan Yararlanabiliyor Mu?

Şu anda 2020 yılı sonuna kadar, sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz alınan karar gereği. Ancak bu her zaman olan bir şey değil, ülkeyi yönetenlerin dönem dönem aldığı ekstra kararlardan bir tanesi. Normal de bağkur borcu olan bir kişi sağlık hizmetlerinden 3 ay sonra yararlanamıyor maalesef.

Bağkur borcu olup da sağlık hizmetlerinden yararlanamayan bir çok insan var. Bunun sebebi elbetteki ödenemeyen aylık bağkur primleri. Bu ödeme her ay olduğu için sabit bir geliriniz yok ise bir süre ödeyemedikten sonra bildiğiniz üzere, borç sürekli artmaya devam ediyor ve altından kalkılmaz bir hale geliyor.

Bağkur priminizi o ay içinde öderseniz yüzde 5 lik bir indirim söz konusu yaklaşık 100 lira civarında ancak, ödenmediği zaman net rakam şu an aklımda değil, ortalama 900 lira civarında bir para ve bu prim ödenmeyince faiziyle birlikte bir süre sonra hiç ödenemiyor ve sağlık hizmeti almayı 3 ay sonra kaybediyorsunuz.

Bazı dönemler de bu genellikle seçim zamanlarına yakın olur, bağkur borçlarını yeniden yapılandırma ve faizlerini silme affı gelir. Bu dönem de insanlar ya bağkur prim borçlarını sildirir veya faizsiz kapatarak yeniden sürece başlayabilir. Bu da her zaman olmasa da ortalama 3-5 yıl da bir genel de olan bir şey. Borcu sildirdiğiniz de haliyle emeklilik için gerekli olan prim gün sayınız da dolmamış oluyor.

Bağkur Borcundan Dolayı Aile Fertleri Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi ?

Bağkur priminizi ödemediğiniz de, eğer tek çalışan sizseniz sağlık hizmetlerinizden aile fertleriniz de yararlanamıyor bu durumda.

Bağ-kur ve Gss borcu olan vatandaşlar devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinden 31.12.2020 tarihine kadar yararlanacaklardır.

31.12.2020 Tarihinden sonra borcu olanlar sağlık sisteminden yararlanamayacaklar, peki bağ-kur borcunu ödemekte zorlanan ödemelerini düzenli olarak yapamayan veya hiç bağkura ödeme yapmayan esnaflar sadece sağlıktan yararlanmak için GSS kaydını actırabilirler mi

1-Bağ-kur kaydı açık olan esnaflar

2-Bağ-kur kaydı kapalı fakat borcu olan esnaflar GSS sigortasından yararlanamazlar.

Sadece bağkur mükellefiyeti sona eren esnaflar, eşleri 4/A sigortalı ise bağkur borçları olsa dahi eşlerinin sigortasıdan yararlanarak sağlık hizmetlerinden hem çoçukları hem de kendileri yararlanabilirler.

Varsa sorularınız bu konuyla alakalı olarak, yorum olarak bize iletmeniz durumunda, sırasıyla cevaplayabiliriz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim, umarım benim yazımı okuyan, takipçilerim başta olmak üzere 🙂 iyi niyetli, temiz kalpli, kimseye zararı olmayan, kendi halinde yaşamaya çalışan milletimin insanlarına,  Rabbim(C.C.) sağlık hizmeti alma ihtiyacını vermesin.

 

 

Sizin Yorumunuz