Vefat Eden Birinin Hangi Banka da Parası Var Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle başınız sağ olsun. Para tabi ki böyle bir durum karşısında önemli değil ancak, hesabın için de çok para olsun veya olmasın, vefat eden kişinin bankalardaki durumunu sorgulamak en mantıklısıdır her zaman için. Sonuç da borcu da olabilir vefat eden kişinin. Eğer mirasçılardan biri iseniz, yani vefat eden kişi, anneniz, babanız veya diğer size miras kalabilecek kişilerden biri ise bu durumu sorgulayabilirsiniz.

Vefat eden babamın, annemin hangi banka da parası var sorusunun cevabı çok basit aslında. Bu işi öğrenmenin, internet üzerinden veya başka yollarla kısa, kolay bir yolu yok. Yani babam vefat etti dur hangi banka da parası varmış bakalım, işte T.C. kimlik numarasını girelim hemen patır patır dökülsün ne var ne yok diye bir işlem söz konusu değil malesef. Bir kere bunu aklınızdan çıkartın. Zaten öyle olsa önüne gelen, istediği kişinin parasına bakabilirdi. Bırakın Türkiye’yi ben Dünya da böyle bir teknoloji görmedim, olmasını da istemem.

Bu konuya açıklık getirdikten sonra gelelim sorunuzun cevabına. Dediğim gibi belki bu sorunun cevabıyla karşılaştığınız da bana kızabilirsiniz. Bunu biz de biliyoruz ben de bir şey anlatacak sandım, peh nasıl bir yazı olmuş bu, sırf yazmak için yazmış diyebilirsiniz. O zaman ben de size şunu derim. Birincisi bundan başka yol yok, ikincisi de bu soruyu google de arayanlar için yazmış olduğum bir yazıdır bu. Çünkü bu soru bir takipçim tarafından araştırılmakta. Ben de bu konuyu onun için ve onun gibiler için yazmak istedim. Bu yazacağımdan başka basit kolay bir yolu yok bu işin bilsinler diye yazmak istedim.

Örnek olarak vermek gerekirse, babanız vefat etti diyelim ki. Benim bildiğim bir ay içerisinde sulh mahkemesine başvurularak, veraset ilamı belgesi almanız gerekmekte. Bir ay içerisinde dediğim gibi benim bildiğim, süresi daha uzun veya kısa da olabilir. Sulh mahkemesinden, vefat eden kişinin mirasçısı olduğunuza dair almış olduğunuz veraset ilamı belgesi ile, babanızın parasının olduğunu bildiğiniz banka şubesine başvurarak, neyi var neyi yok öğrenebilirsiniz. Eliniz de mirasçısı olduğunuza dair belge ile gitmelisiniz. Kimliğiniz tabi ki yanınız da olmalı. Eğer sizden başka mirasçılar var ise, parayı hep birlikte gitmeniz halinde alabilirsiniz. Parayı alırken tüm mirasçılar orada bulunmalı.

Diyeceksiniz ki şimdi, ben babamın hangi banka da parası var bilmiyorum ki, var mı onu da bilmiyorum her ihtimale karşılık araştırıyorum diyorsanız eğer o zaman da yapılabilecek tek bir şey vardır. O da elinizdeki evrakla, tüm bankaları tek tek gezmeniz gerekmekte. Tek tek tüm banka şubelerine, elinizdeki evrakla giderek, babanızın vefat ettiğini, bankanız da babama ait bir yatırım aracı olup olmadığını, kiralık kasasından tutup da ne var ne yok her şeyi sorabilirsiniz.Bulduğunuz da tüm mirasçılarla parayı almak için aynı anda gitmeniz halinde işlem yapılacaktır.

Dediğim gibi internet üzerinden bu işi çözmenin kısa bir yolu yok. Eğer hangi banka da parası olduğunu bilmiyorsanız veya vefat etmeden önce size söylemediyse veya kenara yazmadıysa, evde banka cüzdanları yok ise, o zaman malesef bankaları tek tek bu belge ile gezmeniz gerekiyor. Tekrar başınız sağ olsun.

Ayrıca eğer, anne veya babanız veya kimin hangi bankada hesabı var öğrenmek istiyorsanız, o kişi veya vekaleti olan kişi,

Türkiye Bankalar Birliğine bir dilekçe yazıp hangi bankalarda hesabı var kaç TL hesabı var bulunduğunu öğrenebilirsiniz.
Dilekçeyi anneniz veya babanız imzalasın. (Annenizden bir vekaletname alırsanız siz de imzalayabilirsiniz).

181 thoughts on “Vefat Eden Birinin Hangi Banka da Parası Var Nasıl Öğrenebilirim?”
 1. Merhaba….
  Babam 24.04.2015 tarihinde rahmetli oldu.Bizler (8) Sekiz kardeşiz.Babamın T.İş Bankasında toplu parası var.Ayrıca Emekli sandığından emekli olup,TC Zıraat bankasından (3) üç ayda bir emekli maaşı alıyordu.En son Emekli maaşı 01.04.2015 yatmış ve 14.04.2015 çekilmiş.Kardeşlerim bendenden vereset ilanı için vekaletname istiyorlar.Ancak kardeşlerimin hiçbirine güvenemiyorum.Mahkemeden ise veraset ilanı gerekiyormuş.Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler…

  1. Öncelikle başınız sağ olsun. Bahsetmiş olduğunuz konu bankacılıktan ziyade hukuk sistemimize giren bir konu, öncelikle bununla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Kendi bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım. Kardeşlerinizin istediği vekaletname zaten ya bu işi yapacak bir kardeşinize verilecektir ki her kes ona vermesi gerekir veya avukat aracılığıyla bu işlem yapılacak ise zaten vekaleti avukata vermiş olacaksınız. Ve ya bu işlemleri bizzat takip etmenizi olmuyor ise avukatınıza vekalet vermenizi tavsiye edebilirim. Sonuç da veraset ilamı gerekiyor bunun alınması gerekiyor kardeş sayısı da fazla olduğundan tüm kardeşlerden vekalet alınır ve bir avukat tutulur bu durumda tüm kardeşler o avukata vekalet vermek durumunda kalırsınız. Tüm kardeşleriniz verecek sadece siz değil. Bundan dolayı sizin başınıza ne gelirse onlara da aynı şey geçerli olacaktır. Bankadan parayı çekerken de zaten mecburen 8 kardeş de beraber gidip aynı anda imza atmanız gerekmekte, bir kişi eksik olsa toplu parayı vermezler

   1. slmr ismim bülent benim size bir sorum var.Annem huzur evinde yasiyor yaklasik 5 veya 6 senedir ben annemin tek ogluyum .bende yurt disinda yasiyorum Annemin türkiye genelinde herhangi bir bankada sadece hesabi varmi yok onu nasil ögrenebilirmiyim bu konuda bana bilgi verirseniz cok menmun olurum .saygilar slmr

     1. Türkiye Bankalar Birliğine bir dilekçe yazıp hangi bankalarda hkaç TL hesabı bulunduğunu öğrenebilirsiniz.
      Dilekçeyi anneniz imzalasın. (Annenizden bir vekaletname alırsanız siz de imzalayabilirsiniz).

  1. 2000 yılında öldü ise zaman aşımından gitmiştir. Bu zamana kadar bırakmazlar.

 2. merhabalar
  dedem 2 ay önce vefat etti ve bankada parası olduğunu yeni öğrendik
  annem ve 3 erkek kardeşi(biri vefat etti) hak sahibi
  annem 2 dayım
  ve vefat eden dayımın eşi ve 3 çocuğuna hak düşüyor diye duydum
  herkes ayrı şehirlerde
  mahkemeden annem veraset alsa tek gitse kendi payına düşen miktarı alabilir mi ?daha önce bankalarda bu tür bir olaya rastladınız mı ?
  ve 4 ayı geçerse ölüm tarihinden itibaren başvuru yapamazmı alamaz mı hakkını?

  1. nüfusta mirasçı durumunda oldukları takdirde onlarında miras da payı olur 3 kardeş ve eş hep beraber bankaya başvurmadıkları sürece kimse parayı alamaz zaten o yüzden vekaletname falan vermesinler. Mahkeme den çıkan karar ile alıp alamayacakları net bir şekilde anlaşılır.

   4 ay ile sınırlanan bir süre yok veraset ile bankalardaki tutarları öğrenebilir ve vergilerini ödeyebilir ama kimse tek başına hakkında düşeni bankalardan alamaz. Ya kardeşler yada yiğenler bir kişiye vekalet vermeli yada tüm mirasçılar beraber giderek haklarına düşeni almak zorundalar.

 3. merhaba babam yaklaşık 18yıldır vefat etmiştir kardeşim onun üzerinden emekli şuan ve babamın bankada parası varmı yokmu bilmiyoruz araştırmadıkda biarkadaşımın bana söylemesiyle aklımıza düştü araştırmak istedik nasıl ögrenebilirx buzaman aralıkla yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim…

  1. Merhaba Fadime Hanım,

   Fadime hanım, babanızın parası olsaydı bile artık yoktur. Çünkü 10 yıl kullanılmayan hesaplardaki paralar, tmsf ye aktarılıyor. 18 yıldan bahsediyorsunuz. Farz edelim ki 500 lirası vardı. Siz 18 yıldır araştırmayınca, haliyle rahmetli babanızda, 18 yıl önce vefat ettiğinden, o hesaplar 18 yıl geçtiğinden dediğim gibi, tmsf aktarılıyor.

   Ancak eğer vefatı sonrası müşteri hesabına bloke kondu ise zaman aşımı süresi işlemez. Bloke kaldırıldığı zaman aşımı süresi tekrar işlemeye başlar. Birde zaman aşımı için devir olmadan Banka tarafından adrese TMSF ye devredileceğine dair bildirim gelir.

   veraset intikalle banka banka gezilmesi lazım veya mahkeme yolu ıle ancak

 4. Ölen kişinin taşınır ve taşınmaz ( para taşınır maldır ) tüm malvqrlığının tespiti için TEREKENİN TESPİTİ davası açmanız yeterlidir. Mahkeme ilgili tüm kurumlara müzelkere göndererek muris mal varlığını yani terekeyi tespit eder.

  1. Teşekkürler Ozan Bey Avukatsınız sanırım. Bahsettiğiniz şeyi ilk defa duydum. Ama desteğiniz için teşekkür ederim. Hukuksal anlamda siz daha iyi bilirsiniz. Biz bankacı bilgilerimizle bir şeyler yazıp, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Teşekkürler

  2. Terekenin tespiti davası açabiliyormuş sulh mahkemesinden ama süreç uzun olabilirmiş 3-5 ay gibi
   verasette bir haftada bankaları gezip vergisini ödeyip paralarını alabilirler
   uğraşamayan ve parayada acil ihtiyacı olmayanlar için uygun olabilir.

  3. Ozan bey iyi çalışmalar;
   Mirasçılık belgesindeki pay lar mal varlığı olduğu içinmi yazılıyor yoksa ortada hiç mal yok ise de mi yazılıyor.

   bilgilendirirseniz sevinirim.
   Kaptan Çetin

   1. Yazdırılır herhalde ama ortada miras yokken kalacak bir şey yokken neden bir insan notere gidip belge çıkartsın. Ancak bir şey için lazım olursa çıkartılır para veriyorsun sonuç da.

 5. Merhaba Annem vefat etti Annemin bankada hesabı var.Annemin 2ci evliligi.biz yabancı uyrukluyuz.turkiyede 3kardeşiz 2miz evli biri bekar.owey babamiz sadece bekar olana verecem size hic birsey yok diyor zaten siz yabancı uyruklusunuz alamasınız dedi.owey babamız Annemin 7si cıkmadan para peşine dustu.biz tc vatandası degiliz biz alabilyozmu? Şimdiden tşkler

  1. hukuki işe giriyor bir avukata danıssanız daha ıyı olur bıldıgımız kadarıyla

   yabancı mirasçı olurmu onu bilmiyorum ama hukuken eğer mirasçı konumunda iseniz veraset intikal vergisiini yatırdıklarında kızlarında mirasta payı olur ve kızlar ile beraber parayı çekmeye gitmezlerse kimse çekemez parayı

 6. Babam 23/09/2015 tarihinde vefat etti.Maaşına hak kazandığı tarih 24/09/2015.Bayram nedeniyle bakanlar kurulu kararıyla maaşı 21/09/2015 te hesaba yatmış.Yatan bu maaşı sgk dan almamız mümkünmüdür.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Sgk maaşları peşin olarak yatırıldığı için maaşı henüz hak etmeden hesabınıza aktarılmış.
   Sgk ilgili bankaya bu paranın kendisine iadesi için yazı ile bildirim yapmış olmalı.
   Belirttiğiniz maaşı sgk ya iade etmeniz gerekecektir.

 7. Bankacı arkadaşımızın yazdıkları bizzat benim başıma geldi.
  Rahmetli babam 26.04.2015 tarihinde vefaat etti Rahmetlinin 4 bankaya kredi ve kredi kartı borçları ve hesaplarında bir miktar parası çıktı bu kayıtları notere giderek mirasçılık belgesi aldım tüm bankaları tek tek dolaşarak alacak ve borçları hesapladım kredi borçlarının sigorta poliçelerinide talep ettim 8 bin tl lik ziraata olan borcumuz sigortalı olduğundan kapatıldı ve üzerine 3200 tl gibi bir rakkam aldık mirascılık belgesinde adı gecen tüm mirascılar ile gittik ve mirascılardan ablam reddi miras davası acarak mirastan mahrum kalmış ve borçlardan hükümlü olmadığı kararını almıştır geriye kalan 3 kardeş ve annemiz ile ziraat,deniz,ing bankalarından ( Ölüm belgesi mirascılık belgesi ölen kişiye ait maliyeden borcu yoktur evrağı) ile bankalardan sırası ile mirascılar pay pay paraları çektik kredi borcu varsa ölen kişinin mutlaka poliçesini talep edin ( X ) Bankanın birtanesi bana aynen şunu söyledi Babanızın 2000 tl kredi borcu var bunun sigorta süresi geçmiş 3 yıllık kredi çekilmiş bir yıllık yenilenebilir sigortası mevcut policeyi aldım cidden 1 yıl yazıyor ve süresi geçmiş bankanın genel merkezini aradım net bir bilgi alamadım ve sigorta şirketlerini arayarak istedikleri bilgi dahilinde doğru poliçeye ulaştık ve borcunu sigorta karşıladı ve geriyede 4078tl tazminat verdiler mutlaka bankanın sigorta şirketinden araştırın bankaların birden fazla sigorta şirketiyle çalışabiliyorlar hepsinin telefon numaralarını bulun ve araştırın araştırmasam hem 2000 tl ödeyecektim hemde 4000 tl alamayacaktım.
  noterden alacağınız 80 tl değerindeki mirascılık belgesi ve kendi kimliğinizle rahmetli yakınınızın tüm bankalardan nesi varsa öğrenebilirsiniz telefon veya internet bankacılığı üzerinden kesinlikle bilgi vermiyorlar şubeleri gezmeniz gereklidir.
  ve kredi kartlarından çekilen paraların sigortası olmuyor
  şayet alacağınız var ve örneğin 4 kişilik mirascı varsa içlerinden birisi reddi miras verdi ise mutlaka sulh mahkemesinden redden kişinin mahkeme kararınıda bankaya götürmelisiniz geriye kalan 3 kişi parayı çekebilir

 8. Selam babam bu yil vefattetti bankada bir miktar parasi var.kimse vekalet vermeye yanasmiyor.bas vursam kendi payima duseni alabilirmiyim.tesekkur

  1. Vekalet yada hep beraber Bankaya giderek payınıza tutarı çekebilirsiniz. Miras ödemelerinde tüm varislerin onayı gerektiği için vekalet verilmemesi durumunda 10 kardes ve anneniz ile beraber Bankadan payınıza düşen tutarı hep beraber çekebilirsiniz.Tek başınıza size düşen payı alamazsınız.

 9. Selam babam bu yil vefatetti bankada bir miktar parasi var 10 kardesiz kimse anneme vekalet vermeye yanasmiyor bu paradan herkes payina duseni alabilirmi aliyorsa ne gibi bir islem gerekiyor.saygilar

  1. Vekalet yada hep beraber Bankaya giderek payınıza tutarı çekebilirsiniz. Miras ödemelerinde tüm varislerin onayı gerektiği için vekalet verilmemesi durumunda 10 kardes ve anneniz ile beraber Bankadan payınıza düşen tutarı hep beraber çekebilirsiniz.Tek başınıza size düşen payı alamazsınız.

 10. merhaba benim dedem zamanında bana minibanktan bir hesap açmıştı adı ikimiz üzerine yaşım o zaman tutmadığı için. geçen mayısta dedem vefat etti ama o zaman ben 18 imi doldurmuştum çoktan. şimdi ben bu parayı tek başıma çekebilir miyim mirasçılar olmadan kolay gelsin

  1. Açılan hesap türü bu konu da çok önemlidir. Şubenizden hesap türünü öğrenmelisiniz. Çocuk hesabı ise 18 yaşını doldurduğunuz da kendiniz işlem yapabilirsiniz ancak dedeniz değil anne babanız açabilir bu hesabı. Ortak hesap mı açtığınız münferit ni müşterek hesap mı onu bilmek lazım. Eğer açılan hesap çocuk hesabı değil ise; yarısını çekebilirsiniz. Diğer yarısını veraset yolu ile öderler. Siz bence en yakın zaman da en yakın banka şubesine gidin. Bir araştırın bakalım. Boşuna hesap işletim ücretlerine gitmesin paralar.

   1. Merhaba babam vefat etti biz 4 kardeşiz 3 kız bir erkek 3 kız erkek kardeşe noterden hertürlü banka taşınmaz taşınır herşey için vekalet verdi erkek kardeş bu vekaletle bankalarda bulunan tüm paraları ve taşınmaz arsa tapularını tek başına halledebilirmi…

    1. ALLAH rahmet eylesin. Bu işlemler için bankalar için söylüyorum genel bir vekaletname iş görmez. Yapacağınız işlemler tek tek vekaletname de yazıyor olması lazım. Eğer para çekebilir ibaresi var ise tüm kardeşler adına işlem yapabilirsiniz. Ancak çok görülen bir durum değildir. İmkan var ise 4 kardeşin gitmesinde yarar vardır. İşlemi yapmaya yapar ancak 4 kardeş gider ise, bankacı arkadaş da rahatlıkla bu parayı ödeyebilir. Öbür türlü biraz daha inceleme yapması gerekecektir.

     1. Sevgili Bankacı cevabınız için çok teşekkür ederim fakat biz 4 kardeşiz 2’si istanbulda 2’si ise yurt dışında onların gelmesi biraz zor kardeşler arasındada asla bir güvensizlik yok bundan dolayı bütün kardeşler erkek kardeşe vekalet verdi noterden aynen sizinde dediğiniz ibare mevcut tüm bankalardan mevcut paraları taşınmaz arsa ev gibi menkulleri benim adıma çekebilir ve yapabilir ibaresi mevcut artı veraset ilanıda çıkardım noterden hemen verdiler bunlarla beraber bankadan alabilirmiyim Teşekkürler.

  1. Merhaba Kader hanım biz ssk uzmanı değiliz bankacıyız ancak bildiğimiz kadarıyla durum şöyle ;

   SSK TOPLU EMEKLİ PARASI DİYE BİR ŞEY VERMEZ EŞ VE COCUKLARI VARSA EMEKLİ MAAŞI BAĞLANIR.

   EĞER ÇALIŞIRKEN VEFAT ETTİ İSE İŞYERİNDEKİ HAKLARINI YANI YILLIK İZİN MAAŞ MESAİ KIDEM TAZMİNATLARINI İŞYERİ VERMEK ZORUNDA KALIR.

   Devlet memuru ise o konu hakkında bilgimiz mevcut değil malesef, emekli sandığı olayları devreye girebilir.

  2. sayın bankacı ilginiz alakanız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim…

 11. Peki dayim vefat etti suan annesi babasi yani ananem dedem bankalara borcu yada parasi varmi diye sordular nasil ogrenecegimizi yorumlardan anladim peki annesi babasi varsa bankada parasi alabiliyormu? Ayriyetten dayimin da 1 yasindan beri gormedigi istemedigi ama onun nufusuna kayitli bir kizi var nasil olur ne yapilabilir…

  1. Mirasçıları iseler alırlar. Yani avukatlık bir soru oldu bu daha çok. Yine de avukata danışın bizler bankacıyız ancak mirasçıları anne ve babası ise mahkeme kararı ile alabilirler.

   Dayınızın çocuğu var ise varislerinden düşürmediği sürece tek varisi o olur.
   çocuğu olmayan kişilerin vefatında es anne ve baba mirascı durumunda olurlar.
   Konuyu bir avukat ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 12. merhabalar.. benim babam vefat etti. annem ve ablamı maaşa bağladık babamın maaşını alıyorlar. birde maaş yazısının yanında babamın bankada 18,000 tl parası olduğu yazısı gelmiş ben görmedim kağıdı bütün kardeşler hesap açmış ziraat bankasından bana sende hesap aç dediler benim bildiğim kadarıyla para ankaradan yattıktan sonra bütün mirasçılar bir araya gelip imzalayarak parayı alıyolar hesaba yattığını ilkkez duydum siz bu konuda yardımcı olabilirmisiniz … teşekkürler…

  1. Merhaba,
   Kredi borcu gibi bir borctan dolayi sigortadan gelen bir paranin aktarimi gibi bir durum olabilir tabi sigortanin muvaffakatini imzalamaniz halinde. Mirasdan dolayi bir odeme ise sizinde belirttiginiz gibi tum varisler olmadan hesaba aktarim yapilmaz bir kisiyi vekil tayin etmediyseniz eger.

   1. cabuk cevabiniz icin cok teseür ederim efendim.babamin yatan para vadesis bI hesapnummarsi, Kredi borcu yok sigortadan.o bankada sadece yattirim yatiyor.avukatim telefonla Banja subesini aramis.calisan kisi demis ki miracilar tüm paylarini almislar ya banka Benin payimi nasil diyer kardeslerime verebilirki ben olmadan.yarin avukatim Banja uracakmis.farz edel im Banja gercekten Benin hakimi diyer katdesletime dahatti.ozaman ben ne yapabilirim acaba..Benin haklarim almak icin.tesekürler efendim:)

    1. Şubeyi telefon ile aramakla bu şekilde bilgi verilmez aslında, şube ile yüz yüze görüşmelisiniz. Cevabınızı diğer yorumun altına yazdım.

     1. Merhaba benim babaannem vefat etti babamlar 3 kardeşler diğer kardeşler babaannem sağ iken ellerindeki vekalet ile parayı çekmişler biz veraset ilami çıkartarak bankaya gittiğimizde tutarı ve ne zaman çektiklerini ogrenebilirmiyiz

      1. Başınız sağ olsun. Bu tip işlemleri hep birlikte geliyorsunuz, parayı çekerken hesap ekstresi alabilirsiniz.

 13. merahbalar efendim
  konuyu baslamadan önce yardiminza Cook tesekür eferim.almayada yasiyorum babam vefat etti.dört kardesiz babamdan kalan para banka yatiyor.UC kardesim Parasini yani kendi payilarini aldilar yani ben aralarinda olmamam Rahmen Banka onlarin haklarini vermis. Bender Artikel parami bankadan all im dedim BI avukat tutum ve vekalet verdim.bankada yatan parami Banka havale ettirsin almanyaya yani transfer yaptirsin.Bugün avukatan cevab geldi Bana .avukatin de di Banka subesini gimis ve orda calisan kisi demis ki paralar cekilmis görükor Burda Artikel para Mara yatmiyor .ben oraya gitmeden kimlik numarimi göstermeden Benin parami Basil baska kisiye verebiler yani Benin diyer kardeslerimin elline.si di ben ne yap am lazim.. Bu bankayi polise veririm .Boyle sey gercekten ilurmu BI Banja ben olmadan BI baska kardeslerim cekebilirmi .kusuruma bakmayin türkcem Cook sayif farkina vadiysaniz.lüften bana bilgi yardimci olun.Bau yazdim sayfalri okuma zamanizii ayirdinis icin Cook tesekür ederim efendim.saygilarimla !

  1. Emine Hanım biz teşekkür ederiz. Öncelikle mirasçı iseniz, kalan parayı siz olmadan banka ödeyemez. Mirasçıların ortak imzası gereklidir. Ancak Almanya da olmanızdan dolayı farklı bir durum söz konusu ise veya daha farklı bir durum var ise bu şekilde işlem yapılmış olabilir. Bence avukat tutmak yerine hakkınızı kendiniz aramalısınız. Türkiye de olan bir yakınınıza vekalet verin o ilgilensin. Bu işlem hangi banka veya tarih de oldu onu da bilemiyorum ancak, şikayetvar.com adresine durumu özetleyerek yazacak olursanız, banka size mutlaka geri dönecektir ve dediğiniz gibi bir hakkınız var ise mutlaka ama mutlaka paranızı alırsınız. Banka size ödemekle yükümlüdür. Bdkk ya da şikayet edebilirsiniz durumu. Konu incelemeye alındığında dekontlarda imzanız olmadığı fark edildiğinde, payınız ödenecektir. Bddk ya internet üzerinden başvurabilirsiniz. Polise vermenize gerek yok zaten konu onlarla alakalı da değil. En iyisi bddk.

 14. Merhabalar babam 1996 da vefat etti garanti bankası defterinde yüklü miktarda para girdi olarak gözüküyor ama çıkışı yok. Ben bu işlerden anlamıyorum bir yol gösterir misiniz? Tmsf ye devri söz konusuysa parayı alabilir miyim? hesap bloke mi değil mi bilmiyorum? Eğer para çekilmişse başkası tarafından yahut babamın sağlığında defterde yazması gerekmez mi ? yada bankanın bana bunu ispat etmesi gerekmez mi ?

  1. TMSF ye devir oldu ise parayı geri alamazsınız. 10 yıl işlem görmeyen hesaplar devir olur. Hareket konusuna gelince hareket olmadığına veya para olduğuna gerçekten emin iseniz bir tuhaflık söz konusu. Para yok ise çıkış hareketi ne olursa olsun olmak zorunda. Bankadan mirasçısı olduğunuzu gösteren belge ile bilgi alabilirsiniz. Banka yardımcı olmaz ise bddk ya dilekçe yazabilirsiniz. Babanız da olsa bilgi vermezler ancak dediğim gibi mirasçısı veya hak sahibi iseniz ancak o zaman sizinle bilgi paylaşırlar.

 15. merhabalar babam 10-02-2016 tarihinde vefat etti biz 11 kardeşiz hepsi vekaletini bir avukata verdiler sadece ben vermedim çünkü 2 ablam babam alzemir hastasıyken vede raporuda varken bankadaki paranın 3 te 2 sini çemişler 3 te 1 birini bırakmışlar bunlar bu parayı çektiklerinde bu çekenleri mahkemeye verebilirmiyim avukatlara soracaktım ama benim avukat x bey parayı yiyince birden öbürlerine döndü bu yüzden avukatların hiç birine güvenemiyorum ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılarımla

  1. Yeni bir avukat ile görüşerek yapılan babanız hayatta iken yapılan işlemler icin dava açabilirsiniz. Başka yapacak bir şey yok maalesef. Ailenizin tanışma ihtimali olmayan uzak bir yer den avukat bulunuz.

  1. Hemen pat diye gidip çekemez. Mirasçısı olduğuna dair belgeyi çıkartması gerekir. Ancak o zaman o evrakla alabilir. Veraset intikal vergisini ödedikten sonra tek varis ise babanıza ait parayı çekebilir.Tek varis değil ise hesaptaki parayı çekemez.

 16. mrb hayırlı ramazanlar benim babam her ay 19 parası yatıyordu ama paranın yattığı gün babam vefat etti ve maaşı bankada kaldı çekmeyi düşünmedik ve sgk’dan vefat tazminatı yattı biz onuda çekmedik ve ssk bu paraları yani hem maaş hem ölüm tazminatına 3 taksitle hesaptan çekmiş veya kendisine iade için bankaya yazı yazmış ve 3 ay sonra bu para Ssk’ya devredildikten sonra hesap kapatılmış bakiye sıfırlanmış bu sgk’ya devredilen parayı nasıl alabiliriz ???????. yardımcı olursanız veya bu konu hakkında ne yapmamız gerekiyor bize söylerseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar.

  1. Hayırlı ramazanlar. İlk defa duyduk gerçekten. Olayın içeriğini net bir şekilde bilmek lazım. Neden geri almış ? Size verilen bilgi ne yönde ? Kızacaksınız belki ama bu soruyu bir avukata sormanız daha yararlı olacaktır. Bankacılık ile ilgili bir soru değil. Tüm detayları yazarsanız ancak bir yorum yapabiliriz sadece.

 17. Merhabalar. Eşimin babası vefat etti. Garanti Bankasına danışmaya gittiğinde mirasçılar olmadan bilgi veremeyiz demişler. Veraset belgenizle gelmezin gerekiyor falan dememişler. Eşimde olmuyor diye diğer bankalara da gitmiyor. Bu hareketi suç olabilir mi? Yada bankacının insiyatifine mi kalmış? Ayrıca geriye dönük mesela 1 yıllık hesap hareketi istenilebilir mi?

  1. Suç sayılmaz. Hesap hareketi istenebilir. Gerekli evrakları çıkartıp gitsin hepsi birlikte.

 18. merhabalar annemin babasından kalan arsa ve bankadaki parası var annem parayı çekmek istiyor fakat çekemiyor kardeşleri ile konuşmadığı için kimse kimseye vekalet vermiyor bir kaç araştırmaya yapıldı adliye ye gidildi veraset ve bir dilekçe ile başvuru yapmamız söylendi dava mı açılıyor avukata ihtiyacımız var mı yoksa sadece bir karar mı çıkacak adliyeden teşekkürler iyi günler.

  1. varisler birbirine vekalet vermiyor ve işlem özelinde bir araya gelmiyor ise, bir avukat ile görüşerek süreci yönetmeniz gerekmektedir.

 19. Merhaba benim babam emekli 2 hafta önce vefat etti…ölmeden önce kendi babasından memleket te arsa kalmış kardeşlerinden birisi bunun arsasına ev yapmış babamda dava açmış ve kazanmış son keşif gönderme kalmıştı vefat etti şimdi nasıl bir yol izlemeniz lazım biz 9 kardeşiz hepimiz..Sonuç ne olur

  1. Merhaba Allah rahmet eylesin. İsminizi yazmadığınız için hitap edemeyeceğim ancak konunun bankacılıkla bir alakası olmadığından bu soruya cevap veremeyeceğim. Bir avukata danışılması gereken bir konu.

 20. selamın aleyküm babam 1994 yılında mefatetti biz daha dün çantasında hesap kartı bulduk ama annem derki bana bankadan bi bildiri gelmedi bu parayı nasıl temin edebiliriz bankadan bizim öyle bir pardan bilgimiz yoktu taki bugüne kadar

  1. Aleykümselam,
   Allah Rahmet eylesin.
   10 yıllık zaman aşımına uğradığından temin edemezsiniz.
   Ama ben sizin yerinizde olsam yine de bankaya gider bi sorardım. Para tmsf ye devredilmiştir. Çok zaman geçmiş çünkü ama gene de merak eder ve bankaya gider sorardım.

 21. Selamlar dedemin Almanya bankasında parası kalmış,dedem vefat etti,20 yıl önce ben varisiyim,ama hangi bankada parası var bilmiyorum,ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 22. merhaba hocam…annem iranlı biriyle evlendi ,adam vefat etti yakın zamanda…bu kişinin tc vatandaşlığı yok..ama yıllarca burda yaşamış,onun mal varlığını yurt dışındakide dahil vede sgk durumunu nasıl öğrenebilirim

 23. Babam 25:07.2016 vefat etti bankadan cektigi bi kredi vardi bankaya olum belgesini verdik kalan kredi borcunu sildiler hayat sigortasini senelik yaptirmis babam. bir senelik parayida hesaba yatirdilar bu parayi nasil aliriz.vergi dairesinden bir belge istediler babamin vergi dairesine borcu var vergi dairesi bu paraya el koyabilirmi

 24. annem 16 ekim 2016 vefat etti cenaze masrafları için avansini cektim.annemin bireysel kredi borcu var 15 bin cekmist 7 taşıdı kaldı ayrıca kredi kartı borcu vardı 2800tl onu yapilandiriliyor annem 2016 7 ocak 145 tl ödüyorum. 9 ay ödendi eylül ödedim ekimde vefat etti kardeşlerim vekaletleri ni bana verdiler noterde korkuyorum çalışmıyorum acil cvp yazarsanız sevinirim vakifbanktanbankasi

 25. Babamın dünya bankasında yüklü bir parası olduğunu öğrendik 1976 dan beri bununla ilgili nasıl bir yol haritası çizebiliriz lütfen yardımcı olurmusunuz küçük bir yerde yaşıyoruz dedikodu çıkmasın diye soramıyoruz

  1. Zaman aşımı suresi 10 yıl olup, veraset ilamı ile hangi ülkede yer alıyorsa konsolosluk aracılığı bile sorgulama yapmayı deneye bilirsiniz.

 26. SELAM.BEN KENAN YILDIZ.BABAM 2011 YILINDA TĞRKİYEDE İZİNDE İKEN VEFAT ETTİ.FAKAT BABAM AVUSTURYADA İŞÇİ EMEKLİSİ İDİ.KIŞIN ORADA YAZIN TÜRKİYEDE KALIYORDU.YURT DIŞINDAKİ BANKALARDA ADINA VEYA MÜŞTEREK HESABI OLUP OLMADIĞINI AVUSTURYA VEYA İSVİÇRE BANKALARINDA HESABI OLUP OLMADIĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM.AYRICA BEN MİRASÇIYIM.NEREYE VE NE İŞLEM YAPACAĞIMI YAZARSANIZ MEMNUN OLURUM.AYRICA ZAMAN AŞIMI VARMI?

  1. Konsolosluklar ile iletişime geçerek süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

 27. Öncelikle benim durumum biraz farklı annem bizi 20 yıl önce terk etti . 20 yıldır hiç görüşmüyoruz ama hayatta olduğunu biliyoruz çünkü rahmetli dedemin emekli maaşını alıyor . Şimdi benim sorum şu bankacı bey ben annemin dedemin maaşını hangi şubeden ya da hangi il ve ilçeden çektiğini öğrenebilir miyim tesekkur ederim

  1. Hesap sahibinden başka kimse bilemez. Hesap hareketleri önemli. Bu da sadece hesap sahibine verilir.

 28. Merhaba babam 2 ocakta vefat etti 3 aylık olarak maas aldığı ziraat bankasindaki parasını bankamatik kartıyla cekebilirmiyim.

  1. Vefat tarihinden önce aktarılan bir maaş ise çekebilirsiniz. Fakat vefat tarihinden sonra yatan maaş ise SGK ilgili tutarı iade isteyeceğinden hesapta bırakılması gerekir.

 29. Merhabalar benim kayınvalidem 2 ay öncevefat etti ardından sgk dan geri ödeme ile ilgili bir kagıt geldi şimdi eşim oğluna vekalet vererek hem veraset ilamı hem de bu parayı alma işlemini gerçekleştirebilir mi

  1. Banka ile alakalı bir soru değil anladığım kadarıyla ben sadece bankacılıkla ilgili bildiklerimi paylaşıyorum. Ssk hakkında ne yapabilirsiniz bir avukata danışın. Geri ödemeden kastınız nedir o da ayrı bir soru tabi ki. Mirasçısı ise bahsettiğiniz kişiler onun adına işlem yapması doğaldır.

 30. Babam 20 yıl önce bırakıp gitmiş, o süre içinde hiç görüşmedik. 2 gün önce babamın kardeşi aradı babanı kaybettik bankada parası var diye ne yapmam ne gibi yol izlemem gerekir bilgilendirirmisiniz

 31. Merhaba. Babam dört ay önce vefat etti. Ölmeden kısa bir süre önce oğluna bir vekalet verdiğini duydum. O vekaletle ağabim babamın arabasını satmış, her ay emekli maaşını çekmiş ve bankadaki hesabını da kapatmış, yani tüm parasını çekmiş. Babam öldüğünde hesabındaki parayı sorduğumuzda bankada hesabı parası yoktu dedi. Şimdi veraset ilamıyla bankaya gidersek hesabı yok diyecekler tabi. Ama babamın bankada hesabı vardı, biliyorum. Babam ölmeden önce ağabim hepsini çekmiş. Benim sorum: bunu sorgulamak tespit etmek mümkün mü? İşin içinde kötü niyet var. Babam yaşlıydı, o kadar parayı harcaması da mümkün değildi, yatalaktı çünkü. Dava mı açmam gerek, suç duyurusunda mı bulmam lazım. Bunu en kısa zamanda nasıl tespit edebilirim. Hangi yolu izlemem gerek. Teşekkür ederim

  1. Mirasçı olarak hesap hareketi isteyebilirsiniz. Öncelikle hesap hareketlerine ulaşmaya çalışın sonra davalık bir konu var ise yasal yollara başvurun.

 32. Dedem 2016 da vefat etti. Mirasçılarından annem de yakın zamanda vefat etti. Ben anneminbabasının bankadaki eski 4-5 yıllık hesaphareketletini talep edebilirmiyim yasal olarak..???

  1. Varis olarak talep edebilmelisiniz. en kötü avukat talebi ile kontrol edebilir ama çok da emin degilim

 33. Eşim öldü.çocuğumuz yok bu yüzden kardeşleride mirasçı oldu.onlardan vekaletname alırsam malları ve hayat sigortasından gelecek paranın hepsini alabilirmiyim.

  1. evet vekalet almanız halinde tek mirasçı olarak kardeşlerine ait payları da alabilirsiniz. Ancak kardeşlere payını vermezseniz ileri de dava açabilirler.

 34. Merhaba,
  Benim Babam gecen sene Vefat etti.
  Simdi biz onun eski Banka Cüzdanlarini bulduk (1984´ten 1995´e Kadar)
  Benim sorum bu Cüzdandaki bulunan Paralari almak mümkünmü?
  Banka Cüzdanlar “Halk Bankasinda

  Bu konuda yardimci olubilrseniz cok tesekkür ederim

  1. Muhtemelen o paralar zaten kullanılmıştır, cüzdanları işletmemiş olabilir. Diyelim ki paraları harcamadı. O zaman da on yıllık zaman aşımı süresi dolduğundan, para zaten hazineye aktarılmıştır. Yine de ilgili bankaya gidip soruşturun ama sonuç çıkmaz.

 35. merhaba, yurtdışında olan paramı türkiyeye transfer etmek istiyorum ama transfer ücreti ayrıca göndermeniz lazım dediler bana çok saçma geldi mevcut para içinden çekmeyip neden ayrıca transfer ücreti istiyor olabilirler. yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Transfer ücreti baştan alınıyor. Muhabir banka masrafı sonradan geliyor o yüzden isterler.

 36. merhabalar dedem bankadaki parasını bana devretti şu an halen daha hayatta kendisi bende bu parayı cekip kullandım dedem vefat ettikten sonra amcalarım dava acabilir veya mahkemeye verebilirlermi

  1. Avukat daha iyi bilir bu soruyu ancak, dedenizin akıl sağlığı yerinde ise o dönemde ve her şey yasal ise yapılan işlemler sorun olmayacaktır bankacılık anlamında ancak konu ile ilgili kanunda yani mirassal anlamda baktığımız da bilmediğimiz bir püf nokta olabilir. Kafanız rahat olsun isterseniz konusunda uzman bir avukata danışın derim.

 37. MERHABA,
  dedemiz rahmetli oldu.
  bankadaki parayı almak için yazılardan okudum kadarıyla veraset işlemi yapılması gerekiyormuş.
  bir kaç yerdede veraset işlemi yapmanıza gerek yok hep birlikte bütün mirasçılarla bankaya gitmeniz de yeterli.banka o vergiyi paranın içinden otomatik düşerek halledebiliyormuş.yani veraset vergi dairesine gitmedende paranın çekilebileceği doğru mu ?

  1. Doğru o şekilde de alabilirsiniz parayı fakat daha fazla vergi ödemek zorunda kalırsınız.

 38. Neneme aitbl bankada hesap vardı ama halalarım kimseye söylemeden parayı nenem öldükten 5 sonra cektilerbmahkemeye basvursam ne kadar para çektiklerini gorebilirmiyim

  1. Avukatlık bir soru ancak hak sahibi iseniz er yada geç bilgi alabilirsiniz. Mirasçılardan biriyseniz öğrenirsiniz. Ayrıca onlar parayı nası çekti? Ortak hesap olsa bile çekemezler, ölen bir ortak var ise. Vasi miydi?

 39. Merhaba, benimde babam 2016 yılında rahmetli oldu. Kendisi ile uzun süredir görüşmüyordum ayrıca bir evliliği oldu. Fakat biliyordum ki, babam uzun süre iş hayatında bir hayli iyi paralar elde etmişti. Hatta hesabını koyduğu banka şube müdürü arkadaşı ve şubeninde hatırı sayılır müşterisi idi. Ancak öldüğünde çalıştığı bankada beş kuruşu olmadığı söylendi. Görüştüğü şube müdürü babamın ölümüyle emekli oldu. Size sormak istediğim bankanın müşteri sırrı mevduat sırrı diye hakları var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Kanunen mirasçıysanız gerekli evrakları çıkartarak tüm bilgileri edinebilirsiniz. Hiç bir evrak olmadan kimse kimseye bilgi vermek zorunda değildir. Kişiler gidicidir kurumlar kalıcı, işleriniz yasal yollardan halletmeye çalışın. Mirasçıysanız veraset ilamını alıp bankaya gidin. İstediğiniz bilgiyi alabilirsiniz o durumda.

 40. Merhabakar 3 ay önce babam vefat etti babamin bankada bir miktar oarası var babam min soylediği rakami 4 te bir eksik çikiyor ayrica babamla birlikte yaşayan iki kardeşim var ikiside alkolik bu ikisinin bankalar borcu olduğundan dolayi banka parayi vermiyormuş biz dokuz kardeşiz vekaletimizi birne verdik o kardesim gitmiş alamamiş once diger 2 kardeşin borcunu ödeyin demiş alacak oaranin yarisa kada borclari varmiş bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba, öncelikle neye göre kime göre eksik çıktı. Bunu tahmini olarak söylemek ne kadar doğru. Miras da hak sahibi iseniz zaten, gerekli evraklarla, geçmişe dönük hesap ekstresi alarak merakınızı giderebilirsiniz. Alkolik olmasını neden özellikle vurguladığınızı anlamadım. O zaman vekalet vermek yerine hep birlikte gidip bankaya paranızı elden alın. Herkese payına düşeni ödemek zorundalar eğer elinizde veraset ilamı var ise. Daha detaylı bilgi için bir avukata danışabilirsiniz.

 41. Merhaba.
  Benim sorum banka hareketleri ile alakalı.Babam 2002 yılında vefat etti ve o dönemde ben 12 yaşındaydım.Babamın kardeşine verdiği “banka hesaplarını işletebilir” tarzında bir vekalet vardı.Babamın hesabından hiç para çıkmadı lakin yakın zamanda babam hasta iken ölümünden 1 hafta önce hesabının boşaltıldığını öğrendim.15 sene öncesinin kayıtlarına ulaşabilir miyim?Nasıl?Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, öncelikle banka hesaplarını işletebilir şeklinde bir vekaletten ziyade, hesaplarımdan para çekmeye, yatırmaya, vadeli yapmaya gibi yapacağı işlemleri, açıkça vekalet de belirtilmiş olması lazım. Eğer babanız kendisine vekalet verdiyse para çekmesi ile ilgili ve vekaletnameye bir süre belirlememişse o vekalet on yıl geçerli olur taki babanız o vekaletnameyi, azledene kadar. Babanız hayatta iken parayı çekmişse bunda bir sorun yok. Zaten banka babanızı arayıp ve noteri arayıp teyit alıyor her işlemde olmasa da tanıtık kişilerle sürekli bilgi alınmıyor zaten vekalet verilmiş resmi bir evrak. Son olarak bankalar kayıtlarını 10 yıl süre ile saklamak zorunda, siz 15 yıldan bahsediyorsunuz. Böyle bir durum vardıysa daha önceden harekete geçmeliydiniz siz veya ailenizden başka birisi. 15 yıl geriye dönük hesap hareketlerine ulaşamazsınız ancak siz yine de şansınızı deneyin şubeye uğrayıp, yetkili birine durumu anlatın ama dediğim gibi bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Bankacı olarak benim bildiklerim bunlar. Daha ileriye gitmek istiyorsanız yasal olarak neler yapabilirsiniz bir avukata danışabilirsiniz.

  1. 10 yıllık zaman aşımından dolayı tmsf ye devrilen paralar geri alınamaz. Alanı görmedim ama, şansınızı denemek isterseniz tmsf ye kendi sitesinden mail atınız.

 42. Merhabalar,
  Babam vefat etmeden önce peşin para transferi yaparak girdiği bir kooperatifin tapusnu almak için, transferin yapıldıgı bankadan “borcu yoktur” belgesi getirmemizi istediler.
  Veraset ilamını alarak ilgili bankaya gittim ancak veraset ilamında görülen annem ve kardeşim olmaksızın sözkonusu belgeyi veremeyeceklerini ifade ettiler. Neticede babamın orada hesabı yoktu, verilecek herhangi bir para vs. paylaşılacak bir şey de sözkonusu değil, sizce bu tür belgelerin “varislerden biri”ne, diğerlerinin yokluğunda dahi olsa verilmesi gerekmez mi?

  1. Sonuç da banka veya bankacı o yazıyı sizin ne amaçla kullanacağını bilemez. Bu sebeple diğer hak sahipleri olmadan o şekilde bir evrak vermek istememeleri normaldir. Sonuç da o evrak bir işe yarıyor ki karşı taraf sizden o evrağı istiyor. O evrak başka yerler de başka işlere de yarayabilir. Ortakları borç yükü altına sokabilecek davranışlar sergileme ihtimaliniz az da olsa mevcuttur, bundan dolayı banka işlerini kendini garantiye alacak şekilde yürütmek isteyecektir.

 43. Selam sayın büyüklerim benim babam 11 eylül 2017 de hakkin rahmetine kavuştu şimdi derdimiz para fln olmaSa da geç kalınmış durumda olmak istemiyoruz 1 annem ev hanimi 1 ben erkek cocuguyum 1993 dogumlu şu anda çalışmıyor açıköğretim lise okuyorum bizim izlememiz gereken yol nedir neler neler araştırmaliyim şimdiden tsk ederim hiç bir bilgim yok bu konularda

  1. noterden veraset intikali çıkartıp, bankaları tek tek dolaşıp hesabımı var mı, parası var mı sorabilirsiniz.

 44. Merhaba dedem 28 inde vefat etti ölmeden önce hertürlü işleri için vekalet almıştım banka tapu belediye kira vb. Dolayısıyla banka hesapları için emekli maaşları için tüm kartları bendeydi şimdi bu kartlar ile tüm parasını çekmemizde yada havale eft gibi bir işlem ile çocuklarınında rızasını alarak anneannemin üzerine geçirebilirmiyiz eft yoluyla bu bizim için herhangi bir sorun teşkil edermi yoksa bu durum veraset ile tüm çocuklarının bankaya giderek çekmesi ilemi olacak.

  1. Vergilerini ödemeniz gerektiğinden yapılan işlem uygunsuz olacaktır. Hesaba bloke koyulmadıysa işlem yapılabilir ancak varislerle beraber yapmanız daha doğru olacaktır. Şubeden zaten görevli sorgularsa vefat ı göefcektir.

 45. Merhaba. Ben babami 2009da kaybettim 11 yasindaydim. 4 kardesiz en buyukleri benim annem babamdan ne kadar kaldi bana pek bilgi vermiyor. Ben babamin farkli bankalardada parasi oldugunu dusunuyorum fakat annemin haberi olsun istemiyorum bunu nasil yapabilirim?

 46. Merhabalar benim babam 1 hafta önce vefat etti 10 yıl kredi çekti hayat sigortasi da vardı bu durumda biz bankadan ne alabiliriz

 47. Iyi günler kolay gelsin biliyorum size sacma gelebilir ama yinede bilgi edinmek icin sordun benim dedemin babası zamaninda nerden baksan 20 30 sene olmustur 50 milyon ozmaanin parasıyla para yatirmis hesbına ve bunun cocuklari suan hepsi vefat etti sadece torunları var bide gelini var aynı soy ismi tasıyan ama vefat edenin kimligi ve ona ait olan hic bir sey yok sadece dedim gibi gelini var suanda gelini var bide oglu var ogluyla gelini suanda 70 80 yasinda hemen hemen bu para duruyomudur alma gibi soz konusmuz varmi her hangi bi hakkimiz varmi bilgi alabilirmiyim hayırlı günler

  1. Mevduatlar da zaman aşımı 10 yıldır. 10 yıllık dokunulmayan para tmsf ye aktarılır 30 yıldan bahsediyorsunuz.

 48. Slm benim babam 2001 senesinde vefat etti biz benle beraber 9 KARDEŞİZ Babamin ölmeden önce hangi bankada hesabı var öğrenmek istiyorum fakat babamın söy adını yeni aldım geriye dönük öğrenebilirmiyim kardeşler muhakkak vefatindan sonra almıştır

  1. Karışık bir durum çok rastlanılan bir durum değil eğer mirasçısı olduğuna dair veraset ilamı çıkartabilirseniz sorarsınız.

 49. Babam vefat edeli 18 sene oldu versset ilani ve benzeri tüm belgeleri almistik birkaç sene evvel ögrendikki …. bankasinda çok yüklü bir para hesabi varmis ama 10 senede bi kimildatilmayan hesaplar siliniyormus banka üstüne bi soguk su için demis benim sorum su herhangi bir sey yapilabilirmi ??? Teşekkürler

 50. Ben babamı 1995 te kaybettim bankada parası vr kay bedeli 22 sene oldu oğlu olarak birtek ben varım bu nu alabilirmiyim ve nasıl alabilirim hayırlı günler

  1. Neden bu zamana kadar beklediniz bu soruyu sormak için merak ettim doğrusu aradan 22 yıl geçmiş 10 yıl sonra para tmsf ye transfer oluyor.

 51. Merhabalar dayım vefat etti dedemden kalma yüklü bi miktar dedem hayattayken dayim sahsi hesabina gecirmisti.smdi bu paranin tamami dayimin esinemi kalir yoksa diger kardesleri bundan hak talep edebilirmi smdiden tsk eder sayglrimi sunarim.

  1. Bankacılığın dışında miras hukuku ile alakalı bir soru ancak kendim bilgimce söylüyorum dayınızın çocuklarına ve eşine kalır şayet dediğiniz durumda.

 52. merhabalar benim sorum vefat eden babamın bankadaki parası ve mirascılardan birinin bu para için Elbirliği Mülkiyetinin Paylı Mülkiyete Çevrilmesi davası açması ve kazanması ,,15 günlük itiraz süreside geçmiş durumda.. Bankadaki mevduatı almak için mahkemeden ayrı bir yazı almamıza gerek varmı yoksa elimizdeki belge ve kimliğimizle ilgili banka şubesinden alabilirmiyiz…

  1. Bahsettiğiniz konu hukuksal bir konu bundan dolayı bu tip sorularda cevap vermekte zorlanıyoruz. Bizler avukat değiliz bankacıyız. Sadece banka işlemleri hakkında bilgimiz mevcut. Bahsettiğiniz konu ile karşılaşmış olmamız gerekir ki cevap verebilelim. Bu konuyla karşılaşmadık. Araştırma yapıp dönüyoruz ancak bu da çabuk olmuyor. Normal de veraset intikalle noterden alınan veya mahkeme kararı ve kimlikle işinizi hallediyorsunuz ancak paylı mülkiyet vs bilgimiz yok dediğim gibi.

 53. Merhaba babam yurt dışında kendisinden hiçbir şekilde haber alınamıyor cok agır hastaydı öldüğü konusunda duyumlar aldık bunu nasıl ögrenicez ve bundan sonraki işlemlerimiz nasıl olacak elimizde hiçbirşey yok

 54. Sayın bankacı arkdaşım ; bir soru sordum ancak cevap vermeye lutfetmediniz….Yinede sağolun işimi hallettim

  1. İşinizi halletmenize sevindim. Diğer konuya gelince Volkan bey, bizler müsait oldukça bu siteyle ilgilenebiliyoruz. Bu işten bir gelirimiz yok, sadece vakit buldukça insanlara yardımcı olmaya, bilgilendirmeye çalışıyoruz. Sorulan sorulara belli bir sürede cevap vereceğiz şeklinde bir taahhütümüz de yok zaten. Bununla birlikle bir çok soru geliyor siz de hak verirsiniz ki hepsine yetişmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Sorulan sorularda çoğu zaman hukuksal yani avukatlık meseleler zaten bilgimiz olmayan konular. Sitenin adı avukatasor değil, bankacıyasor, yani şunu demek istiyorum bizler avukat ve hukuk insanı değiliz, bankacıyız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 55. Mutlaka söylediğiniz gibidir ; Sevgili arkadaşım sayfayı tesadüfen gördüm ve sorumu sorduğum gün haberim olan bir durumdu. Tabiki Avukat Yada hakim değilsiniz insanlara yardımcı olduğunuzu gördüm ancak bir önceki mesajımı yazma nedenim benim mesajımdan sonra sorulan bir sorunun cevaplanmış olması sebebidir..Ben size saygı sevgi ve emeklerinize teşekkür ederek bu insani tarafınızı kaybetmemenizi temenni ederim… Ayrıca belki soracak arkadaşlarımız olacaktır diye düşünerek soruma nasıl cevap bulduğumuda eklemek isterim bir gün ihtiyacı olan bir kişide olsa belki yardımım dokunur … Ortaklığın giderilmesi yada mal paylaşımı davası sonuçlandıktan 15 gün sonra mahkeme tarafından tarafınıza tebliğ edilen karar yazısı ile birlikte ilgili Banka şubesine gidip şubede mahkeme yazıları ile alakalı kısma bakan memur arkadaşımıza bu belgeyi kayıt alması için veriyorsunuz görevli kişi o belgeden bir fotokopi alıyor aslını size teslim ediyor. Sonra şubede iletişim bilgileriniz kayıtlı ise kullandığınız telefon numarasının güncel olup olmadığını soruyorsunuz gişeden bu işlemi yapabilirsiniz ( Eğer hesap yada herhangi bir kaydınız yok ise açtırmanız gerekiyor ) sonuç olarakta ilgili banka şubesi 7 günlük süre sonunda size imza için davet mesajı gönderiyor….. Bankacı bey kardeşim işin gücün rast gelsin diyorum Allah’a emanet

  1. Sizden sonra sorulan soruya sizden önce cevap verilmiş olabilir. Sorusu ve cevabı kolaydır, basit bir konudur, bildiğimiz bir konudur o tip durumlarda sıralamaya bakmadan bildiklerimizi hemen cevaplıyoruz. Sizin ki gibi bilmediğimiz zor sorulara hemen cevap verip insanları yanlış yönlendirmek istemiyoruz o sebeple sizden önce cevaplanmış sorular olabilir. Bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler.

 56. merhabalar böyle birhizmet sunduğunuz için teşekkür ederim benim babam 22.ocak.2011 de vefat etti bankalarda paraları olduğunu biliyordum fakat annem ve 3 abime sorduysamda yok dediler ben bunu nasıl öğrenebilirim

  1. Zaman aşımı süresi 10 yıldır. 10 yıl geçmeden veraset ve intikal belgesiyle beraber tüm bankaları dolaşarak sormanız gerekmekte en kolay yolu bu. Yarım gününüzü alır. Bankalar birliğine yazılı olarak dilekçe yazıp tüm bankalardan bilgi de istenebilir ancak bu uzun sürer 20-30 gün kadar. En iyisi manuel siz kontrol sağlayın.

 57. Merhaba. Babam almanyada temmuz ayında vefat etti. Alamadığı maaşı bankada ve ölüm parası yatırılacakmış. Ve yine o bankada başka parası var mı onu nasıl öğrenebilirim. Almanyaya gitmeden. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bildiğim kadarıyla daha önce hiç böyle bir işim olmadı ancak bildiğim kadarıyla konsolosluk aracılığıyla bankaya yazı gönderebilirsiniz. Hangi ülke ise o konsolukla görüşün danışın.

 58. Merhaba, benım annem 3 ay önce vefat etti, 3 aylık alıyordu postaneden hesabına maaşı yatmıs cekme hakkım var mı yoksa gerı odemek zorunda mı kalırım

  1. Bizden geri aldılar. Ama ölüm parası diye bir para veriyorlar kurum ile görüşün.

 59. Mrb dedemin bankadan 18 yıl önceki hesap ekstresini nasıl alabilirim.babam ve dedem vefat etti

  1. 18 yıl önceki kayıtları alamazsınız. Banka 10 yıl boyunca saklamakla yükümlü. Zaten alsanız bile bir şey varsa da tmsf ye aktarılmıştır bu kadar zamandan sonra.

 60. Merhaba benim abim 2002 yilında vefat etti Türkiye İş bankasın da hesp var ama içeriği göremiyorum devlet hazinesinesine düşme olasılığı var peki.vaRSA devlet hazinesinden alma şansı var mı ? Lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Mirasçılar bu durumu araştırabilir sadece. Hazineden geriye dönüş olmaz. Hazineye aktarılması için 10 yıl hesaba hiç dokunulmamış olması lazım. Eğer böyle bir şey olduysa geri dönüşü olmaz aktarıldıktan sonra.

 61. Merhabalar benim Dedemin bankada parası var ve tek çocuğu annem bazı tanıdıkları öldükten sonra bankadan paranın bir kısmını banka Komisyonu alır size az düşer diyorlar bu konuda bilgi alabilirmiyim

  1. Merhaba evet bazı kesintiler, masraflar oluyor ancak eninde sonunda yapmanız gereken işler bunlar. Masrafları olsa da siz bir şeyler kalacak almayacak mısınız 🙂 Noter masrafı olur ayrıca bankada çok bir masraf olmaz.

 62. babam 2015 yılında vefat etti ancak babamın bir borsada parası vardı,vefatından 2 gün sonra aradılar ablam çıkmış telefona.babanızın burada parası vardı demişler,ablam da direk babam 2 gün önce vafat etti deyince parası sıfıra düştü demişler.biz borsanın adını bilmiyoruz.ne yapabiliriz

 63. Merhaba büyük dedemizin soyadana yatirli olan para var die bankada bi tanidiga kagat gelmis ve bize sonradan yok soyad bnzerlig dediler ortpas ettiler bizden habersiz bu parayi alabilirlermi ve biz böyle birseyin oldugunu nasil arastirmaliyiz para varmi asline nasil ogreniriz lütfen cvp

  1. mirasçıların tamamı olmadan para vermiyorlar. hangi banka ise o bankaya giderek mirasçısı olduğunuza dair ilamı göstererek hesap bilgilerini isteyebilirsiniz.

 64. Benim babam 2 ay önce vefat etti acaba parasının olup olamadığını nasıl öğrenebilir birde annem ve babam ayrılardı eğerki bi para söz konusu ise bu paradan yararlanabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Mirasçı iseniz resmi evrakla beraber bankaları dolaşarak sormalısınız.

   1. merhaba babam öleli 5 ay oldu ölmeden 1ay önce tüm parasını annemin hesabına aktarmış çocukları olarak parayı hak edebilirmiyiz

 65. Kolay gelsin benim babam 2016 aralık ayında vefat etti parasının var olduğunu biliyoruz fakat bankalara sorduk yok dediler bankalar denetleme kurulu diye bir yer varmış oradanmı sormamız gerekiyor ne yapmamız lazım

 66. 07.02.2019da annemı kaybettım denızbanktan 4000tl kredısı vardı bankaya basvurdum hayat sıgortası varmıs ama bu kredı kartı ıcın yapılmıs borcu benım odemem gerektıgını soyledı bu dogrumudur acaba

  1. Tabi kredi kartı için yapıldıysa ve siz de mirasını kabul ettiyseniz banka bunu sigortadan kapatmaz.

 67. Kolay gelsin dolaştık fakat bi bilgi alamadık ne yapmamız gerekiyor var bununla ilgili bi kurum yokmu adliyede avukatlar bakıyolar diyorlar ama doğrumu

  1. Teşekkür ederim. Bilgi alamadık derken, bilgi mi vermediler yoksa her hangi bir hesaba mı rastlamadınız? Bddk var internet sitesi üzerinden veya şahsen müracat ederek dilekçe yazılabilir, o da bankalara iletir, dönüş yapılır.

  1. Başınız sağ olsun. Bankalar kayıtları yıl süre ile saklamak zorunda olduğundan alabilirsiniz. Tabi ki gerekli evraklarla beraber.

 68. sn bankacı.. annemizi kaybettik, veraset ilamını çıkardık. farklı bir şehirde yaşıyordu. hangi bankada ne kadar parası var bilmiyoruz, ama yüklüce parası var idi. yanında yaşayan kızı ms hastası. atm kartları ve şifreleri onda. fakat bilgisi olmadığını söylüyor. muhtemelen atm kanalıyla mevduatı çekmiştir. 1000km öteye gidip şubeleri tek tek gezmek sıkıntılı. veraset çıktığında hesaplar bloke oluyor mu? oluyorsa hiç olmazsa kalan para güvenceye alınmıştır. olmuyorsa atm’ lerden çekilmiş olacağını düşündüğümüz para için mahkemelik olunacak muhtemelen.

  1. 1-1000 km gitmenize gerek yok buradaki şubeden sorun.
   2-bloke koyulmaz ama ödeme yapılmaması lazım, he fark edilirse banka şubesi koyabilir, kendini garantiye almak için. Demek istediğim ölünce otomatik olarak bir bloke gelmez hesaba. tüm mirasçılar aynı anda gitmeli, yapılırsa bankanın hatası olur
   3-Aynen vefat sonrası tarihler için yapılan çekimler için, yasal işlem başlatmak lazım.
   4-atm den para çekti diyelim günlük çekme limiti 2000, 10 gün çekse 20.000 yapar. Yine hepsini çekemez. Kaldı ki böyle bir endişeniz var ise bir an önce şubeye gidip bilgi vermelisiniz ki bloke koysun.

 69. merhaba rahmetli dedemin banka cüzdanını bulduk ak banka ait dedem öleli 40 sene olmuş ama cocuklarının böyle bir hesaptan haberi yok ve bu hesap açık olabilirmi ve açıksa içinde para olması mümkün mü dür hesap no ile sorgulma yaptığımda bir iban numarası görünüyor

  1. Normal de 10 yıl dokunulmayan hesaplar tmsf ye devredılır. 40 sene dıyorsunuz. ama hesap sıstemde gorunuyorsa bır baktırın. gorunuyor dedıgınız nerede gorunuyor bu onemlı var ıse oyle bır hesap mırascıları sorgulasın

   1. IBAN sorgulamaya gireyim dedim hesap nosunu girdim cuzdandaki hesap IBAN boşu cikti oyuzden sormak istedim çünkü çekilen yatırılan diye bir bölüm var cüzdanda belli miktarlarda paralar yazıyor yatirildimi cekildimi yazmıyor benim korkum borç çıkabilirimi 40 sene sonra korkum o

    1. Valla 40 yıl çok uzun bir süre, çıksa çıkardı ama siz işinizi sağlama alın gidin sorun.

 70. Merhabalar bankacı bey dedem geçen hafta vefat etti.Astsubay emeklisiydi ve bankalarda hesapları olduğunu biliyorduk kendiside sağlığında bahsediyordu.Dedeme halamlar bakıyordu son yıllarda ve dedemin hesaplarında parası olmadığını hepsini sağlığında dedemin yediğini iddia ediyorlar ancak bize inandırıcı gelmiyor.Amacımız elimize para geçmesi değil ama dedemin zamanında bankalarda hesabı var mıydı yok muydu, varsa ne kadar parası varmış, ne zaman çekilmiş yada nereye transfer edilmiş?Bunları öğrenmek istiyoruz.Acaba öğrenebilir miyiz?ilginiz için teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba, Allah rahmet eylesin. Bunların hepsini öğrenebilirsiniz elbette. Ancak mirasçısı olmanız gerekmektedir. Mirasçısı olduğunuza dair noterden veya mahkeme kanalıyla ki şu anda noter daha kısa bir süre de sonuçlanmaktadır. Buradan alınan veraset ilamı ile birlikte banka şubesinden bu detayları isteyebilirsiniz.

   1. Babam araştırmayı düşünüyor ama diğer mirasçılarında haberi olmadan veraset ilamı alabilir mi?Öğrenebilir mi?

 71. Merhaba babam vefat etmeden bir sene önce bankadaki parasını benim üzerime geçirmişti ( bizzat bankaya gidip imza atarak kendi rızasıyla) diğer mirasçılar su an bu durumdan hak talep edebilirler mi?

  1. Normal de yaşarken olduğu için bir sorun teşkil etmez. Ancak konu, avukatlık bir konu biz bankacıyız. Diğer mirasçılar dava açabilirler, dava uzun sürer, ama kazanıp kazanamama konusunda, buradan bir şey çıkar mı, çıkmaz mı konusunda net bir şey söylemem doğru olmaz maalesef. Çünkü avukatlık bir konu.

Sizin Yorumunuz