Çek Taahhüt Bedeli Nedir – Nasıl Tahsil Edilir?

Çek taahhüt bedeli, eğer almış olduğunuz çekin karşılığı yok ise bankanın size ödemekle yükümlü olduğu minimum tutardır.

Çek yaprağı alan kişi aldığı çek yaprağı kadar riski bankada açılır. Örnek veriyorum. 10 adet çek yapraklı bir çek koçanı aldıysa müşteri, o banka da müşterinin alt hesabında 11200 lira blokede tutulur veya banka göze alıyor ise müşteriye güvenip almasa bile çeki tahsil etmek isteyen kişiye ödemek zorundadır.

Yani diyelim ki elinizde bir çek var ve çek karşılıksız çıktı. Eğer isterseniz bu çeki, bankanın herhangi bir şubesine götürerek hiç bir masraf ödemeden, çekin taahhüt tutarını tahsil edebilirsiniz. En son düzenlemede bu rakam bir çek yaprağı için 1120 Türk lirasıdır. Geçmiş tarihlerde rakamlar farklı idi. Bu rakam belli periyotlarda belirlenerek güncellenir.

Eğer elinizde eski tarihli karşılıksız çek var ise alacağınız rakam yılına göre değişir. 600 lira da alabilirsiniz. Bu dediğim gibi çekin yılına, vadesine göre değişiklik gösteren bir şeydir. En son rakam üzerinden örneklendirmek gerekirse, elinizde bir çek var ve karşılıksız olarak yazılmış olsun veya olmasın, o anda da yazdırabilirsiniz hiç fark etmez. Siz istediğiniz takdirde, bu rakamı yani 1120 lirayı, banka size ödemekle yükümlüdür mecburdur. Bir çek yaprağı için 1120 liradır iki tane var ise 2240 lira tahsil edebilirsiniz. Elinizdeki çekin rakamı 1120 lira civarında ise ne âla alacağınızın hepsini tahsil etmiş olursunuz ama çek 10.000 lira ise sadece hesapta bulunan kısmi parayı ve artı olarak da 1120 lirayı alabilirsiniz. Bu rakamı almak için bankanın şubesine giderek, eğer arkadaki cirolardan birinin sahibi siz iseniz tahsil edebilirsiniz. İsterseniz başka bir kişiyi de yollayarak tahsil edebilirsiniz ama bunun için ek olarak, bir talimat yazmanız gerekmektedir. Parayı çekecek kişiye adını, soyadını ve diğer bilgilerinin yazıldığı bir talimat yazın, altına da imza sirkülerinizi koymayı unutmayın eğer şirket olarak ciro atıldı ise. Vekâlet verdiğiniz kişi de bu rakamı tahsil edebilir.

Sizin Yorumunuz