Ölen Birinin Hangi Bankalara Borcu Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle başınız sağ olsun.

Vefat eden kişinin kredi borcu veya başka borçları olabilir. Eğer bunlardan haberiniz vardıysa ne ala, işiniz kolaylaşır ama yok ise birgün bir kağıt çıkagelir eve faizi ile birlikte. Para tabi ki böyle bir durum karşısında önemli değil ancak, mirasçısı olduğunuz bir durum olduğunda kişinin bankalara ait kredi, kredi kartı veya diğer borçları var mı bunları araştırın. Borcu çıkmasa bile ileride karşınıza çıkacak olası durumlardan kurtulmuş olursunuz.

Vefat eden kişinin bankalardaki durumunu sorgulamak en mantıklısıdır her zaman için. Sonuçta borcu da olabilir vefat eden kişinin. Eğer mirasçılardan biri iseniz, yani vefat eden kişi, anneniz, babanız veya diğer size miras kalabilecek kişilerden biri ise bu durumu sorgulayabilirsiniz.

Vefat eden babamın, annemin hangi bankaya borcu var sorusunun cevabı çok basit aslında. Bu işi öğrenmenin, internet üzerinden veya başka yollarla kısa, kolay bir yolu yok. Yani babam vefat etti dur hangi bankaya borcu varmış bakalım, işte T.C. kimlik numarasını girelim hemen patır patır dökülsün ne var ne yok diye bir işlem söz konusu değil malesef. Bir kere bunu aklınızdan çıkartın. Zaten öyle olsa önüne gelen, istediği kişinin borcuna bakabilirdi. Bırakın Türkiye’yi ben Dünya’da böyle bir teknoloji görmedim, olmasını da istemem. Tabi bankacı bir tanıdığınız yok ise, el altından öğrenmenin dışında başka bir yolu yok. Tabi bankacının böyle bir şey yapması da yasak. Başkasına bilgi veremez.

Bu konuya açıklık getirdikten sonra gelelim sorunuzun cevabına. Dediğim gibi belki bu sorunun cevabıyla karşılaştığınızda bana kızabilirsiniz. Bunu biz de biliyoruz ben de bir şey anlatacak sandım, peh nasıl bir yazı olmuş bu, sırf yazmak için yazmış diyebilirsiniz. O zaman ben de size şunu derim. Birincisi bundan başka yol yok, ikincisi de bu soruyu google’da arayanlar için yazmış olduğum bir yazıdır bu. Ben de bu konuyu onun için ve onun gibiler için yazmak istedim. Bu yazacağımdan başka basit kolay bir yolu yok bu işin; bilsinler diye yazmak istedim. Örnek olarak vermek gerekirse, diyelim ki babanız vefat etti . Benim bildiğim bir ay içerisinde sulh mahkemesine başvurularak, veraset ilamı belgesi almanız gerekmekte. Bir ay içerisinde dediğim gibi benim bildiğim, süresi daha uzun veya kısa da olabilir. Sulh mahkemesinden, vefat eden kişinin mirasçısı olduğunuza dair almış olduğunuz veraset ilamı belgesi ile, babanızın borcunun olduğunu bildiğiniz banka şubesine başvurarak, neyi var neyi yok öğrenebilirsiniz. Elinizde mirasçısı olduğunuza dair belge ile gitmelisiniz. Kimliğiniz tabi ki yanınızda olmalı. Diyeceksiniz ki şimdi, ben babamın hangi bankaya borcu var bilmiyorum ki, var mı onu da bilmiyorum her ihtimale karşılık araştırıyorum diyorsanız eğer o zaman da yapılabilecek tek bir şey vardır. O da elinizdeki evrakla, tüm bankaları tek tek gezmeniz gerekmekte. Tek tek tüm banka şubelerine, elinizdeki evrakla giderek, babanızın vefat ettiğini, bankanız da babama ait borç olup olmadığını, ne var ne yok her şeyi sorabilirsiniz.

Dediğim gibi internet üzerinden bu işi çözmenin kısa bir yolu yok. Eğer hangi bankaya borcu olduğunu bilmiyorsanız veya vefat etmeden önce size söylemediyse veya kenara yazmadıysa, evde banka cüzdanları yok ise, o zaman malesef bankaları tek tek bu belge ile gezmeniz gerekiyor. Mirasçısı olmaktan feragat ederseniz, borç yükünüz de kalmaz benim bildiğim. Yine de bu durumu bir avukata danışın daha sağlıklı olur. Eğer borç, mirastan fazla ise vazgeçmeniz daha avantajlı olabilir.

Ayrıca vefat eden kişi, borçları için ferdi kaza sigortası yaptırdı ise sigorta o borçları sizin adınıza kapatır. Bu konuyu farklı bir yazımda daha detaylı ele alacağım. Tekrar başınız sağ olsun.

8 thoughts on “Ölen Birinin Hangi Bankalara Borcu Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?”
 1. MERHABA BENİM BABAM 2010 DA VEFAT ETTİ..3-4 BANKAYA KREDİ KARTI BORCU ÖDEDİK FAİZLERİYLE… HALA DAHA ARALIKLARLA BORÇ ÇIKIYOR.BUNU TAMAMEN NASIL ÇÖZEBİLİRİM. ? DAHA KALMIŞ OLSAYDI MİRASÇISI OLARAK E DEVLETTE GÖZÜKÜRMÜYDÜ ?

  1. Odenmedigi icin hukuki yollarla tahsilata gidildi ise banka tarafindan e devlette acik mahkeme dosyasi olarak gorebiliyor olmalisiniz fakat vefatdan dolayi varislerden tahsil edilmek uzere bekleniyor ise tek tek bankalardan ogrenilmesi gerekecektir. Veraset intikal vergisini oderken tum bankalara basvurdugunuz halde size bildirilmeyen bir bakiye soz konusu ise bankaya itirazda bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba, 2 yil once galeride arac alip arac kredisi cekmistik babamin adina ve ben duzenli olarak oduyordum… 1 yil sonra babam kansere yakalandi ve 8 ay icin de kaybettik. Borc babamin adina oldugu icin sigorta yapildigini dusunup
  otomatik odenecegini zannederken yasinin 67 olmasindan dolayi sigortanin yapilmadigini soylediler. Bu durumda ya araci alacaklardi. yada varisi olarak odemeye devam edecektim. Nitekimde banka 65 yas ustune sigorta yapilmiyor dedi ve borc silinmiyor dediler. sigorta oldugunu zannettigimiz bu borcu baska turden sildirme durumum varmidir yoksa odemek zorubdamiyim.. sigorta yapmadiklari icin dava acsam kazanirmiyim.. (Not: Sozlesme galeriden yapildi ve kimse bize yas sinirini soylemedi. Galerici ben otomatik sigorta yapiyorum onlar yapmamis diyip siyrildi isten )

  1. bankada siğorta yapilmayacagina dair babanizdan bir talimat alinmadi ise acilan davayi kazanma ihtimaliniz var. bir avukat ile gorusebilirsiniz.

 3. Çocuklarımın babaları öldü ben boşanmıştım borcu çocuklarıma kalırmı

  1. Sizin boşanmanız bir şeyi değiştirmez. O çocuklar o kişinin çocukları sonuç da. Mirası kabul ederlerse kalır diye biliyorum, eğer son zamanlarda bir değişiklik olmadıysa.

 4. Iyi gunler bir sey ogrennek istiyorum. Biz bir akrabamdan ipotekli ev devraldik akrabamin finans bankda ipotegi vardi o evde borcunu odeyecekti ve oduyordu. Sonra bu akrabamin isleri bozuldu ve ortadan kayboldu kendisine ulasamiyoruz. Ve bu konu 2 uc yillik bir konu ama evin uzerinde onun borcundan dolayi hala ipotek rehin devam ediyor. Bankaya gittigimizde banka bilgi vermiyor kalan borc nedir yada borcu kaldimi ipotek nasil kalkar banka bilgi vermiyor akrabamin gelmesi gerektigini soyluyorlar onada ulasamiyoruz bu konuyu nasil cozebiliriz. Borc varsada ben odeyip ipotegi kaldirtmak istiyorum.

  1. Borç ödenirse ipotek kalkar. Kişilerin borcu ve alacağı gizlidir bilgi verilmez. Keşke bu tip işlere hiç girmesek. Avukatla görüşebilirsiniz. Bddk ya bir mail atılabilir veya şikayet var com a yazın dönüp, yapılacak bir şey var ise yardımcı olurlar.

Sizin Yorumunuz