Bankalarca Altın Ne Şekilde Toplanıyor?‏

Öncelikle anlaşmalı eksperin teslim anında hazır bulunması şart. Bu nedenle bankalar her gün her şubede eksper bulundurmak yerine altın günleri düzenleyerek, fiziken ellerinde, evlerinde, yastık altlarında, bahçelerinin toprağında altın bulunduran müşterileri şubelerine davet ederler.

Müşteriyi bilgilendirip cazip kılacak faktörleri anlatarak müşterinin o gün şubeye gelmesi (tabi altınlarıyla birlikte) reklamasyondan ziyade o şubenin performansına bağlı. Bazı bankalarda ise kendilerinin belirlemiş olduğu şubelerde sürekli eksper bulunmaktadır. Bankadan bankaya bu işleyiş değişmekte olup, ilgilendiğiniz banka ile bu konuyu görüşmeniz gerekmektedir.

Eksper müşterinin getirdiği altının hurdaya dönüşüm niteliğine bakar (hurdaya çevrilebilecek olanlar ve işçilik değeri yüksek olmayanlar teslim alınır), tartar ve şubeye o müşterinin altın (XAU) cinsi mevduat hesabına gram cinsinden yatacak tutarı bildirir. Atıyorum derki eksper, bu kadar bileziğin veya çeyrek altının karşılığı şu kadar gramdır der ve eğer siz de isterseniz, o kadar gram size açılan altın hesabına yatırılır.

Müşterinin artık tıpkı USD, EUR gibi bir de XAU cinsinden hesabı olmuştur artık ve bakiyesi de teslim ettiği altınların gramaj karşılığıdır.

Cari kurlar üzerinden tıpkı USD, EUR alır gibi (banka hesabı üzerinden) altın almak mümkün olmakla birlikte yukarıda fiziken altın toplamaya ilişkin bilgilere yer verilmiştir.

 

Sizin Yorumunuz