Sahibi Ölen Kiralık Kasa Nasıl Açılır?‏

Kiralık Kasası Bulunan Müşterinin Vefat Etmesi Durumunda Kiralık Kasa Ne Şekilde Açılacaktır?‏

Müşterimizin vefat etmesi durumunda kiralık kasa,  ancak vergi dairesi müdürlüğü memurları  huzurunda veya sulh hukuk mahkemesi’nce verilecek karar üzerine açılabilir.

Müşterinin vefat ettiğinin mirasçıları tarafından bankamıza bildirilmesi ve veraset ilamı ibraz edilmesi üzerine banka vergi dairesine yazı yazar. müşterinin bankada kiralık kasasının bulunduğu, içindekilerin tespiti için müdürlüğünüzce memur görevlendirilmesini talep eden yazı yazılmalıdır. Vergi dairesi müdürlüğü memurları huzurunda kiralık kasa açılıp içindekiler tutanak ile tespit edilir.Bundan sonra  vergi dairesine kiralık kasa içinden çıkanların bildirildiği ve bu içinden çıkan mal varlığının veraset ve intikal vergisinin ödenmesine ilişkin yazı yazılır; banka tarafından.

Vergi dairesinden kiralık kasa içindekilerin vergisinin ödendiği ve mirasçılarına ödenmesinde sakınca olmadığına ilişkin yazı gelmesi halinde, kiralık kasa içinden çıkanların tamamı, tüm mirasçıların  veya vekillerinin aynı anda şubede bulunmaları ve  tutanak düzenlenmesi, imzalarının alınması kaydı ile teslim edilmelidir.

Kiralık kasa içinden çıkanlar mirasçılara  teslim edilirken, veraset  ilamı ibraz edilmelidir.

2 thoughts on “Sahibi Ölen Kiralık Kasa Nasıl Açılır?‏”
  1. eger borcu varsa odemek zorunda mıyız yoksa kasayı acıp borcuda hukukı yollardan tahsıl edebılırler mı ?

    1. bankaya göre değişir bizde açabilir borcu olsa da ama başka banka önce borcunu yatır sonra açılır diyebilir belki çok emin değilim başka bankalardan.

Sizin Yorumunuz