Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Merhaba arkadaşlar, şahıs şirketi açmanın maliyeti, eğer evinizi gösterecekseniz, 400-500 lirayı geçmez. Süreci sizler için tek tek ele alacağım.

Öncelikle noterden, muhasebecinize, işlerinizi sizin adınıza yürütmesi için, vekâletname çıkartmalısınız. Daha sonra yine noterden, imza beyannamenizi çıkartmalısınız. Noter ayağını hallettikten sonra, muhtarınıza uğrayıp, nüfus cüzdan örneği ve ikâmetgah alıyorsunuz. Ev sizinse, tapu fotokopisi, kiracı iseniz, kira kontratının fotokopisini de evraklarınızın arasına ekliyorsunuz. Tapu veya kira kontratı, aynı evi paylaştığınız insanlardan birinin üzerine de kayıtlı olabilir. Yani tapu veya kira kontratı, eşinizin veya anne babanızın adına da kayıtlı olabilir ancak bu sadece home office, yani evi göstererek yapılan şahıs şirketi açılışlarında geçerlidir.

Kimliğinizin aslını yanınızda bulundurmalısınız. Daha sonra muhasebeciniz, internet vergi dairesinden, ulaşmış olduğu, işe başlama bildirimi dilekçesini dolduruyor. İşe başlama bildiriminizi, vergi dairesine yapıyorsunuz veya muhasebeciniz yapıyor. Üç dört gün sonra, memur evinizi veya iş yerinizi denetlemeye geliyor. Home office de olsanız, yani iş adresi olarak ev adresini de göstermiş olsanız, vergi dairesi memurları, evinize gelerek, gerekli demirbaşlar mevcut mu, beyan ettiğiniz demirbaşlar mevcut mu, gerçekten böyle bir yer var mı, bunların kontrolünü yapar. Elindeki tablete hazırlamış olduğunuz, bu evrakların resimlerini çekmek suretiyle, kaydınızı alır.

Vergi dairesi memuru geldiğinde evde değilseniz, sizi vergi dairesine davet ederek, gerekli işlemleri oradan başlatabilirsiniz. Tabi bu memurdan memura değişiyormuş. Bazı memurlar, geldiğinde evde olmanızı istemekte.

Yoklama tamamlandıktan sonra, onayların verilmesi halinde, açılışınız yapılır. Muhasebeciniz, internet vergi dairesinden vergi levhanızı basabilir. Fatura ve irsaliye koçanlarınızı da notere onaylatmanız gerekmekte. İşin püf noktası var, eğer ceza yemek istemiyorsanız, işletme defterinizin, en geç açılışın yapıldığı gün notere onaylatılması gerekiyor. Aksi halde cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ben e-ticaret yapmak için, böyle bir işletme açılışı yapmıştım, hem de daha yeni. Ondan dolayı bilgilerim taze, güvenebilirsiniz.

Muhasebeci ücretini saymazsanız, hiç iş yapmadığınızı düşünürseniz, 3 aylık vergi masrafınız 150-160 lira civarında oluyor. Ben 7-8 ay açık tuttum. Ortalama 750 lira sadece vergi ödemişim, hiç iş yapmadan. Bunun muhasebeci ücreti de ayrı, kimisi 300 alırken, kimisi aynı işi 150 liraya yapabilmekte. Bu da değişkenlik gösteren bir konudur o sebeple maliyet hesabına katmak istemedim.

Vergi mükellefi olmak, kolay değilmiş onu anladım:) Ama o olmadan da e-ticaret için gerekli olan sanal posları alamıyorsunuz.

Sorularınız varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim…

6 thoughts on “Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?”
  1. şahıs şirketi açmak ve yönetmek en büyük hayalim hep bir yöneticinin ne hissettiğini merak etmişimdir.

  2. bence yapacagınız ıs oturmadan ıs yaptıgınızı anlamadan bosuna sırket acmayın veya acacaksanız da sermayenız olsun şahıs şirketi de olsa açması kolay ama ödemesi zor 🙂

  3. İyi bir sermaye ve iyi bir plan çercevesinde şahıs şirketi açılmalı bence.

  4. Merhaba bende açmak istiyorum ama bir türlü kendime güvenemiyorum ya yeterli parayı kazanamaz isem diye

  5. Şahıs şirketinde şöyle bir sorun varmış galiba gelirler arttığında verilecek vergi fiyatları da artıyormuş.

Sizin Yorumunuz