Bu Sene Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Herkese merhaba.

Bir kurban bayramı daha yaklaşmakta ve herkes bir şekilde kurban ibadetini yerine getirmek için, fiyat araştırmalarına başlamış durumda. Artık eskisi gibi sokaklarda, mahallelerimizde veya boş arsalarda kurban kesim manzaraları yok bildiğiniz üzere. Bilmiyorum belki o bayramlar daha tatlıydı orası tartışılır. Şimdilerde çoğu insan bu uğraşa girmiyor.

Diyanet İşleri başkanı veya fetva verecek durumda biri değilim ancak, kurbanlarımızı kendimizin kesmesinin daha faziletli olduğunu düşünenlerdenim. Kendimiz beceremiyorsak, vekalet ile başkasına verebiliyoruz kesim işlemini ancak ben kurbanımızın başında durulmasının gerektiğini savunanlardanım. Dediğim gibi fetva verebilecek biri değilim ancak bence o şekilde daha iyi oluyor.

Şimdilerde insanların çoğu internet üzerinden kurban bağışı yapmakta. Herkesin kurbanını ALLAH (C.C.)  kabul etsin. İnternetten kurban fiyatlarını araştırma, kıyaslama olanağımız daha kolay. Ama dediğim gibi bence, o çadırların içine girilip, o kokuyu insan içine çekmeli 🙂

İnternet üzerinden kurbanımızı kesmek istediğimizde, karşımıza bir de yurt dışı kurban fiyatları çıkmakta. Yurt dışı kurban fiyatları ülkemizdeki kurban fiyatlarına göre yarı yarıya daha ucuz. Örnek vermek gerekirse internet üzerinde ülkemizde 700 lira ise kurban hisse bedeli, yurt dışı işte afrika gibi kıtalarda bu rakam 300 liraya kadar düşebilmekte. Oradaki hayvan fiyatlarının daha uygun olması baş faktör bu fiyatta. 2015 yılı kurban fiyatları aşağıda bilginize sunulmuştur.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı’nda ortalama olarak 850 bin büyükbaş, 2 milyon 300 bin küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını bildirerek üç büyük şehirde kurbanlık fiyatlarını açıkladı.

Büyükbaş 2 Bin İle 14 Bin Lira Arası Değişiyor

İllere göre ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte hayvan başına büyükbaşta 2 bin 700 lira ile 14 bin lira arasında, küçükbaşta ise 400 lira ile 1400 lira arasında değişeceği, canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 12 ile 22 lira arasında, küçükbaşta kilogram başına 9 lira ile 19 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul, Ankara, İzmir’de Kurbanlık Satışları

Büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı, İstanbul’un Anadolu yakasında 16-18 lira, İstanbul Avrupa yakasında 15-17 lira, Ankara’da 15-16 lira, İzmir’de 15 liradan satılıyor. Canlı kilogram fiyatı küçükbaş hayvanlarda İstanbul’un Anadolu yakasında 16-19 lira, İstanbul Avrupa yakasında 15-16 lira, Ankara’da 15 lira, İzmir’de 14 lira 50 kuruş-16 lira düzeyinde bulunuyor.

İŞTE İLLERE GÖRE KURBAN SATIŞ FİYATLARI

en ucuz kucukbas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurbanlik kac para

 

7 thoughts on “Bu Sene Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?”
  1. fiyatların aşağı yukarı aynı olduğunu ama bazı şehirler biraz daha düşük olduğunu farkettim.

  2. ülke ekonomisi her geçen gün kötüye gidiyor bu durum bir çok konuda olduğu gibi kurban fiyatlarına da yansıdı

  3. açıkçası fiyatlar aldı başını gitti… yapacak birşey yok bu sene kesemedik..

  4. Geçen sene bayağı pahalıydı.2016 Yılı için ne olacak acaba.Muhakkak zam gelir.Ne yapalım artık görevimiz.

Sizin Yorumunuz