Tüm Yönleriyle Dövme – Nedir?

Dövme temelde anlam olarak, iğne ile derinin altına boya verme işlemidir. İlk cağ dönemlerinde iğne yerine deriye yapılan kesiklerin içine boya sürerek yapıldığı da bilinmektedir. Ama çağdaş doneme geçilmesiyle birlikte dövme yapma işlemi iğneyle gerçekleşmektedir. Boya derinin altına hapsolduğundan kalıcılaşır. Buna da kalıcı dövme denir.

Dövme yapımında kullanılan iğneler ve makinalar çeşitli türlerdedir. Bunların biri yaylı dövme makinesi diğeriyse rotary dövme makinesidir.

Dövme günümüze Amerika kıtasının keşfi ile birlikte gelmiştir. Geçmiş cağlarda da dövme örneklerine rastlansa da insanların genel olarak dövme yaptırması Amerika kıtasının keşfi ile baslar. Dövme makinesi 1800’lu yıllarda icat edilmiştir ve bununla birlikte dövme bir sanat haline gelmiştir. Peki dövme bir sanat konusu mudur? Bence dövme sanattır. Tuvale aktarılan her çizim özünde bir sanat eseriyse, insan vücuduna aktarılan çizimler de sanattır. Derin bir tartışma konusu olduğundan yorumlarınızı merak ediyorum.

watercolor-tattoos-41 Dövmelerin iki farklı amacı vardır. Birincisi görsel amaçlıdır, yani süs unsuru olarak insanlar vücutlarına şekiller çizdirir. Diğer amacıysa ait olunan grubu simgelemek içindir. Aşiretler, örgütler, klanlar, tarikatlar gibi toplulukların üyeleri buralara ait olduklarını göstermek için o grubun simgesini vücudunun belli bir yerine dövdürür.

Yaklaşık bir kaç yüz yıllık geçmişi olan klasik dövmeler
Yerli halkın vücutlarına yaptıkları tribal dövmeler
Gerçekmişçesine şekillendirilen tasarımlara sahip yenilikçi dövmeler
Günümüzdeki dövme türleridir.

Dövme Sekli Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar
Vücudunuza yaptırmak istediğiniz sekile karar verdiğinizde seçmiş olduğunuz dövmeciyle bu seklin son halini görüşmelisiniz. Ben bu fotoğraftaki sekli istiyorum diye kesip atmak istediğiniz görüntüye engel olacaktır. Sizin götürdüğünüz sekil ile dövmecinin aktarımı birbirine uymuyorsa tekrar görüşmenizde fayda vardır.
Yaptıracağınız dövmenin omur boyu sizinle olacağını, vücudunuzdan çıkarmanın zor ve maliyetli bir işlem olduğunu idrak ederek sekil seçmeniz istenmeyen sonuçların çıkmasını engeller. Yarın bir gün her gördüğünüzde pişman olacağınız bir dövmeyi hiç yaptırmamak daha iyidir. Beğenilmediğinde ya da artık anlamı kalmadığında geri donuşu yok denecek kadar azdır. Mutlaka aklınızda bir yer ve sekil vardır ama dövmecinin uyarılarına ve tavsiyelerine mutlaka kulak veriniz.

Dövme sekliniz, yaptıracağınız bölgeniz belli olduktan sonra sıra dövmeci seçimine gelir. Dövme yaptıracağınız yerde dikkat edeceğiniz ilk şey sterilazyondur. Kendi vücudunuz kendi sağlığınız demek olduğundan, temizliğe dikkat etmeyen bir dövme ustası sağlığınıza zarar verir ve bu zarar iğne ile verildiğinden ciddi hasarlara yol acar. Dövme yapılan aletler mutlaka steril olmak zorundadır. Ayrıca dövmeci dükkânının vergi levhası olup olmadığına dikkat edin. Vergi ödeyen dükkân kontrol ediliyor demektir. Dövmecinize ilk defa dövme yaptıracaksınız o an bir müşterisi varsa ve izin verirse izleyin. Davranışları nasıl, neler istiyor gözlemleyin.

6 thoughts on “Tüm Yönleriyle Dövme – Nedir?”
  1. dövmelere nedense pek ilgim yok çünkü hijyen koşulları önemli. işinin ehli biri tarafından yapılmalı

  2. dövme iyi düşünülüp yapılması gereken birşey hayatınız boyunca taşıyacaksınız çünkü paylaşım için teşekkürler.

Sizin Yorumunuz