Mutfak Alışverişinde Nasıl Tasarruf Yapılır?

Mutfak alışverişlerinde tasarruf nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımız mutlaka kafanızda bir fikir oluşturacaktır.

Öncelikle marketlere gittiğinizde mutlaka market girişindeki promosyon kitapçığı ya da broşürünü alıp inceleyin. İhtiyacınız olan şey hangi markada indirime girmiş bunu bilerek alışverişe başlayın. Hem nakitten hem vakitten tasarruf sağlarsınız bu sayede. Marketlerin girişinde genellikle sebze meyve ve canlı çiçekler bulunur. Bu şekilde dekore edilmelerinin sebebi markette satılan ürünlerin taze olduklarına dair bir algı oluşturmaktır. Geçin bir köseye ve tüm sayfaları inceleyin. Cay, su, seker, un, et gibi  Temel ihtiyaç ürünlerinde mutlaka bir markanın indirimini bulursunuz.

Gittiğiniz marketin kartı varsa bunları mutlaka üzerinize alin. Yoksa o an üzerinizde hemen yenisini alin. Yapacağı indirimden daha ucuza gelecektir. Hem ürünlerde ciddi indirim sağlıyorlar hem de bazı kampanyalı ürünlerde ekstra para puan veriyorlar. Market hemen yeni kart vermiyorsa da sıradaki birisinden rica edebilirsiniz.

Kilo ile satılan ürünlerin birim fiyatını mutlaka kontrol ederek alin. Örneğin paketlenmiş iki farklı markanın kuru soğanı var. Biri 5 TL biri 6 TL olsun. Görünümleri de büyük oranda birbirine benziyorsa normal olarak ucuz olana yöneliyoruz. Burada dikkat edeceğimiz husus gramaj. Büveti durumlarda örnek olarak 5 TL olan soğan 850 gram oluyor.

ekonomik gıda alışverişiBunların yani sıra un, yağ, seker, makarna  gibi temel ihtiyaç ürünleri artık marketlerin kendi markaları altında da üretilmekteler. Gözünüze kalitesiz gözükebilirler. Ama bir tane alıp tüketmenizi tavsiye ederiz. Memnun kalırsanız artık bu ürünleri alacaksınız ve doğal olarak önceki alışverişlerinize göre ciddi tasarruf sağladığınızı kendiniz de göreceksiniz. Ayni lezzetteki bir paket makarnayı 1 liraya almak varken neden 2 lira verelim ki? E peki ayni ürünse neden bunun fiyatı diğerinin 2 kati diyebilirsiniz. Sebebi, pahalı olan marka reklam yapıp tüketiciye ulaşmak zorundadır. Marketlerin ise çıkardığı urun için reklam yapması gerekmez müşteri kendi ayağıyla geliyor çünkü. Bu sebeple gideri olmadığından kar ucuza satıp ayni kari yapabilir.

Marketler vakti sinirli olan müşterileri avlamak için ilk reyonlara pahalı ürünleri koyar. İlerledikçe ucuzlar. Örneğin acilen bir karton yumurtaya ihtiyacı olan kişi markete girince önüne çıkan ilk yumurtayı alır ve kasaya gider. Halbuki ayni kalitedeki başka markalı yumurtalar arka reyonlarda duruyordur.

İsterseniz bir sonraki alışveriş için bir liste hazırlayın. İlk önce rastgele alışveriş yapacağınızda ödeyeceğiniz tutarı bir de yukarıdaki hususlara dikkat ederek yapacağınız alışverişte ödeyeceğiniz tutarı bir karşılaştırın. İnanıyoruz ki minimum %15 fark edecektir.

3 thoughts on “Mutfak Alışverişinde Nasıl Tasarruf Yapılır?”
  1. indirimdeki markalara açıkçası pek de güvenemiyorum. promosyonlar genelde son kullanam tarihi yaklaşmış ürünlere yapılmakta

  2. evet ben promosyonları takıp ediyorum ona göre alışveriş yapıyorum

  3. Büyük marketlerdeki indirimler ve promosyonlu ürün satışlarını takip etmek çok karlı olacaktır. Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler

Sizin Yorumunuz