Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Seçimlerin 1 Kasım’da yapılacağı açıklandıktan sonra, saatler ne zaman geri alınacak sorusu merak edilir oldu. Bu yazımızda saatler ne zaman geri alınacak, saatler hangi gün saat kaçta geri alınacak birlikte öğreneceğiz.

1 Kasım seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu İllerinde sandıklar saat 16:00’da kapanmış olacak ama saatler geri alınırsa eğer, bu bölgede hava erken kararacak Bu sebeple Yaz Saati Uygulaması 8 Kasım’a kadar devam edilmesi düşünülüyor.

Sabah gazetesinin yayınladığı habere göre saatlerin geri alınması 8 Kasım’a ertelenecek. bu sayede Doğu ve Güneydoğu illerinde seçim işlemleri hava aydınlıkken sürdürülecek.

29 Mart 2015’te güneş ışığından daha fazla yararlanabilmek için saatleri bir saat ileri almışlar Peki şimdi ne zaman tekrar geri alacağız?

Saatler-hangi-gun-geri-alinacakArtık günler kısalıyor, saatlerin geri alınma zamanı yaklaştı. Kış saati uygulaması ne zaman başlayacak sorusunun cevabı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla açıklandı. 17 Mart’taki resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Saatler 25 Ekim Pazar günü sabah 4:00’ten itibaren bir saat geri alınacaktı fakat seçimler 1 Kasım günü yapılacağı için doğu ve Güneydoğu İllerinde hava erken kararmasın diye 8 Kasım’a ertelendi.

Neden Saatleri İleri Almıştık?

Yaz saat uygulaması ülkedeki veya bir bölgedeki Güneş ışığından sabahları az, öğlenden sonra çok yararlanmak için düzenli olarak saatlerin belli bir süre değiştirilmesidir. genel olarak yaz saati uygulamasında saatler ilkbahar başlayınca bir saat ileri, sonbaharın ortasına doğru bir saat geri alınır. Yaz saati uygulaması ülkeler arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Türkiye’de her sene yaz saat uygulaması yapılmakta. Sonbaharda normal saate geri dönüş yapılmaktadır.

15 thoughts on “Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?”
 1. bizler için faydalı bir bilgi ama saatler ne zaman geri alıncak sözünü duyunca temelin fıkrası aklıma geldi

 2. Aslında bu saat alma işi uzmanlara gore hikâyehatta zzararı var deniyo incelemek gerek

 3. 8-9 Kasım tarihlerinden birinde yaz saati uygulamasından vazgeçilecek ve normal saate geçilecektir.

 4. 8 Kasıma daha çok var biraz daha erkene çekseler daha güzel olurdu esnaf için.

 5. Doğru düzgün bilgi bulamadım şimdi 8 Kasım kesin mi Ona göre ayarlayacağım kendimi

 6. 25 Ekim Pazar günü sabah 4:00’te benim telefon otomatik 1 saat geri almış halbuki 1 günce otomatik saat özelliğini kapatmıştım. Gün ortasında tekrar düzelttim artık saati.

 7. Ben yabancı bir şirkette çalışıyorum ve sırg bu saçma saat olayı için
  şuanda 2 hafta boyunca 11-20 çalışacağız!

 8. bir türlü geri alamadık saatleri ya temelin fıkrası aklıma geldi saatleri geri verelim

 9. Nihayet bu hafta sonu geri alınacakta bu karmaşıklıktan kurtulacağız allak bullak olduk

Sizin Yorumunuz