Borcu Olan Araç Satılır mı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki borcu olan araç kesinlikle satılmaz. Zaten satış için notere gittiğinizde, borç orada karşınıza çıkacak ve yetkili kişi, aracın borcu olduğunu ve satışın yapılamadığını size bildirecektir.

 

Vergi borcu olan araç satılamaz, trafik cezası olan araç satılamaz, kredisi olan ve üzerinde ipotek olan araç satılamaz. Aracınızın noterden satışı yapılabilmesi için, hiç bir borcu olmaması gerekmektedir. Ancak şöyle durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Mesela aracı satmadan bir hafta önce eds kamerasından bir radar cezası yemiş olun. Bu ceza sisteme hemen girilemediğinden, aracı satabilirsiniz. Siz de borcunuz yok sanırsınız. Ancak aracı sattıktan sonra karşınıza böyle bir borç çıkabilir.

 

Benim başıma geldi mesela; 5 ay sonra radar cezası geldi ben de şaşırdım. Üstelik tebligat da yapılmadı, tesadüfen internetten baktım ve borclu-arac-nasil-satilirkendim fark ettim durumu. Üstelik cezaya faiz bile işlemişti.

 

Bu durumlar haricinde aracın borcu yok ise ancak o şekilde araç satılabilir. Bu tip istisnai durumlar mevcut maalesef. Bu borç satılmadan önce eski sahibinin yediği bir borç olduğu için, yeni araç sahibini bağlamaz.

 

7 thoughts on “Borcu Olan Araç Satılır mı?”
  1. Sürekli ceza ve borç takibi yapmak gerek o zaman. Daha ciddi sorunlar da yaratabilir borçlu satmak.

  2. Bu olayları iyi takip etmek gerekir.Arabanın cezası yada borcu olup olmadığı kontrol edilmeli sürekli.Genelde yenilen cezalar 2-3 ay sürüyor öğrenilmesi.

  3. Borcu devir edilerek satış yaparsın ama ne kadar güvenceli olur orası muamma.

Sizin Yorumunuz