Pelican Mall Mescit Sorunu

Öncelikle Pelican Mall AVM’de mescit vardır. B2 katındadır. Otoparkta yani. Bu kadar bilgi bana yetmez, dur bakıyım ne yazmış bu çocuk diyorsanız okumaya devam edin.

Bu gün sizlere bir alışveriş merkezinden bahsedeceğim. Avcılar’dan Beylikdüzü istikametine giderken, sağ tarafta kalan bir AVM. Önünde metrobüs durağı var. Durağın ismi avcılar merkez olarak geçiyor. Avcılardaki ana metrobüs durağından bir sonraki durak olurken. Otobüsle giderken ikinci durak oluyor. İstanbul Üniversitesi’ne yakınlığı daha çok öğrenci kesiminin ziyaretine yol açıyor. Güzel bir AVM ve kendine göre bir tarzı var. Fazla gürültü yok diğer AVMlere göre. AVMdeki bütün mağazaların önünden geçilmesi için bir sistem yapılmış. Yani içeri girdiniz, üst kata yemek yemeye çıkarken, dizayn edilen merdiven sistemleri sayesinde her kata çıkarken alışveriş merkezini tavaf etmeniz gerekiyor. Yani bir şey yapmak için içeri girseniz, normal de o iş 5 dakika sürecekse, 8 dakika sürüyor. Direk katlara ulaşamıyorsunuz. Asansörleri çoğu zaman boş geliyor belki ama asansöre gidene kadar, bir kat çıkarım diyorsunuz ve başlıyorsunuz dönmeye. Kenarlardaki katlar ile bağlantıyı asma köprülerle sağlamışlar ve değişik de olmuş açıkçası.

Buraya kadar her şey çok güzel. Benim size bahsetmek istediğim asıl konu; bu alışveriş merkezinde bulunan mescit. Kendilerine anlayışları için teşekkür etmekle birlikte, o mescitte hiç namaz kıldılar mı diye sormak istiyorum. Mescide gitmek için öncelikle bir tane rehber tutmanız gerekiyor. Ben temizlik görevlisi bir amcanın yardımıyla buldum. Beni arka taraftaki asansörle oraya kadar indirdi sağolsun. İçeri girdiğimde havasız ve ufak bir mescitle karşılaştım. İçerisi çok sıcaktı ve her giren kişide daha da sıcak oluyordu. Mescitte abdest almak için bir yer de vardı. Çok güzel bir düşünce. Fakat orada abdest alınan suyun, ortama verdiği nemi artırdığı aşikâr. Arada bir bölme yok çünkü. Mescitte ayakkabınızı koymak için bir yer olmadığı için abdest alınan yerle, namaz kılınan yer arasındaki 4 fayanslık yere koymak zorundasınız ayakkabınızı. İçeriye 8 kişi girse, ayakkabıları koyacak yer kalmadığı gibi, abdest alanlarla, içeri girenler arasında, ayakkabılara basmadan, onları koyabilecekleri bir yer bulma arayışı başlamakta. Öyle bir yer ki orası. İçeri girenler, dışarı çıkanlar, abdest almaktan gelenler ve ayakkabılar o bir metrelik alanda bir mücadeleye başlarlar. Hadi 1,5 metre olsun. Ayakkabıların ıslanması ve o nezih yerde oluşan pis görüntü de çabası. Dar alan da kısa paslaşma anlayacağınız. Koskoca alışveriş merkezinde, başka yer yok muydu da oraya yaptınız sorusu akla geliyor hemen. O kadar boş mağaza var alışveriş merkezinde ama gene de mescit için ayrılan yer gerçekten çok kötü. Ya içeri girenlerden 10 kuruş alsanız, akşama insanların oraya ayakkabılarını koymak için gerekli olan ufacıcık bir dolabı alabilirsiniz diye düşünüyorum. Duvara paralel bir şekilde uzunlamasına koymanız yeterli olacaktır. Umarım bu yazım birilerinin gözüne gelir de insanlar rahat eder.

Peki ya, kapının hemen girişindeki askılıklara ne demeli. İnsanların, montlarını asmaları için koymuş olduğunuz askılıkları kim akıl etti gerçekten çok merak ediyorum. Askılıklar hemen kapının yanı başında. Hırsıza diyorsun ki kardeşim gel namaza başla. Olur mu öyle ya. Hiç mi akıl etmiyorsunuz, insanlar orada namaz kılarken, biri kapıyı tam açmasına bile gerek yok, kolunu uzatsa montu.,ceketi alır gider. İçinde de cüzdan varsa ne âla.

01.05.2017: Bu yazımız sizler tarafından en çok aratılan ve okunan yazılarımızın başında geliyor. Uzun bir süre önce kaleme aldığım bu yazı, bilmiyorum ilgililer tarafından fark edildi mi fakat artık mutluluk ile söyleyebilirim ki, güzel bir mescidimiz oldu. Aşağıdaki fotoğraflardan mescidin  adeta baştan yapıldığını görebilirsiniz.

4 thoughts on “Pelican Mall Mescit Sorunu”
  1. Kardeşim yazın için tebrik ederim oldukça güzel ve akıcı bir makale olmuş yalnız mescit hakkında seninle aynı fikirde değilim şimdiye kadar karşılaştığım en rahat abdest alma yerine sahip ve tertemiz bir mecsitle karşılaştım ayrıca bulmakta sıkıntı çekmedim levhalar zaten açık ve net bir şekilde buldum hiç de zorluk çekmedim avmyi bu konu hakkında tebrik ederim vakit ayırıp fikirlerini paylaştığın için seni de tekrar tebrik ve teşekkür ederim iyi çalışmalar ^^

    1. Hasan Arif Bey öncelikle vakit ayırıp okuduğunuz ve fikirlerinizi paylaştığınız için biz de teşekkür ederiz. Biz bu yazıyı beş yıl önce yazdık fakat yazıyı yayınlamamızdan bir kaç yıl sonra da eksiklikler giderildi. Biz de bunu fotoğrafları ile yazının en alt kısmına ekledik; sanırız gözünüzden kaçmış.

Sizin Yorumunuz