Ortak Kiralık Kasa Açmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Ortak kiralık kasa açabilmek için kasayı kiralayacağınız bankada ve o bankanın şubesinde hesap açmanız gerekiyor. Mesela x bankanın Mecidiyeköy şubesindeki bir kiralık kasayı kiralayacaksanız, o şubede hesap açtırıyorsunuz. Ortak kiralık kasa açmak için o şubede hesap açtırdıktan sonra iki seçenek var. Bu bankalara göre ufak değişiklikler gösterebilir ama temel olarak veya mantık olarak çoğunda aynı şekildedir.

Birinci yolu; o şubede de öncelikle ortak bir vadesiz mevduat hesabı açtırmalısınız. Hesap açtırıp o hesaba, kiralık kasa hesabınızın tanımlama yapılması gerekiyor. Hesap ortak olduğu için kiralık kasa da ortak olmuş oluyor.

İkinci yolu ise, kendinizin ortak olmayan bir hesabı var ve o hesaba bağlı bir kiralık kasa mevcut. Siz sadece o kiralık kasanızın bir başkası tarafından ortak kullanılmasını istiyorsanız eğer, bir vekaletname imzalatılıyor. O vekaletname ile kasayı ortak kullanmak istediğiniz kişi de açabiliyor böylece. Kimi bankalar kendi içerisindeki bir evrağa veya muafakatnameye imza alarak yapıyor bunu, kimisi de noterden vekalatname istiyor. Bankaya göre değişiklik gösteriyor dediğim gibi.

Kiralık kasalar hakkında daha detaylı yazıya ulaşmak için kiralık kasalar makalemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz