Kurban Ne Zaman Kesilir – Kimler Kurban Kesmelidir?

Kurban Kesmesi Gereken Kişiler: kurban kesmenin en temel şartı, hacca gitmek ve zekat vermekte olduğu gibi maddi durumun elverişli olmasıdır. Islama göre 1 yıllık yiyecek ve içeceğiniz geliriniz ya da birikiminiz ile garantiyse maddi durumunuz bu ibadetleri yerine getirmeniz için uygundur. Ayrıca ergenlik cağına gelmiş ve kazancı olan kişiler de kurban kesmekle yükümlüdür.

Kadınlar Kurban Kesebilir mi: İslam dininde sadece erkekler kurban kesebilir diye bir ayrım yoktur. Gücü yetiyorsa, hayvana eziyet ettirmeyecekse, kurbanını kestirebileceği bir erkek yakını yoksa ya da ibadetini kendisi gerçekleştirmek istiyorsa, evet kadınlar kurban kesebilir.

Ailedeki Herkes İçin Ayrı Kurban Kesilmeli mi: ailede eskiden genellikle sadece erkek çalışırdı ve eve giren para kısıtlı olurdu. Lakin artık günümüzde kadınlar da ev ekonomisine katkıda bulunmakta ve kendi parasını kendisi kazanabilmektedir. Bu sebepten eğer ikinci kurban evin ekonomisini sekteye uğratmayacaksa çalışan her kişi için ayrı kurban kesilebilir.

One thought on “Kurban Ne Zaman Kesilir – Kimler Kurban Kesmelidir?”
  1. paylaşım için teşekkürler. yalnız önemli bir noktaki 3. gün ikindiden ya da öğleden sonra kurban kesilemiyordu sanırsam o zamana dikkat etmeliyiz

Sizin Yorumunuz