Kurban Kesmenin İslam İnancındaki Yeri Nedir?

Kurban bayramı hazreti İbrahim’in rüyası ile başlamıştır. Hazreti İbrahim bir gün rüyasında oğlunu kurban etmesi gerektiğini görür. Aslında Allah bu rüya ile hazreti İbrahim’in imanını sorgulamıştır. Bu sebepten hazreti İbrahim oğlunu kesecekken Allah bir koç gönderir ve hazreti İbrahim’den koçu kesmesini ister. Bu olaydan günümüze kadar ki gecen surede her yıl bu sebepten kurban kesilir.

Müslüman kişinin kurban kesmesi Allah’a olan teslimiyetinin göstergesidir. İslam alimlerine göre kurban kesmek vaciptir. Kurban farz mi, kurban sünnet mi, kurban vacip mi diye sorularla kafa karışıklığı yaratmadan, gücü yetiyorsa kurban kesmek her Müslümanın Allah’a imanını göstermesi için vazifesidir. Kurban kesmenin İslamiyet’teki yeri Maide suresi, Kevser suresi ve Enam surelerinde açıkça belirtilmiştir.

Hazreti Muhammed’e yapılan her emir, ümmeti için de geçerlidir. Ona kurban keseceksin emri verildiyse bu Müslüman olan her insan için emredilmiştir. Hazreti Muhammed kurban bayramlarında, hem kendisi için, hem ümmeti için birer tane kurban kesmiştir.

Zilhicce ayinin 9. Günü kurban bayramının arife günüdür. 10. Günü ise hac günü olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple kurbanlar ilk bu gün kesilir.

2 thoughts on “Kurban Kesmenin İslam İnancındaki Yeri Nedir?”
  1. bu güzel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim. Sitenizde gündem başlığı olan kurban kesme işine yer ayırdığınız için teşekkürler

Sizin Yorumunuz