Kurban Ne Zaman ve Nasıl Kesilir?

Kurban ne zaman kesilir: oruçta ve namazda olduğu gibi kurban kesmek de vakitin önemli olduğu bir ibadettir. Bu doğrultuda kurban kesilebilecek günler zilhicce ayinin 10 11 ve 12. günleridir. kurbanlar kurban bayramı namazı kılındıktan sonra kesilmeye başlanır ve kurban bayramının 3. günü ikindi namazına kadar devam edilebilir.  Bayram namazı kılınmayan bir yerde ikamet ediyorsanız, imsak vaktinden itibaren kurbanınızı kesebilirsiniz.

Kurban nasıl kesilmeli: kurban keserken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, hayvana acı çektirmemektir. Unutmayın ki keseceğiniz hayvan Allah’a olan şükranınızı göstermek için size aracı olarak gönderilmiştir. Bu sebeple katiyen acı çektirmemeniz gerekir. Kurbanı kesecek kişi tecrübeli ve isini bilen biriyse hayvan acı çekmeden canini teslim eder.

Kesilecek hayvanin gözleri bağlı olmalıdır, keserken kullanılacak bıçak hayvana gösterilmemelidir. Hayvan da olsa hisleri vardır, ürkütüp korkuttuğunuzda kaçmaya çalışır, direnir. Ardından kıbleye doğru sol ayağının üzerine yatırılır. Niyet edilir. Dua etmeniz layıkıyla yapmanıza vesile olacaktır. 3 kere tekbir getirilir ve Daha sonra bismillahi allahu ekber denip hayvanin boğazı kesilir.

Kendiniz kesmeyip vekalet verecekseniz de bu niyet ve duayı okuyup bıçağı vermelisiniz. Bu şekilde yapmazsanız kurban kesmiş değil can almış olunur. Ayrıca kesen kişinin haricinde siz de bir elinizi hayvanin üzerine koy malisiniz.

 

One thought on “Kurban Ne Zaman ve Nasıl Kesilir?”
  1. Burada özellikle artık bayramın 3. gününün ikindi ezanı okudunduktan sonra kurban bayramı için artık kurban kesilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor. Paylaşım için teşekkürler

Sizin Yorumunuz