Kurban Bayramı Tatili Süresince Trafikte Uygulanacak Önlemler

içişleri bakanlığı kurban bayramı tatili süresince, trafiği rahatlatmak için bazı kararlar aldığını açıkladı.

kurban bayramı’nda karayollarında görevli olan ekipler, trafik kuruluşlarının büro hizmetlerinde görevli personelce takviye edilecek. kurban bayramı tatili boyunca asayiş vb görevli polisler de trafik kuralı ihlallerine karşı çok daha hassas olacaktır. yani sokakta karşılaştığımız trafik polisi olmayan bir memur da eğer ki bir ihlal ile karşılaşırsa, hemen tespit tutanağı tutup, trafik ekiplerine bildirecek.

içişleri bakanı selami Altınok, tüm illerin valiliklerine bir genelge gönderdi. bu genelgede bildirdiğine göre, uzun bayram tatillerinde trafikteki yoğunluğun artacağını belirterek, ihmal sonucu ve şoförlerin dikkatsizliğinden kaynaklı istenmeyen sonuçlar yaşanmaktadır. vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için mevcut trafik tedbirlerinin yanı sıra ek tedbirler alınmıştır. bu kurban bayramı tatili boyunca ekipler normal ekipler tarafından desteklenecektir. bu sayede trafikteki düzeni sağlayacak memur sayısı fazlalaştırılacaktır.

önemli kavşaklarda, geçitlerde sürekli duracak ekipler görevlendirilmiştir. emniyet genel müdürlüğü ayrıca son 10 yıldaki bayram tatilinde en çok kaza olan 10 noktayı tespit etti ve bu noktalara 10 kilometrede bir trafik ekibi atadı. bu sayede oluşacak kazaların önceden dikkat edilerek azaltılması sağlanacak.

ayrıca tatilin başlangıç ve bitiş günlerinde trafik çok yoğun olduğu için tıkanıklık yaşanan yerlerde örneğin kocaeli izmit, kırıkkale ankara, afyonkarahisar kavşağı gibi yerlerde, ekiplerle ek tedbirler alınıyor. bu noktalarda kurtarıcı, çekici araçlar da hazır bekleyecek. araç arızası sebebiyle yol tıkandığında görevli kişiler hemen araçları çekerek yoldaki akışı sağlayacak.

bayram tatilindeki trafik kazaları genellikle

  • aşırı hız,
  • hatalı sollama,
  • çok yakın takip,
  • yorgunluk sebeplerinden meydana geliyor.

bu hataların önlenmesi için

  • eğitimlere ağırlık verilecek
  • radarla hız tespit ekipleri olacak
  • hız ilkeleri ve bu ilkeler sonucunda yaşanan trafik kazalarının çok olduğu yerlerde seyir halinde denetimler sürdürülecek

özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk çok olduğu için bir de üzerine şoförün gözüne güneş vurunca kazalar kaçınılmaz oluyor. bu sebepten 5.30-6.00 saatleri arasında ve 17.00 18.30 saatleri arasında uzak mesafeden geldiği anlaşılan araçların şoförleri denetim noktalarında araçtan indirilecek. bu sayede belgeler kontrol edilirken aracın içindeki hava değişimi ve şoförün dalgınlığının giderilmesi sağlanacak. eğer ki memurlar şoförün çok yorgun ve uykusuz olduğunu hissederse trafik kuruluşlarında istirahat etmesi sağlanacak.

bayram-acik-yolözel şoförlerin haricinde, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığına ait yol kenarı denetim istasyonlarında, otobüslerin, büyük minibüslerin üzerindeki denetime yoğunlaşılacak.

illerin merkezi çıkışlarında görev alan memurlar, yolcuların emniyet kemeri takıp takmadığını kontrol edecek. takmayanlara gerekli bilgilendirme yapıp emniyet kemerleri takılmadan yola devam edilmeyecek.

gece seyreden aracın şoförleri bazen sis, kar yağışı, yağmur olmasa da normal farların yanında sis farlarına da kullanmaktadır. bu diğer şoförlere rahatsız ettiği için, tespit edildiğinde derhal gerekli uyarı yapılacaktır.

yoğun trafiğin olduğu gidiş geliş tek şerit yollarda gerekli görülürse ağır tonajlı araçlar trafik yoğunluğu giderilene kadar bekletilecektir.

trafik personeli bayram boyunca maçlarda, konserlerde ve benzeri toplantılarda görevlendirilmeyecektir. ayrıca normalde uygulanan akaryakıt kısıtlaması da olmayacaktır.

şoförlerin yoğun olarak mola verdikleri duraklarda tesislerde trafik güvenliğine yönelik sesli ve görsel yayınlar yapılacaktır.

2 thoughts on “Kurban Bayramı Tatili Süresince Trafikte Uygulanacak Önlemler”
Sizin Yorumunuz