Mekke’de Yaşananlar Müslümanlara Bir Uyarı mı?

Öncelikle kazada hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Herkese nasip olmayacak bir yerde şehit oldular. Haberi duyduğumda, yani Mekke’de vinç kazası haberini duyduğumda açıkçası şok geçirdim. Nasıl olabilir diye düşündüm. Gerçekten çok şaşırtıcı ve üzücü bir haber. Şok olmuştum ve çok üzülmüştüm.

 

Bence bu işin sorumluları bu kadar basit kurtulmamalı. Yani insanlar oraya haç ibadetini yerine getirmeye gidiyorlar ve tavaf mekkedeki-vinc-devrildiyaparken kafanda 10-15 tane kocaman vinç duruyor. Bari hac mevsiminde bunları kaldırın, daha sonra tekrar kurarsınız. Yani ne bileyim, insanların ibadetine bu kadar yüksek binalar girmeseydi keşke. Bakıyorum ki ekranda kocaman kocaman oteller var. Yahu ne vardı bıraksaydınız da orası düz kalsaydı; orası da betonlaşmasaydı. Kâbe’de tavaf yapan insanlar, ibadetini yapan insanlar kafalarını hafifçe yukarı kaldırdıkları zaman kocaman kocaman beton binaların aralarında kaldıklarını hissetmesi, hadi görmeseler de sanki boşluktaymış gibi sessiz sedasız ibadetlerini yapabilselerdi? Yani oraya kocaman kocaman binalar dikip de para kazanmasaydınız, zengin olmayıp servetine servet katmasaydınız ne olurdu anlamıyorum gerçekten.

 

Kabe’nin etrafında görüntüyü ne kadar huzursuz, ne kadar çirkin, ne kadar pis ve kötü bir görüntü var. Yani gerçekten buna
nasıl izin verdiler bilemiyorum.  Bunu hükümet, devlet, belediye kim izin verdi ise bence gerçekten çok yanlış bir şeye izin vermiş.

 

Mekke’de vinç kazası meydana geldi ve 111 kişi hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyoruz onlara.

 

İkinci olarak da dün akşam yine Mekke’de otelde yangın çıktı. 1000 tane Hacının kaldığı bir otelde yangın çıktı. Belki de bilemiyorum bu bir işarettir. Belki de bu belalar gelmeye devam edecektir, servet aşkından. Bence şu dünyadaki mülteci sorununu hallettikten sonra ve terör olayları olsun, seçimler olsun diğer ülkelerdeki bazı önemli sorunları hallettikten sonra bu kadar yüksek binaların üzerine gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün Müslüman devletler olarak bir araya gelip bu işe bir el atmalıyız ve bu kötü görüntüyü düzeltmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tabi dediğim şey imkânsız, bütün İslam devletleri bir araya gelecek de protestolar gösteriler yapacak da Arabistan’a, o binalar yıkılmaz evet kolay şeyler değil ama en azından tepkilerini göstersinler. çok enteresan yapılaşmalar olmuş, betondan Kâbe gözükmüyor neredeyse. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz?

mekkedeki-yangin

6 thoughts on “Mekke’de Yaşananlar Müslümanlara Bir Uyarı mı?”
  1. Benimde aklıma gelmedi değil benimde her yönden bu kazayı dusunmek için Herkese geçmiş olsun

  2. Valla bence bu kazanın tüm vebali, dini bir farzı ticarete döken ortadoğu kurnazlarında..

  3. Bunlar işaret olabilir tabiki de binlerce Müslüman insanlar katledilirken bizlerin susması yakışık almıyor kafirleri yok etmeliyiz, Peygamberimiz zamanında 3000 kişi ile 250 bin kişi karşı karşıya geliyorlardı şimdi güçlüyüz neyden korkuyoruz ölmekten mi? nerede olursak olalım zaten öleceğiz de Allah için ölelim yani demekki bizleri müslümanlar yönetmiyor.

  4. Ülkemiz için % 99 u Müslüman deniliyor ama Müslümanlığı yaşayan kaç kişi var acaba Müslümanlar bile İslamın büyümesinden korkuyorlar bu nasıl iştir

Sizin Yorumunuz