Kombiyi Açıp Kapayınca Çok Mu Yakar ?

Herkese merhaba ben recep ozan. Sorulan bir soruya cevap vermek istiyorum kendi fikrimi söylemek istiyorum. Doğal gazcı falan değilim ama sadece kendi fikrimi düşüncemi söylemek istiyorum. Eğer bu konuda bilgili iseniz yorum yaparak bize katılabilirsiniz. Evet gelelim konuya. Annem de sürekli söyler kombiyi aç kapa yapınca daha çok yakıyormuş der. Ben izlediğim videolara dayanarak çok yakabileceğini söyleyebilirim. Kombiyi açıp kapatmak, kombiden elektriği kesmek anlamına gelir. Yeniden çalıştırıldığında hem elektrik hem de gaz harcanır. Ama bizim konumuz doğalgaz. Kombiyi aç kapa yaparsam çok mu yakar sorusu bence eskiden beri araştırılan bir şey. Neden diyecek olursanız eskiden peteklerimiz dökümdü. Hatırlar mısınız? Yakardın kombiyi bırak evi petekler ısınana kadar yarım saat geçerdi. Eski petekler çok geç ısınırdı. Yine aynı şekilde kapattığın zaman da geç soğurdu. O yüzden eskiden gelen bir soru olduğunu düşünüyorum onun. Ama yeni sisteme geçildiğine göre vardır bir bildikleri. Demek ki bu petekler daha uyumlu evlerimize. Yakıyoruz artık evimiz hemen ısınıyor. Ayrıca üstündeki boşluklardan doğru açıda baktığınız zaman görebilirsiniz buhar çıkar çok hafif bir şekilde. Eski petekler de o da yoktu. O sebeple yeni petekler evi daha çabuk ısıtır. Daha kısa sürede ısıttığı için daha az yakabiliriz böylece. Demek istediğim kombiyi aç kapa yaparsan evet çok yakmasına sebep olabilirsin mantıken. Eski petekli evlerde kombiyi hiç kapatmadan ayarını düşürerek otururduk biz hep. Hep en kısıkta biraz da olsa yanardı. Peteklerin ateşi sönmesin diye. Ama şimdi yakmanla hemen ısınıyor zaten. O yüzden bence şimdi sadece işiniz olduğu zaman yakmanız yeterli olacaktır. Yakmak istemediğim zaman ben kombiyi kapatmıyorum en kısığa alıyorum ve o şekilde duruyor hep. Zaten ayarı son da oldu mu yanmıyor ki hiç. Güvenlik açısından tehlikeli olur mu bilmem ama ben kombiyi hiç kapatmıyorum. Kısıyorum sadece ve yakmak istediğim de artıyorum sadece. Bu şekil de yeniden ateşleme yaptırmıyorum. Dediğim gibi güvenli mi bilmiyorum ama ben öyle yapıyorum. Doğalgaz tasarrufu yapmak istiyorsanız bu makalemize de göz atın. Zira orada da önemli detaylar var.

Ayrıca doğalgaz borularını temizle hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Saygılar

6 thoughts on “Kombiyi Açıp Kapayınca Çok Mu Yakar ?”
  1. her evin durumunda farlı düşünebiliriz uzun süre kullanılmıyorsa kapatmak karlı olabilir örneğin gece boyu 7 saat uyuduğumuz kabul etsek kaybın ortalama ısınmak için 3 saat olsa 4 saat karlısın demektir ama kısa sürelerde kapatmak yanlış olur.

  2. bence kapatmak karlıdır açık olunca sürekli yanacak bir ev bir saate ısınması normal hale geleceğine göre kapamak avantajlıdır.

  3. Benim anladığım da şu idi belli bir sıcaklığa ayarlayıp hiç kapatmamak en iyisi diye

  4. arabanızın marşına bastınızda mı yakar yoksa garajda öylece durukenmi. umarım mesajı almıssınızdır 3+1 veya 2+1 evse tabi.büyükleri bilmem.

  5. Kombiyi açıp kapatırsanız daha az yakar ancak konforlu ısınamazsınız. Konfor ve para arasında seçiminizi yapın. evde küçük çocuğunuz varsa kapatmayın ve oda sıcaklığını 22 – 24 derece olacak şekilde kombinizi ayarlayın. Sitemizden teknik yayınlarımızı okuyabilirsiniz. petem.web.tr

Sizin Yorumunuz