Doğalgaz Boruları Nasıl Temizlenir?

Yeni bir eve taşındığımızda, bizleri en çok korkutan ve yoran etkenlerden biri hiç kuşkusuz temizliktir. Hele ev sıfır ise, o kirler bitmez, bitmez, bitmez… Kirler çıkmaz da çıkmaz. Artık fayansları jiletle mi kazımak dersiniz neler neler.

Evinizi sıfır almak istiyorsanız ve temizliğe önem veriyorsanız, biraz yorulacaksınız. Doğalgaz boruları var biliyorsunuz. Bu borular resimde de gördüğünüz gibi siyah renktedirler ve üzerlerinde beyaz beyaz alçı veya boya izleri vardır. Pis bir görüntü verir evin içine. Bu doğalgaz borularını boyamak da yasaktır, bilginiz olsun. Gazı açmaya geldiklerinde açmıyorlar boyanmış görürlerse. Diyeceksiniz, gazı açtırır boyarız, daha sonra boyarız ama o da tehlikeli. Tehlikeli olmasa zaten yasak olmaz. O işe hiç kalkışmayın bence. Hem ileride illa ki başınıza dert olurlar kazımak zorunda kalabilirsiniz boyayı.

doğalgaz-borularını-temizlemek

Ben bu boruları tertemiz yaptım. Yöntem çok basit belki bilenler vardır. Çeşitli yolları vardır illaki ama ben bilmeyenler için ve bunu google’da aratanlar için yazacağım. Doğalgaz borularını temizlemek istiyorsanız, elinize zımpara almanız yeterli. Zımparayı elinize alın ve boruyu elinizle kavrayın. Başlayın boruyu zımparalamaya. İleri geri yaparak tüm pislikleri tertemiz cillop gibi yapabilirsiniz. Tabi kolunuzu sürekli yukarı kaldırdığınız ve tüm ev yaklaşık bir saat süreceği için kolunuz biraz ağrıyabilir.

7 thoughts on “Doğalgaz Boruları Nasıl Temizlenir?”
 1. Soba borularını temizlemesini biliyorumda doğal gaz boruları hakkında bir bilgim yoktu teşekkürler 🙂

 2. Soba borusu desen tamamda dogal borusunu temizlemek hiç mantıklı degil bu işi bilen biri yapacak 🙂 yetkili insanlar yani yoksa hiç hoş sonuçlar karşılamaz tavsiyem yetkili birisi çağırın o temizlesin 🙂

 3. Benim bildiğim boruları sarı metal boyasıyla boyamanız gerekiyor. Yaptığınız zımparalama işlemi ise size pas olarak geri dönecektir. (İnş. iyi zımparalamamışsınızdır.)

  1. Şimdilik bir sıkıntı yok Murat bey bir yıl oldu hiç bir sıkıntı yok. Ayrıca bu işlem işi bilenler tarafından yapıldı zaten. Onun dışında doğalgazcılar kesinlikle boyamamızı söyledi. Onlardan aldığım bilgileri aktardım sizlere. Hiç bir sorun olmadığını tekrar dile getirmek isterim
   Teşekkürler

 4. zımpara yapılınca borunu siyalığı çıkıyormu recep bey boruların boyandığını söylüyor nasıl boya ile boyanmalı doğrusu nedir merak ediyorum

  1. Mustafa bey ben zımpara yaptım. Zımparadan sonraki durum resimdeki gibidir. Üzerindeki tüm kalıntıları zımpara ile temizliyoruz ve alttan normal siyah rengi ortaya çıkıyor. Bana gelen görevli boyanmaması gerektiğini söyledi bizde bu yönteme başvurduk. Gazı açmaya geldiklerinde boyalı olduğunu görürler ise gazı açmıyorlar ama zımpara ile tertemiz yapabilirsiniz. Böylelikle boyamanıza da gerek kalmamış olur.

 5. İGDAŞ sitesinde sarı renkli yağlı boya ile boyanması gerektiği söyleniyor. Kesinlikle su bazlı yağlı boya kullanılmaması da belirtilmiş;
  “Doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarının, antipas üzerine sarı renkli yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın.”

Sizin Yorumunuz