Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kış iyice kendini göstermeye başlayacak artik. Yakin zamanda geçirdiğimiz karlı günler bana göre filmin jeneriğiydi. Küresel ısınma hızla artıyorken sakin bir şubat geçireceğimizi düşünmüyorum. Malum soğuklarla savaşırken birçoğumuzun silahı kombiler. Tabii kombiler aldığımız maaşların kuş olup uçmasında da en büyük rollerden birini kapmış oluyor. Isınmak, yemek-içmek gibi temel ihtiyaç. Peki ısınma aracımız kombileri kullanırken nasıl tasarruf sağlayabiliriz bir bakalım..

Kombilerin verimli çalışıp normal bir tüketim yapması için evin ya da işyerinin doğalgaz tesisatının yetkili bir servis kontrolünde yapılmış olması gerekmektedir. Tesisat tamamlandıktan sonra mekana uygun bir kombi tercih edilmelidir. Tesisat ve kombinin uygun olması kadar mekanın diş yalıtımlı olması da %40’lara varan bir tasarrufa etki etmektedir. Kombinizin üretmiş olduğu isinin dağılmaması ve mekanın içine hapsolması kombinin daha fazla enerji tüketmesine engel olacaktır. Bu sebeple apartmanda dış yalıtım olsa bile mekanınızın içine yapacağınız strafor  kaplamalar uzun vadede yapacağınız masrafı çıkaracaktır.

Eğer tesisatınız düzgün bir şekilde kurulmadıysa kombinin ulaşacağı ilk petekle son petek arasında büyük bir isi farkı olacaktır. Örneğin 30 derece kombinizin durduğu mutfağınız ilikken evinizin diğer ucunda bulunan odanız soğuk olacaktır. Bu durumda bu odanın da ısınması için dereceyi yükseltecek ve fazla doğalgaz yakmanızla sonuçlanacaktır. Yani mekanı ısıtmak için normal şartlarda enerji kullanmak istiyorsanız yalıtım ve tesisat  en önemli iki etken.

Bu şartlar sağlandığı taktirde mekanınız için termostat kullanabilirsiniz. Yeterli ve istediğiniz ısıya ulasildiginda termostat kombiye kapan komutu verecektir. Bu sayede kombi daha fazla devrede kalıp gaz yakmayacaktır.

Uzaktan müdahale edilebilen bir kombi kullanmak çalışan kişiler için avantaj sağlamaktadır. Evinize ya da dükkanınıza gitmeden önce kombinizi yeterli bir seviyede çalışmaya başlatmanız siz gidene kadar mekanı ısıtacaktır. Eğer ki gittiğinizde soğukla karsılaşırsanız yüksek derecede çalıştırmanız gerekecek dolayısıyla gereksiz gaz yakımı yapmak zorunda kalacaksınız.

Herkesin merak edip acaba dediği bir konu da açıp kapayınca çok mu yakıyor? Evet bir kombi açıldığında çok gaz yakıyor. Elektrik de yakıyor tabii ama konumuz gaz tasarrufu. Kombiler ilk açıldığı yarım saatte petekleri ısıtana kadar normalde bir saatte yaktığı doğalgazı tüketmektedir. Buradan yola çıkarsak söyle bir tespit yanlış olmaz sanırım; kombiler çalışmaya başladığında ısınana kadar iki kat enerji harcarlar.

9 thoughts on “Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?”
  1. Bende doğalgaz kullanan biri olarak fazla yakmasamda faydalı bilgiler,bu dönemde gerekli çünkü.

  2. Benim ev merkezi sistem diye her ay sabit ücret var o yüzden kafama takmıyorum 🙂 Ama önemli bilgiler sagolun

  3. Valla biz doğalgaz kullanıyoruz. Ev kuzey cephe istediğini yap yine olan bize oluyor. Ama bilgiler için ayrıca teşekkürler.

  4. Yorum bölümünde siteye sitemi yazıp “tab” tuşuna basınca en üste fırlıyor site, haberin olsun. Ayrıca doğalgaz kontrolu kişinin kendi elindeyse evet bu tarz yöntemlerle iyi bir şekilde tasarruf yapılabilir.

  5. dopal gaz tasarrufu hiç kullanmayarak iyi yapılır en iyisi sobaydı esklerde ne güzeldi simdi kalmadı

  6. çok güzel makale olmuş doğal gaz tasarrufu arayanlar girsin içeri okusun faydalı olacaktır

Sizin Yorumunuz