Tekerlekli Sandalye İle Uçuş

Bedensel engelliyim, akülü tekerlekli sandalye kullanıyorum. Kas hastasıyım – kaslarım ileri seviyede kısa ve aşırı kiloluyum. Bu bilgileri vermemdeki sebep yazımın basında tekerlekli sandalyemden kalkmamın olanaksız olduğunu bilmeniz.

Özel bir firmada home office olarak çalışmaktayım. Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya is gezisi yapacağımı bildiren bir telefon aldım. Malumunuz bir engelli için güzel bir fırsattı bu. Uzun yolculukları seven biriyim lakin tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğumdan beri böyle bir fırsatım olmamıştı.  Çalıştığım firma hususi araçla gidersem yakıtı karşılayacaktı ya da uçak masrafını karşılayacaktı. Malum tekerlekli sandalye ile hususi sedan tipi bir araçla yolcucuk şansım 0. Tertibatsız minubus tarzı araçla uzun yol seyahatinde de güvenlik 0. Bu sebeple uçağı tercih ettiğimi ama ilk önce uçuş firmalarıyla görüşüp t.sandalye ile uçuş yapıp yapamayacağımı öğrenmem gerektiğini bildirdim. Ve benim telefon trafiğim. Start aldı.

Flight-Tips

Ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak büyük meziyet sayıldığından genel müdürlükleri aradım(tüm iç hat uçuş firmalarını)ısrarla hepsi müşteri hizmetlerine yönlendirdi. Ve tahmin ettiğim gibi hiç biri tekerlikli sandalyem üzerinde uçuş yapamayacağımı bildirdi. Son olarak THY’yi aradım ve beni şaşırtan cevabi aldım. Müşteri temsilcisi hanim t.sandalyem ile uçuş yapabileceğimi belirtti. Haliyle mutlu oldum ilk problem çözülmüştü. Pc oyunu sevenlerin tabiriyle ilk leveli geçmiştim. Sıradaki level(asama) evden havaalanına gidiş. Şöyle ki 09:00da Ankara’da olmam gerekiyor. Kullanabileceğim tek araç 153 Engelli Nakil Aracı servisi. Lakin malumunuz sabah 5-6 da hizmet vermiyorlar. Esten dosttan alabileceğim bir araç da yok minibüs tarzı. Level 2’yi asamayacağımı düşünürken arayan mevlasini da bulur belasını da bulur mottosu ile google’a başvurdum ve aramalarım sonucunda engelsiz taksi isminde bir taksi buldum. Neydi engelsiz taksi peki? İstanbul’ da engellilere 24 saat hizmet veren özel tertibatlı özel bir araç. Evet tam ihtiyacım olan şey. Hemen arandı bilgiler alınıp verildi saatler bildirildi. Bu leveli de asmıştım artik.

Gel zaman git zaman artik oyunun son bölümüne geldim. E tabi son bolum canavarını asmadan hiç bir oyunu kazanamayız. Yolculuktan önce uçak biletimi almak için arayan firmam tekerlekli sandalyeyle uçuş yapacağımı bildirir ve sürpriz “böyle bir uçuşa izin yoktur”

engelli-ucak

hoş mu?

Moral bozukluğu, sinir, çaresizlik vs. Canavarı geçecek canım da kalmadığından mahcup bir şekilde firmama katilim yapamayacağımı bildirmekten baksa çarem kalmamıştı. Türkiye’de tekerlekli sandalyeye bağımlıların uçuş yapabilmeleri için hiçbir düzenleme yoktu. havaalanına gidiş yapılır, havayolunun size tahsis ettiği tekerlekli sandalyeye geçiş yapılır. Kendi t.sandalyeniz uçağın kargosuna konur. Uçağın içinde host ve hostesler sizi kucaklayıp uçak koltuğuna oturtur. Prosedür bu su an. Dünyada böyle mi bu durum diye meraka düştüm ve farklı ülkelerde ikamet eden arkadaşlarıma sordum. Yabancı firmaların uçaklarında en arka koltuklar sökükmüş ve tekerlekli sandalyeler için ayrılmış. Ne kadar basit bir çözüm değil mi? Bizim firmalarımız da en azından büyük şehir seferlerine günde bir kere bu tip bir uçak koyabilir.

Sadece Tekerlekli Sandalyelilerin Anlayabileceği 14 Şey

Yolculuğa dönersek. Son çare gene google’a başvurulur. Ve İstanbul’da bir araç kiralama firmasının(sayıyla 1) düşünüp iki aracını engellilere Gore düzenlediğini buldum. Ne yapmıştı peki bir vip minibüsün orta koltuğunu sökmüş tekerlekli sandalyeyi sabitleyecek kemerler takmış ve manüel seyyar bir rampa  eklemiş. Vip araç olduğundan fiyatı pahalı tek kusuru bu. Ama şehirler arası yolculuk ve özel günler için ideal. Çok rahat bir şekilde gidip dönebildim. Bu arada yolculuk boyunca karsılaştığım  dinlenme tesisleri, benzinlikler vb tesisler engellilere hemen hemen uygun düzenlenmişti. Ülke adına sevindirici bir durum.

Hemen hemen her engellinin yasadığı benzer durumlar var. Yaşadığım bu sıkıntıları ve çözüm yollarını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Belki birgün size de çözüm yolu olurlar. Surc-i lisanlarım için affınıza sığınırım.

4 thoughts on “Tekerlekli Sandalye İle Uçuş”
  1. Öncelikle sizi tanıdığıma sevindim, umarım o güzel hayallerinize ulaşırsınız

  2. Ne yazıkki bu tip örnekler çok ülkemizde. Özellikle insanlarımızda çok duyarsız bu konularda. Mesela şu kaldırıma parkeden araçlara acayip sinir oluyorum ve daha okadar çok söylenecek şey var ki, ne desem bilemiyorum artık daha fazla.

  3. Her sene seçim zamanında saçma sapan şeylerin vaatleri veriliyor. Neden hiç kimse bu konulara yönelmiyor anlamıyorum. Durmadan dile getiririm, ne yazık ki ülkemizde insana saygı yok.

  4. engeller her zaman yenilebilir ama bunun için herkesin birlikte düzgün ve duyarlı bir şekilde çalışması gerekli

Sizin Yorumunuz