Kredi Kartı Çalındığında Ne Yapmalı?

Kredi kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı varsayarak lafı uzatmadan neler yapmanız gerektiğini yazayım.

Hemen vakit kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetlerini arayın 1’i yani kayıp ve çalıntı kart bildirimini tuşlayın. Bu menüde uzun bekleme suresi yoktur. Müşteri temsilcisi ivedilikle cevap verir.  Bu kısımda  kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyin iptal olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra emniyete gitmeniz yararınıza olacaktır. Başınızdan geçen durumu anlatın. Çalınmış olmasa da kaybolmuş olsa da zabıt tutturun. Ola ki biri kartınızla siz iptal ettirene kadar işlem yapmışsa itiraz hakkınız olsun.

Müşteri temsilcisine iptal ettirirken kartla yapılmış son işlemleri öğrenin. Eğer bir harcama varsa banka 150 tlye kadar geri ödüyor. Fazlası içinse zabit kaydınızla itiraz edebilirsiniz.

Kredi kartı ile işlem yapılırken eğer kişi şifre girişi yapamazsa imza ile işlem yapabilir. Fakat mağaza imza ve kimlik doğrulaması yapmak zorundadır. Buna uymayan bir işlem yapılırsa mağaza suçludur.

3 thoughts on “Kredi Kartı Çalındığında Ne Yapmalı?”
  1. Çok tehlikeli bir durum bence. Her türlü pisliği yapabilirler. O yüzden anında iptal edilmeli.

  2. Geçenlerde ing banktan aradılar bunun için. Cüzdanın çalındığında telefon ediyorsun. Bütün kartlarını kapattırıyorlar, üstüne cüzdan, evrak masrafları için falan belli bir miktarda ödeme yapıyorlar.

  3. kredi kartı çok tehlikeli oluyor eğer limitiniz fazlaysa. dikkat etmek lazım, ayrıca direk kart üzerindeki numara ile izinsiz alışveriş yapabiliyorlar, restorantlarda kartınızı garsona vermeyin, pos makinasına siz gidin

Sizin Yorumunuz