Kiralık Kasa mı? Altın Hesabı mı?

Arkadaşlar bir kere her şeyden önce, kiralık kasaların sigorta kapsamına girmediğini bilmenizi isterim. Yani kasanıza başına bir şey gelirse hiç bir şey talep edemezsiniz ve bu kasayı sigortalatamazsınız. Çünkü kasanızın içinde ne olduğu belli değildir.

Birikimini altından yana kullanmak isteyen arkadaşlarım soruyor bana eski bankacı olduğum için. Altını evde saklamak kesinlikle akıl kârı değildir. Emeğinize, o altınları biriktirmek için sarf ettiğiniz çabalara yazık olabilir çünkü.

Kiralık kasalar büyük çaplı birikimler ve geliri iyi olanlar için avantajlı evet. Ayrıca bu kasalar genellikle gizli saklı şeyler için tercih ediliyor. Mesela nereden geldiği belli olmayan parayı saklamak, çek saklamak ya da silah saklayanlar da vardır eminim. Yani üç beş çeyrek altın biriktirip kenara atıcam diye kiralık kasa kiralamayın bence. Bunun için bir kaç neden var. Birincisi kasaların güvencesi yok, garantisi, sigortası yok. İkincisi ufak birikim yapanlar için söylüyorum; kasaya vereceğiniz 300 liralık yıllık ücreti yerine 2 tane daha çeyrek altın yaptırabilirsiniz. Onun dışında anahtarı kaybetme durumunda yine 2 çeyrek altın tutarı kadar 300 lira kadar çilingir parası verme ihtimaliniz var. Bu da bir risk bence. Onun dışında yine kasa kiralamak için depozito veriyorsunuz yaklaşık o da 300 lira civarında. Depozitoyu geri alacak olsanız bile, ne gerek var ki 300 liranız bir yıl bankada dursun boşuna, yazık bence. Onun yerine 2 çeyrek altın daha alabilirsiniz.

Yani kiralık kasa kiralamadan altın biriktirdiğinizde 4 çeyrek altın kârdasınız. Bir de anahtar kaybolma ihtimali var tabi 2 çeyrek altın kadar, onu da sayarsanız, 6 çeyrek altın boşa gitmiş olacak. Altını herkes fiziği olarak saklamak ister. Ara sıra gidip bakmak, okşamak ister elbette ama 🙂 bence bu, evde saklamakbüyük risk. Kiralık kasalar da çok masraflı, o zaman yapacak tek şeyiniz var.

Benim param yok birikim yapamıyorum ama yapacak olsam ve bunu altından yana kullanacak olsam kesinlikle kiralık kasa değil, altın hesabı açtırırdım. Hem devlet tarafından mevduat garantisi var. Hem hesabınıza internetten ulaşabileceksiniz. Online satın alma, online altın bozdurma yapabileceksiniz. Hem de kiralık kasaya göre daha az masraflı olacak bu sizin için. 1 tane çeyrek altın atacağınıza 2 gram altın alın rakam olarak da aynı şeye geliyor üç aşağı beş yukarı olarak. Eski bir bankacı olarak kesinlikle kiralık kasa mı? altın hesabı mı? diye soracak olursanız bu ikisi arasında kesinlikle ve kesinlikle altın hesabını tercih etmenizi ben kendi adıma söylebilirim.

Sizin Yorumunuz