Akciğer Temizliği

Akciğer naklinde devrim niteliğinde bir haberden bahsetmek istiyorum sizlere. Yeni yöntem ile akciğeri bağışlayan kişiden alınan akciğer önce özel bir solüsyonla yıkanacak. Yani temizlenecek ve ondan sonra yeni sahibine nakledilecek.

Eğer başarılı olursa Dünya’da değil ama Türkiye’de bir ilk olacak. Bu uygulama ilk olarak 2003 yılında İsveç’te yapıldı. Uygulama beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan akciğerlerle hayata geçiriliyor. Elbette aranan başka şartlar da var. 55 yaş üstü kişiler donör olarak kullanılmıyor bu uygulamada. Ama Dünya’da akciğerin durumu iyiyse daha yaşlı insanların ciğerleri de kullanılabiliyor.

Bu işlem sırasında akciğer damarlarına ve hava yoluna bir tüp takılıp solunum cihazına bağlanıyor. Akciğere yeniden hayat vermek için işlem bu şekilde başlıyor. En hayati nokta ise akciğerin özel bir solüsyon ile temizlenmesi olarak görülüyor bu uygulamada. Bu solüsyon akciğerin dokusunun dışına fazla sıvı kaçmasını engelleyerek, akciğer hücrelerinin daha iyi beslenmesini sağlar ve sadece bu iş için kullanılan bir solüsyondur. İşlem 6 saat sürüyor ve akciğerin performansı için de bazı testler yapılıyor. Testler olumlu çıkarsa nakil işlemi o zaman başlıyor.

Akciğer çok nazik bir organ, çok çabuk hasar görebiliyor. Bu yöntemin çıkma sebebi, nakledilecek uygun organ sayısının az olmasıdır. Bu işlem ile organ naklinde zaman kaybetmemek ve alternatif üretmektir. Çünkü kimi hastalar için bir gün bile çok değerli. Akciğer hastalıklarının yüzde 90’lık bir kısmının sigara yüzünden olduğunu hemen hemen her televizyon programında duyuyoruz. Sigara malesef her şeyi çok fazla etkiliyor. Hiç başlamamak, başladıysak da bir an önce bırakmamız gerekiyor. Ben sigara içen biri olarak bunu hissediyorum açık açık. Lütfen vücudumuza iyi bakalım. Aldığımız şekilde iade etmeye özen gösterelim.

Akciğer hastalıkları ile ilgili son dönemde bitkisel ilaçların kullanımı revaçta. Bunlar genellikle ticari amaçla, para kazanma amacıyla karşımıza çıkarılan ilaçlar. Bu bitkisel ilaçların tek başına hiçbir yararı yoktur. Bunları doktorlar söylüyor ben değil. Doktorunuza danışmadan bitkisel ilaç da olsa kullanmayın. Doktorunuzla tedavi olun. Tıbben tedavinizi alın. Eğer doktor söylerse veya siz doktora sorarak iznini alırsanız işte o zaman ancak bitkisel ilaçlar ile destek alın.

One thought on “Akciğer Temizliği”
  1. Konuyu detaylı okudum çokta şaşırdım böyle bir yöntem bu hastalıkta çok yararlı sonuclar vereceği muhakkaktır

Sizin Yorumunuz