Buhar Kazanlı Ütüler

Bazı hanımlar için en zül gelen iş ütüdür. Çamaşır, bulaşık, yemek, temizlik seve seve yaparlar da ütü hem sıkıcı hem de zordur. Haklıdırlar da ayakta dikileceksiniz hem de kolunuz sürekli çalışacak. Her kıyafeti tek tek evir cevir kırışığını aç, zor is.

Bildiğimiz ütülerin yani sıra artik evlerde terzi tipi buhar kazanlı ütüler de kullanılmaya başlandı. Buhar kazanlı ütülerin özelliklerine göre çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır.

Sıradan ütüler gün geçtikçe komplike hale gelmekteyken buhar kazanlı ütülere dikkat edersiniz gayet sıradan eski model özelliksiz ütüler gibi duruyorlar. Bu husus sizi aldatabilir, unutmayın ki bu tip ütülerde esas ekipman buhar kazanıdır. Bu sebeple ütüler hafiftir, basittir. Çünkü içlerine su doldurulmaz. Hafif olusu ütü yaparken daha az yorulacaksiniz demektir. Buhar kazanlı ütüyü elinize aldığınızda oyuncak gibi gözükebilir. Bunun sebebi ise ütünün taban sıcaklığı haricindeki tüm özellikleri kazan üzerinden yapabiliyor olmanızdandır.

Ayrı bir buhar kazanınız olduğu için sürekli buharınız oluyor. Bu da her turlu kırışıklığı fazla efor sarf etmeden açabilmenizi sağlıyor.

Dezavantaj olarak tefal buhar kazanlı ütülerin genelinde su fışkırtma spreyi yoktur. Bu durum birkaç gün önce yıkanıp kurumuş çamaşırların utuşunu zorlaştırıyor. En azından elinizle biraz su serpmenizde fayda var.

Philips buhar kazanlı ütülerin dezavantajı ise ütüyü dik bir şekilde bırakamamanız. Eğer sizin pratiğinize ütüyü dik koymak geliyorsa alışana kadar zorlanıyorsunuz.

Acil ütü yapmanız gerektiğinde buhar kazanlı ütü kullanmak zorluk çıkarabiliyor. Örneğin sabah işe ya da okula yetişmek için zamanla yarışırken 10 15 dakika kazanın kaynamasını beklemek can sıkıcı. Bunun için sunu onerebiliriz. Biliyorsunuz ki su ne kadar çoksa o kadar geç kaynar. Bu yüzden bir kaç parça giysi için az miktarda su doldurursanız 5 dakikaya utunuz hazır olacaktır.

3 thoughts on “Buhar Kazanlı Ütüler”
  1. Gerçi öbür işler de kadınlara zor geliyor sonuçta onlara ekstra iş yıkmış olmamız onları sevindirmiyor bence

  2. Mukkemmel bir urun evimde kullaniyorum ve cok basit utu yapiyorum eskiden zor gelen utu yapma eziyeti sona erdi

  3. Eğer almayı düşünüyorsanız kesinlikle Philips’i tavsiye ederim. Tabanı müthiş kayıyor, zaten ütü kısmı çok hafif. Çok güçlü ve fazla buhar verdiği için efor sarfetmeden kısa bir sürede kırışıklıkları açıyor.

Sizin Yorumunuz