En Güzel Diziler

Eğer sizler de televizyonda dizi seyredemeyenlerdenseniz, mutlaka yabancı dizilerle haşır neşirsinizdir. Reklamıydı, sansürüydü, saçma sapan uzunluklarıydı derken tahammül edemiyorum ben. Eğer Türk yapımı diziyse de bir gün sonra hem sansürsüz hem reklamsız izliyorum.

Yeni bir dizi ya da film izlemeden önce birçoğumuz IMDB’ye bakıyoruz. İngilizce bilmiyorsak bile en azından kaç puan aldığını öğrenip fikir yürütebiliyoruz. IMDB tüm zamanların en çok izlenen dizilerini paylaşmış bugüne kadarki. Biz de bir bakalım..

Planet Earth: belgesel seviyorsanız mutlaka favorileriniz arasındadır. Orijinal olarak BBC yayınlanıp, David Attenborough tarafından seslendirilmiştir, Türkiye’de ise NTV Levent Dönmez’e seslendirtip yayınlamıştır

The Wire: ismi güzel şehir Baltimore’de geçen polisiye drama dizisidir, 5 sezon süren dizi tekrar tekrar izlenilenidir. HBO’nun yaptığı dramanın kötü çıkma olasılığı yoktur zaten.

Game Of Thrones: George R.R. Martin’in fantezi roman dizisinin televizyona uyarlanmış hali bambaşka dünyalara dalmak için muhteşem bir kapı. Rome’un entrikasını The Lord Of The Rings’in fantazyasını harmanlayıp çok iyi bir iş çıkartan HBO bizleri mest etmeye devam ediyor.

Breaking Bad: Lise kimya öğretmeni olan Walter White dünyanın en sağlıklı yaşayan insanlarından biriyken kanser olduğunu öğrenir. Kemoterapi ve evinin geçimini beraber karşılayacak maaşı ya da geride bırakacak birikimi yoktur. Akademik bilgisini eski öğrencisi Jesse Pinkman’la beraber kimyasal madde aleminde kullanmaya başlar. Ne söylesem az. Dünya tarihindeki en iyi dizilerde ilk sıranın layıklarından biri.

Life: gene BBC’nin hazırladığı bir başka belgesel.

Arrested Development: büyük şirketi batan zengin bir ailenin oğulları Michael tarafından bir arada tutulmasını konu alan komedi dizisi.

Sherlock: Ünlü dedektif Sherlock günümüz İngiltere’sinde yaşasa nasıl biri olurdu. Bu harika dizinin tek kusuru bir sezonunun 3 bölüm olması.

The Sopranos: 1999 2007 yılları arasında HBO’da Türkiye’de de Cnbce’nin yayınladığı dizide İtalyan asıllı Amerikan mafya ailesinin bas ismi Tony Soprano’nun hayatını izliyoruz

Firefly: vahşi batı temalı bilim kurgu gibi sıra dışı bir etikete sahip FOX kanalının dizisi

Twilight Zone: 156 bölümlük bu dizi fantastik ve gerilim dizilerinin atası olarak sayilabilir.

Dexter: ailemizin cici seri katili Dexter Morgan Miami Metro Polis Departmanı’nda görevli bir kan sıçrama analistçisidir.

Monty Pythons Flying Circus: bir İngiliz komedi grubu olan Monty Python skeç ve çizgi filmleri birleştirerek oldukça eğlenceli bir dizi ortaya çıkartmışlardır

Leyla İle Mecnun: Şahsen benim Behzat Ç.haricinde son 10 yılda izlediğim ikinci Türk yapımı dizi. Dünyanın bu kadar absürt olup bu kadar güzel olan başka bir şeyi yoktur herhalde.

Avatar: The Last Airbender: Son Hava Bükücü Avatar Aang ve arkadaşlarının dünyayı ateş kralından kurtarmak için giriştikleri maceraları izleten çizgi dizi:

Freaks And Geeks: doksanlar çocuğuysanız zevkle izleyeceksiniz:

House Of Cards: henüz izlemediğim ama izleyeceğim diziler arasında olan BBC’den uyarlama Netflix dizisi arkasındaki isimlerle dikkat çekiyor:

Twin Peaks: David Lynch’in yarattığı bir eserin kötü olması düşünülemez: katil kim? dizilerini seviyorsanız hala izlememeniz sizin kaybınız.

Cowboy Bebop: bilimkurgu ve anime severler için bulunmaz nimet. 2071 yılında Spike ve Jet isimli iki haydudun maceralarını konu alır.

Death Note: müzikleri çizimleri kurgusu muazzam bir anime olan desu noto eline, içine yazdığı isim ölen bir defter geçen Yagami Light’ın dünyaya nasıl hükmeden birine dönüşmesini izliyoruz.

Rome:  Golden Globe ve Emmy ödülleri başta olmak üzere birçok ödülü toplayan Roma İmparatorluğu dizisi çok kısa sürse de çoğu dizi severin damağında tadını birakmistir.

Batman: hepimizin bildiği Gotham şehrinin kurtarıcısının çizgi dizisi.

OZ: yeryüzü dizi tarihinin kuşkusuz en sağlam dizilerinin basında gelen OZ hapishane dizisi deyip geçilemeyecek kadar özeldir. selamualeykum.

Seinfield: 1989 ve 1998 yılları arasında yayınlanmış bu komedi dizimizde sitkom nedir nasıl olmalıdır sorularına yanıt bulunabilir.

Liste daha uzayıp gidiyor. Birçoğunu da tahmin edebiliriz. Yukarıda olmayan dizileri yorumlarınızda belirterek bizlere tanıtırsanız dizi arayışında olanlara yol göstermiş olursunuz.

15 thoughts on “En Güzel Diziler”
 1. Çok eksik var hocam. Teen Wolf, Arrow, The Flash, Fringe hiçbirini almamışsınız listeye. Bunları da eklerseniz kusursuz bir liste olur..

 2. Güzel bir liste olmuş. Sherlock, Game Of Thrones, Leyla İle Mecnun tam not verdiklerim. Fringe başlıyorum bu ara onuda çok övüyorlar listenize ekleyin

 3. the sopranos başrolu james gandolfini nin ölümüne çok üzülmüştüm. Özellikle the last castle adlı fimde süper oyunculuk sergilemişti.

 4. Güzel paylaşım olmuş. İzlemediklerim var listeme ekledim.Özellikle Freaks And Geeks’ı çok merak ettim 🙂

 5. Leyla ile Mecnun şu zamana kadar izlediğim tüm dizilerden güzeldi. Bitmesi tamamen bir hata o dizinin. Kesinlikle yeniden başlamalı

 6. Sırf dizileri izlemek için ayrı sitenin olması güzel olmuş, o kadar film sitesi içinde ayıkla pirincin taşını oluyordu

 7. Suits dizisini tavsiye ederim 2 hafta oldu başlayalı şuan 4.sezondayım güzel bir şekilde devam ediyor bölümler.

 8. Gerçekten de yerli dizi izlemiyorum.Yabancı dizi hayranıyım.Adamlar konularını öyle bir seçmişler ki dizinin diğer bölümünde olacağı tahmin edemiyorsunuz.

 9. oz, sopranos, lost benim favorim, yeni başlayan güzel diziler de var, sherlock ve narcos da bunlardan olacak diye düşünüyorum

 10. sopranos ve house of cards çok sağlam dizilerdir. hele house of cards ta kevin spacey resmen döktürmektedir

 11. Hem konuları bakımından hemde ingilizce kasmak için yabancı dizi seyrediyorum. Dil pratiği bakımından çok fadalı.

Sizin Yorumunuz