Kira Geliri Beyanı Nasıl Yapılır?

Son yapılan düzenlemelere göre eğer ki yıllık olarak minimum, evinizden yıllık 3300 TL ya da işyerinizden 27000 TL kira alıyorsanız bakanlığa bu kira gelirinizi beyan etmek zorundasınız. Buradaki amaç sizden zorla para alabilmek değil kayıt dişi gelirlerin önüne geçebilmektir. Her mülk sahibi kira geliri vergisi ödemek zorunda değildir. Kimler kira geliri vergisi ödemek zorundadır onu da ayrı bir yazımızda belirtmeye çalışırız.

Kira geliri birçok şekilde beyan edilebilmektedir. Hemen bir bilgisayardan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine girip önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi üzerinden kira gelirinizi onaylayabilirsiniz. Peki Gelir İdare Başkanlığı aldığım kirayı nereden biliyor diye merak ediyorsa iz, PTT, banka, sigortalar, tapu müdürlükleri gibi kurumlardan size ait bilgileri derleyip bir beyanname oluşturur ve onayınıza sunar.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine giris yapabilmek icin vergi dairesinden alacağınız şifre gerekmektedir.
Sizin için hazırlanmış olan beyannamede karıtmadığınız hususlar varsa vergi dairesine giderek itiraz edebilirsiniz. Gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Internet erişiminiz yoksa kira gelir beyanınızı vergi dairesine posta ile gönderebilirsiniz. Tabii siz götürüp elden de teslim edebilirsiniz.

Vergi mükellefi iseniz ikamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesine baliğsinizdir. Yurtdışına çekip belli bir sure kalacaksanız en geç 15 gün içerisinden beyanda bulunmanız gerekmektedir.

Engelliler için vergi dairesine gidememe durumu söz konusuysa Vimer’den randevu alındığı taktirde görevliler gidip beyanname alabilmekteler.

Sizin Yorumunuz