Uçakta Kulak Tıkanması Problemi

Uçak korkusundan sonra yaşanılan diğer problemlerden biri de kulak tıkanmasıdır. Yolculuk genelinde böyle bir şikayetiniz olmasa da uçak kalkarken ve inerken bu durumu yasamanız olasıdır.

Uçak yolculuğu yaparken kulak tıkanıklığı yaşanmasının sebebi vücudumuzdaki östaki borusunun uçak içerisinde oluşan basınca uyum sağlayamamasından kaynaklanır. Eğer ki uçağın kabin basıncı gerekli oranlarda ayarlanmamışsa bu durum gerçekleşir.

Peki uçaktayken kulağımız tıkanırsa ne yapmalıyız? Bu sorunu yasayan kişiler en basit yola giderek burnunu tıkayıp nefes vermeye çalışır. Yapabileceğiniz en zararlı şeydir bu. Evet hava kulağınızı acar ama kontrolsüzce yaptığınız için kulağınıza zarar verirsiniz. Ayrıca boğaz ve genzinizdeki bakterileri de kulağınıza yollamış olursunuz.

Esneyebiliyorsanız esnemeye calisin. Sakız çiğneyin, çenenizi açıp kapatın basınç dağılacak ve kulağınız açılacaktır. Bu problemi sık sık yaşıyorsanız uçak seyahatlerinizde yanınızda burun spreyi bulundurun. Tıkanma ihtimaline karsı uçağa binmeden önce de spreyi bir kez sıkmanızda fayda var.

Uçak yolculuklarını uyuyarak geçirmek sizi rahatlatıyor olabilir fakat özellikle iniş zamanı uyanık olmaya calisin. Bu sayede tıkanıklığı önceden fark edip önlersiniz.

Tıkanıklık bir saate yakin bir sure geçmesine rağmen açılmadıysa, akıntı, kan vb sıvı geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

3 thoughts on “Uçakta Kulak Tıkanması Problemi”
  1. Bende oluyor bu sorun bazen esnemeye çalışıyorum ya da sakız çiğniyorum düzeliyor yavaş yavaş.

  2. En son Ankara’dan Gaziantep’e gittiğimde çok fena tıkanmıştı yani 3-4 saat sonra anca düzeldi.

Sizin Yorumunuz