Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Merhaba, öncelikle şunu belirtmek isterim, ben doktor veya her hangi bir sağlık çalışanı değilim. Bu yazıyı okurken güvenilirliğinden emin olmanız için ona göre baştan söylemeyi tercih ettim. Ben sadece Hiperbarik Oksijen Tedavisi almış biri olarak, duygu ve düşüncelerimi yazmak istedim. Belki bu sayede bir kaç insanın kafasındaki soru işaretlerine yardımcı olabilirim.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi nedir, Hiperbarik Oksijen Tedavisi nasıl uygulanır, Hiperbarik Oksijen Tedavisini alırken ne gibi durumlarla karşılaşırım, bu gibi sorularınıza biraz da olsa, bu olayları yaşamış birinin ağzından bilgi sahibi olacaksınız. Sonuç da bu olayı kitaplardan veya türlü yerlerden bilgi sahibi olanların görüşleri farklıdır, yaşayan birinin yorumu farklıdır diye düşünüyorum. Tabi ki bu durum hastadan hastaya, rahatsızlıktan rahatsızlığa, bu tedaviyi neden aldığınıza göre değişir.

Bu tedavi, daha anlaşılır bir ifade ile su altı tedavisi olarak da adlandırılmaktadır. Mantık olarak anlatmak gerekirse, size sanki bir denizHiperbarik-Oksijen-Tedavisi-zararlimialtıdaymışsınız hissi uyandırır, gerek fiziken, gerekse de hisleriniz anlamında kendinizi deniz altında seyahat ediyor gibi hissedebilirsiniz. Zaten deniz altıya benzeyen bir tankerin içerisinde geçiyor bu tedavi yöntemi. Her kesin bildiği, çok da bilindik bir şey olduğunu sanmıyorum açıkçası. Evet Hiperbarik Oksijen Tedavisi için deniz altına benzer tankerin içine giriyorsunuz. Tanker büyük ve tedavi süresi uzun olduğundan, bu tedaviyi, 5-10-20 kişilik, tankerler de grup halinde alıyorsunuz. Gerçi ben tek başıma da aldım. Büyük mavi tüpler olur ya uzun, onun gibi bir tüp düşünün, onun içine giriyorsunuz, bir yerinde dışarı ile temas halinde olman için, cam var ve kafanız oradan dışarıyı görecek şekilde tüpe yerleştiriliyorsunuz. Tedaviyi sonlandırmak isterseniz veya her hangi beklenmedik bir durum olursa basınçtan dolayı işaret vererek, tüpten çıkartılıyorsunuz. Tabi hemen işaret verir vermez olmuyor bu, öncelikle tüpün içindeki basınç boşaltılıyor ve daha sonra kapakları açılabiliyor.

Dediğim gibi ben tek başıma da tedavi oldum, çok ürkütücü bir tedavi yöntemi, ALLAH kimseye nasip etmesin. Yüksek basınçtan dolayı kulaklarınız olumsuz yönde etkilenebiliyor. Kulaklarınızı eşitlemeniz, ağzınızı ara sıra açmanız ve yutkunmanız hatta ve hatta burun deliklerinizi kapatarak, burnunuzdan kuvvetlice içinizdeki havayı dışarı, çıkartmaya zorlanacaksınız. Korkmayın demek istediğim şu, burnunuzu kapatıyorsunuz ve burnunuzdan nefes vermeniz isteniyor. Burun deliklerinizi parmaklarınızla sıkıcı kapattığınızdan dolayı, burundan çıkamayan hava, kulaklarınızdan çıkmaya zorlanarak, kulaklarınızın açılması ve eşitlenmesi hedefleniyor bu sayede.

20 kişilik tankere girmeden önce, bu tedavi, ameliyat bölgenizin daha hızlı iyileşmesi için başvurulan yöntemlerden sadece biri. İkinci ameliyata girmeden önce daha önceki ameliyat yerlerinizin iyileşmiş olması gerekiyor derisel anlamda, özellikle ince ameliyatlarda. Yüksek basınç ve oksijen tedavisi uygulanarak bu işlemin hızlandırılması hedeflenmekte oluyor. Daha bir kaç olaya da iyi geliyor ve tercih ediliyor ama ben bildiklerimi, doktorlardan öğrendiklerimi yazmak için buradayım.

Hiperbarik-Oksijen-Tedavisine-sedyeyle-girmek20 kişilik tankere giriyorsunuz. Dediğim gibi o an hasta sayısına göre değişiyor. Her istediğiniz an giremiyorsunuz. Her yer de bulunmayan bir tedavi mekanizması olup, bulunan hastanelerde de günde en fazla 2 seans düzenlenebilmektedir.  Neyse tankere giriyorsunuz, hemşireler sizlere, nefes almanız için gerekli olan maskeleri takacaklar, koltuklara oturacaksınız, oturamayacak veya başka pozisyonlara geçemeyecek durumda iseniz Hiperbarik Oksijen Tedavisine sedye ile de girebiliyorsunuz. Tabi siz sedye ile girince diğerlerine fazla alan kalmıyor 🙂 Ama giriliyor merak etmeyin.

Maskeler tamam mı? Şimdi kapılar sıkı bir şekilde üzerinize kapanacak. Yavaş yavaş içeriye oksijen verilmeye başlanacak. İçerideki basınç gittikçe artacak. Kulaklarınız dediğim gibi zorlanacak, o zaman yukarıdaki burun kapama hareketlerine başlayacaksınız. Ufak camlardan acil durumlar da işaret vermek suretiyle, yedek tanka alınıp tahliye edilebileceksiniz. Benim kulak zarım patlamıştı bu tedavi sırasında ve bundan dolayı tedaviyi tam olarak alamadım. 3 seans girebildim gerisi kaldı. Girmeden önce ve çıktığınızda gerekli yara bölgelerinize, gerekli pansumanlar yapılacak. Bu tedavinin işe yaraması için 8-10 seans en az almanız gerektiğini duymuştum doktorlardan. Çok sıkıcı ve insanı çok geren bir tedavidir bu. Umarım ihtiyacınız olmaz.

7 thoughts on “Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?”
  1. İlk defa duyduğum ve gördüğüm bir yöntem. Çok ilginç geldi bana Allah kimseyi hastalıkla imtihan etmesin.

  2. Ürkütücü bir tedavi yöntemiymiş. Allah bu tarz hastalara yardım etsin. Size de geçmiş olsun.

  3. hastalık zor ama bu tarz tedavi yöntemleri daha zor kanser tedavisi gören hastalar gibi… allah yardım etsin…

  4. tedavisi olmayan hastalık kalmadı gibi yeni yöntemlerle her türlü hastalığı yeneceğiz gibi geliyor bana….

Sizin Yorumunuz