Kadınlar Kurban Kesebilir mi?

Bayram yaklaşırken en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kadınların kurban kesip kesemeyecekleri.

Kadınlar kurban kesebilir mi buyrun beraber inceleyelim. islam inancında kurban ibadeti için kadın ve erkek ayrımı söz konusu değildir. yani bir kadın kurban kesmek istiyorsa kesebilir. eğer ki bir kadın yalnız yaşıyorsa, kimi kimsesi yoksa ve kurban kesmek istiyorsa, hayvanı kendisi kesebilir.

özellikle anadolu’nun birçok köyünde, nüfusun da iyice az olmasından dolayı, dul kadınlar kurban kestirecek bir erkek bulamayabilmekteler. kadının kurban kesemeyeceğine dair bir ayet ya da hadis de olmadığı için, kadınların kurban kesmesinde bir sakınca yoktur.

kurban-kesen-kadinbu durumda öncelikle kadının kendine güvenmesi gerekir; yani bu şu demektir ki eğer ki gücü kuvveti yerinde değilse ve keserken hayvan zapt olmayacak ve acı çekecekse, bu durumda kesmemesi daha doğru olacaktır.

bir kadın hayvanın hakkından gelecek gücü kendinde buluyor, kurban kesmeyi biliyorsa bu ibadeti kendisinin yapmasında bir sakınca yoktur.

genel olarak örf ve adet bakımından kurban kesmek erkek işi olarak bilinse de kadınların da kurban kesmesi eğer ki bir mani yoksa normaldir.

aslına bakarsak işin özünde islam inancına göre eğer ki bir kişi allah’ın adını bilerek reddetmiyorsa, müşrik değilse, müslüman olarak kendini biliyorsa, hayvanı kesen kişinin erkek ya da kadın ya da çocuk olmasında bir sakınca yoktur, bu hayvanın eti yenilebilir.

hayvanı kesen kadının da genç, yaşlı, evli, bekar, boşanmış, dul, hamile, adet halinde olması gibi hususlar hayvan kesmesine engel değildir.

14 thoughts on “Kadınlar Kurban Kesebilir mi?”
 1. Kadın kurban kesebilir mi sorusu bence, kadının narin, buna gücünün yetmeyeceği düşünüldüğünden akıllarda soru gibi belirmiş.

 2. Kesmesinde dini olarak bir sakınca yok elbette. Ama kurban kesen kişinin güçlü olması gerektiğini düşündüğümüzde kadınlar için uygun olmadığını söyleyebiliriz

 3. kurban kesmek için güç lazım bu da kadınlara uygun bir olmadığını gösteriyor bence…

 4. bu yazıdan anladığımız kadarı ile dini açıdan bir sakıncası olmadığı dır.

 5. ben araştırdım ama kesemez öncede yorum yapmıştım sonradan merak ettim ama net cevap bulamadım…

  1. merhaba;
   kesemez, kesmesi sakıncalıdır vb. diyen islam bilginine rastlamadık.

 6. eğer kadın güçlü ve altında kalkacak cesareti ve özveriyi kendinde görüyorsa tabiki kesebilir dinimizde ibadetin kadın erkek ayrımı olmadığı aşikar.

 7. Bence kadın kurban kesebilir.Dinen bir sakıncası yoktur.(Büyük İslam İlmihali)
  Hiç unutamadığım bir anımı paylaşmak istiyorum.Köyde komşumuzun kızı üç ay besledikleri tosun buzağını kesmek için evin avlusuna çıkardı.Tosuncuk kesilmemek için direniyor.Komşumuzun noktali kızı Nesibe teyze hiç affeder mi dersiniz.Hemen bisiklete biner gibi bindi onu.Aaa yazık dedi yengesi.Nesibe teyze Gonca bize yardımcı ol.Keserken kaçırmayalım onu.Tosuncuk yere düşer düşmez,yengesi ayaklarını iple bağladı.Ben ayaklarını bindim.Yengesi başını gerdirerek üzerine bindi.Noktali Nesibe teyze bismillah deyip bıçağı çekti.Tosuncağız başladı böğürmeye.Yengesi ağzının içine elini sokup dilini tuttu.Noktali Nesibe teyzeye bıçak vur dedi,kesim bitsin.Necibe teyze acele etme dedi.Canı yavaş yavaş çıksın dedi.Nihayet kesim tamamlandı.Noktali Nesibe teyzemin elini öptüm.

 8. Köyde yaşarken kocaman hırçın bir horozumuz vardı.Özellikle çocukları,yani bizleri çok vuruyordu.Biraz hovarda idi.Tavukların başında tüy bırakmamıştı.Artık kesilmesine karar verdik.Bu işi yapabilecek komşumuzun senin gibi cesur bir kızı vardı.Sabahleyin tavukları çıkarmayın.Ben gelecem dedi.Baktık ki gonca güllü kız geldi.Bıçağı bileyin dedi, Annem bıçağı bilerken gonca güllü kümesin kapısını açtı.Kapıları kapattık.Horoz cirlayarak tezgahın üstüne fırladı.Başladı pencerenin camını zorlamaya.Güllü kız aaa yazık Nazi abla keselim mi şimdi.Annem ona muniş kız kes başini. dedi.Horozu camın önünden zorda olsa yakaladı.Kapıya çıkardı.Bıçağı besmele ile kafasına çekti.Bir iki sürtmede başı kızın elinde kaldı. Horoz güçlü olduğundan gonca güllüden cirlayarak kurtuldu.Tabiki kesildi elbette.Gonca güllü ona şimdi gidebilirsin dedi.Bu arada bayanların yapamayacağı iş yoktu diyorum.

Sizin Yorumunuz