Çiçek Siparişi Yanlış Giderse Ne Yapabiliriz?

Herkese merhaba bugün size biraz ciceksepeti.com‘ dan bahsedeceğim. Malumunuz internette çiçek denildiği zaman akla gelen ilk ve en büyük internet sitesi ciceksepeti.com. Yani sevgilinize, eşinize, dostunuza, arkadaşınıza, doğum gününde veya yeni bir işe başladığı zaman veya herhangi bir nedenle kutlama yapmak istediğiniz zamanlar olacak elbet. Bu kutlamayı bir çiçekle süslemek istediğiniz zaman bu işi de internetten yapmak istiyorsanız eğer, bu dalda en çok ziyaret edilen sitelerden biri olan çiçek sepetini ziyaret edeceksiniz demektir.

Artık çoğu çiçek siparişi internet kanalıyla oluyor. Eskisi gibi mahalle çiçekçilerimiz kalmadı. Vakit de yok zaten artık iki dakika netten tık tık bakıp, beğenip yollamak daha mantıklı oluyor. Hem fiyat karşılaştırıyorsun hem de yerinden kalkmadan seçimini yapıyorsun.

cikolatali-cilek-muz-portakal-bahcesiBen internetten alışveriş yaparken, hangi dalda olursa olsun, hep bilindik internet sitelerini tercih ediyorum. ÇiçekSepeti de bunlardan biri. Çok büyük, çok eski, çok kurumsal bir firma. İnternette online çiçek siparişi denildiğinde veya doğum günü çiçek denildiğinde, hatta çiçek yazıldığında bile en üstte çıkan bir sitedir zaten. Yalnız bugün verdiğim bir siparişten dolayı biraz kırgınım açıkçası.

Neden diyecek olursanız; biliyorsunuz eskiden çiçek sepeti sadece çiçek satardı. Yani canlı çiçek satarlardı. Şimdi ürünlerini genişletti, yani kalemden, defterden, türlü türlü değişik değişik, sürpriz eşyalardan, değişik pastalardan, meyve sepetlerinden tutun da yenilebilir çiçeklere kadar herşey mevcut. Bu aslında bizim açımızdan daha güzel, daha hoş bir durum, daha eğlenceli, daha güzel şeyler gönderebiliyoruz artık. Eskisi gibi sıradan şeyler göndermek zorunda değiliz. Seçeneği çok fazla ve çok güzel. İyi güzel ama bu işi yaptığınız zaman güzel yapmanız gerekiyor. Yani bu çok önemli bir iş sonuçta. Tanıdığın tanımadığın, birçok insana hediye gönderiyorsun bu site üzerinden. Dolayısıyla bu iş düzgün yapılmaz ise insanın rezil olma durumu var.

Resime bakıyorsun, siparişini veriyorsun, aynısını gideceğini düşünüyorsun fakat resimdekinden farklı bir ürün gidebiliyor. ciceksepeti-hataBöyle bir durum olduğu zaman, sen zor durumda kalabiliyorsun. Neden zor durumda kalıyorsun; çünkü eşine, dostuna, sevdiğin birine veya müdürüne şekil yapmak için, elini cebine atıyorsun. O da bulunduğu ortam da havasını basacak. Kalite olması gerekiyor öyle değil mi?  Kimin kötü bir çiçek gidince, gözlerinin içi parlar ki? Ancak giden ürün, seçtiğin çiçek siparişinden farklı gidince şok oluyorsun. Çünkü sen telefonun çalmasını ve açtığında karşı tarafın çok mutlu olduğunu, ona ne kadar değer verdiğini, ilk bir kaç saniyede  anlamak istiyorsun. Mesela ben bugün biri için girdim siteye ve doğum günü için, değişik bir şey olsun diyerek, meyve sepeti yollamak istedim. Dakikalarca uğraştım, parayı da göz önünde bulundurarak, en iyisini seçmeye çalıştım. Bonny food ve bonny gift ürünlerine yoğunlaştım. En güzelini seçip yollamaya çalıştım. Ancak giden neredeyse, yarı yarıya daha ucuz bir üründü. Göründüğünden daha az meyve vardı. Resimleri de aşağıda siz de bir bakın, haksızsam haksızsın deyin. Böyle bir durum olunca da, bir kere rezil olmuş oluyorsun. Rezil olmak demeyeyim de çünkü hiç düşünmemektense, kötü bir hediye ile veya çiçekle düşünmek daha iyidir bence. Ama kötü oldum. Daha kötü bir çiçek gidince ve o kadar para verince kötü oldum. Çok şükür ki, karşımda çiçek sepeti gibi bir dev vardı. Hemen canlı destekten şikayetimi dile getirdim Mehtap hanıma, o da sağ olsun, ilgili birime durumu iletti.

cicek-siparisim-yanlis-gittiAçıkçası ben bir kaç gün sonra irtibata geçerler sanıyordum. Ancak iki saat sonra, bu sefer ilgili birimden Leyla hanım aradı. İkisi de son derece kibar bir şekilde davrandı ve çok çok özür dilediler. Ben de geveze biri olarak durumu anlattım. Siparişi üstelik 5 gün önce vermiştim. Verdiğim sipariş ile ilgili ürünler kalmamış ise, en azından bu süreç de bana geri dönülseydi, başka bir çözüm bulurduk dedim. Sağ olsunlar çok anlayışlı ve kibar çıktılar. Önce ertesi gün aynı aldığım ürünü gönderebileceğimi söylediler, ancak iki gün üst üste çiçek gitmesinin çok saçma olacağını söyledim. Açıkçası para iadesi istiyordum ancak, doğruyu söylemek gerekirse, bu hatalarından dolayı 30-40 lira bir iade yapmaları benim için yeterliydi ve bunu da kabul ederdim. Ancak çiçeksepeti’nden ender gelişen, çanakkale dardanel atağı geldi ve ürünün bedelinin tamamını iade ettiler. Şok oldum, tam anlamıyla şok oldum. Hem çiçek gitti hem de paramın tamamını iade aldım. Bu kadarını onlardan bile beklemiyordum. Amacım o değildi gerçekten. Çok sevindim. Müşteri memnuniyeti budur işte. Firma dediğin, kurumsallık dediğin budur işte.

Başka bir siteden almış olsaydım ben o çiçeği veya meyve sepetini böyle mi olurdu sanıyorsunuz? Aslında bu durum çiçeksepeti’nden kaynaklanmıyor. Aldığınız ürünler hepsini yani çoğunu çiçek sepeti göndermiyor. Anlaşmalı olduğu o bölgeye yakın olan çiçekçiler var bayileri olan. Gelen siparişler, onlara yönlendiriliyor. Dolayısıyla resimler profesyonel hazırlanıp çekilse de ürünler tam anlamıyla resimlerle birebir olmayabiliyor. Geçen sene yolladığım çiçekler de soluktu mesela. Sitede durduğu gibi canlı canlı durmuyor. İşte bu durumda çiçek sepeti, kendi markasını lekelememek adına, düzgün bayilerle çalışmalı. Çiçek Sepeti markasını, kendi markası olarak bilerek, siparişlerini hazırlamalı. Elinde kalmış, kurtulmak istediği çiçekleri, nasılsa internetten sipariş, gönderen nereden görecek dememeli. Zira artık facebook diye bir şey var. Bizim hanımlar da gelen çiçekleri hemen paylaşmaktalar zaten bilirsiniz. Dolayısıyla kötü haber tez geliyor. Ancak bir şey dikkatimi çekti. Çiçek Sepeti, giden ürünlerin durumlarını görebiliyor herhalde, çünkü benden resim istemediler. Sonuç olarak, çiçek siparişlerinizi her ne olursa olsun, çiçek sepetinden gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Bir sorun olsa da müşteri memnuniyeti politikaları çok çok iyi.

3 thoughts on “Çiçek Siparişi Yanlış Giderse Ne Yapabiliriz?”
  1. Benim basıma geldi bi benzeri 14 şubatta çiçek gitmedi benim hiç bişi yapmadiler yalancilar

  2. Eşime dostuma bende sürekli çiçek sepetinden sipariş veriyorum ve dediğiniz gibi yerel çiçekcilerin gazabına uğramamak için,öiçrk sepetinin portföyünden çıkma hediyeler yolluyorum

  3. Daha önce böyle bir olay başıma gelmişti bende artık çiçek sepetinden sipariş vermeyi düşünüyorum.Kalite önemli.

Sizin Yorumunuz