Hamileyken Diş Çektirmek Zararlı mı?

Bir kadın hamileyken vücudunda ve hormonlarında inanılmaz derecede değişiklikler meydana gelmektedir. Sac telinden tırnağa kadar biyolojik yapıda değişikler olur ve bundan dolayı hamilelikten önceki sıradan şeyler için bile son derece dikkatli olunmalıdır.

Dişlerimiz normal yaşantıdayken de son derece önem verilmesi gereken bir parçamızken hamilelik döneminde daha fazla dikkat etmeliyizdir. Çünkü hamile bir kadın için yaratılış gereği hayatındaki tek önem taşıdığı bebektir ve kendi vücudunu arka plana atar. 9 ay uzun bir donemdir ve bu donemde ilgilenilmediği taktirde annenin dişleri ciddi hasar görür. Çürük ve ağrı kaçınılmaz olur.

Hamilelik döneminde dişlerin daha fazla çürümesinin baslıca sebebi hamile bir kadının olmazsa olmazı kusmaktır. Kusma esnasında mide asidinizin dişlerinize temasıyla dişleriniz zarar görür. Bunun yani sıra hamilelik döneminde tükürükteki asit oranında artik görülür. Bu da dişlerinizin her an aleyhine bir durumdur. Tükürükteki bakteriler dişlerin en büyük düşmanıdır e bu bakteriler artacağı için dişler bakımsız yani savunmasız kaldığında bakteri sebebiyle yumuşar ve çürümeye baslar.

Hamileliğin ilk dönemlerinde dişçinize kontrole gitmeniz hamileyken ve sonrasında loğusalık döneminde dişlerinizle ilgili yasayacağınız sorunları engeller. Hamileyken dişleriniz için ne yapmalı ve ne yapmamalısınız diş doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Dişinizdeki çürükler vücudunuza bakteriler için kapı aralamak demektir. Sizi etkileyeceği kadar taşıdığınız bebek içinde risk teşkil edeceği unutulmamalıdır.

Hamileyken diş ağrısı çekerseniz ve bu dişi çektirmek isterseniz bebeğinizin kaç aylık olduğu önemlidir. Söyle ki bir kaç aylık hamileyseniz bebeğiniz henüz hassas ve düşmeye meyillidir. Bu sebeple kadın doğum uzmanınıza danışıp dişçiye gitmeniz gerekir. Uygun görüldüğü taktirde dişinizi çektirebilirsiniz. İleri orta gebelik döneminde diş problemi yasarsanız doğum sonrasına ertelemeyi düşünebilirsiniz fakat şiddetliyse gene doktorunuzun onayıyla dişçiye gidebilirsiniz. Doğuma yakin son 2-3 ay zorunluluk gerekmedikçe diş çekilmesini önermezler. Bu sebeple özellikle müdahalede bulunulmamalıdır.

One thought on “Hamileyken Diş Çektirmek Zararlı mı?”
  1. Hepimizin başına gelecek sıkıntılı bir durum hamilelikte önemi öne çıkıyor tebdiri baştan almalı bu yazıda buna dikkat çekilmiş.

Sizin Yorumunuz