Bitki Çayları Kullanılırken Dikkat Edilmeli

Kokusu güzel, aromatik, kimisi ferahlatıcı, kimisi içimizi ısıtan bitki çaylarını hepimiz çeşitli sebeplerle tüketmekteyiz. Zayıflatan bitki çayları, sakinleştiren bitki çayları, uyku yapan bitki çayları gibi çeşit çeşit etiketlerde bitki çayları satılmakta. Fakat tahmin edeceğimiz gibi bir urunun bitkisel olması onun insan sağlığına zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor.

Alternatif olarak günümüzde bitkisel ürünler özellikle bitkisel çaylar tercih edilmekte. Her gecen gün de zararsız olduklarını düşündüğümüzden rağbet artıyor.

Aslında bilimsel olarak bitki çayları insan sağlığına son derece faydalı ürünler. Tabii ki bilinçli tüketildiğinde. Kıs aylarında içilen bitki çayları vücudunuzu soğuğa ve hastalıklara karsı korur evet ya da yaz aylarında vücut ısınızı düzenler, kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

Kış aylarında kullanılabilecek bitki çaylarına örnek vermek gerekirse; ekinezya, yeşil cay ve kuşburnu c vitamini açısından zengin bitkiler olduğu için çayları vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bitki çaylarını çeşitli market gibi dükkanlardan temin edebiliriz fakat içtiğimiz çaydan tam olarak etki almak istiyorsak fabrikasyon uğramamış ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir semt pazarlarından eğer ki bulabilirsiniz ham haliyle almak daha güzel olacaktır ya da en azından aktar gibi dükkanlardan işlenmemiş bitki çaylarını tercih etmeliyiz çeşitli kimyasal işlemlerden geçmiş karışım şeklindeki bitki çayları yarardan çok zarar verebilir bitki çaylarını kullanırken yan etkisi yok gibi bir olgu konuşmalı sonuçta bitkisel ürünleri ilaçların yerine kullanmak istiyoruz fakat birçok ilaç da bitkiden üretiliyor ve her ilacın ama çok bir yan etkisi vardır bu tarz ürünleri kullanırken dikkat etmeniz  gereken en önemli husus dozdur. Her şeyde olduğu gibi bitki çaylarının da azı karar çoğu zarardır. Aksi bir durum söz konusu değilse uzmanlar günde 3 fincandan fazla bitki çayı önermezler.

Keza bunların yani sıra bitki çayları her insanda ayni etkiyi bırakmaz. Örneğin sizin gribinize x otunun çayı çok iyi gelebilir fakat önerdiğiniz kişi de etki etmeyeceği gibi aksi etkide yapabilir. Bu sebeple kullanmak istediğiniz bitki çayını mutlaka uzman kişiye sormalısınız.

10 thoughts on “Bitki Çayları Kullanılırken Dikkat Edilmeli”
  1. Faydaları olduğu bilinmektedir. Fakat yanlış kullanımda bir o kadar da zararlı olduğu da biliniyor. Yazınız için teşekkürler…

  2. Kış aylarında, bol bol bitki çayı tüketiyorum.
    Faydalarını bilmek, hangi çaylara ağırlık vermem gerektiği konusunda fikir verecek.

  3. tabi her çay herkese iyi gelmez. yan etkileri olabiliyor. bu yüzden iyice araştırdıktan sonra içiklmeli

  4. Ciddi anlamda çok onemli bir konuya değinmişsiniz. Çok bilinçsizce bitki çayları tüketiliyor. Bunların miktarı vs cok önemli aslında. aksi takdirde kötü sonuclara yol acabiliyor saglık açısından

  5. bitki çayları faydalı ama insanlar bitkilere yöneldiği için kalitesiz olanları elbet çıkar.

Sizin Yorumunuz