Roma’ya Gitmek İsteyenler İçin Öneriler

Roma her insanin az çok sempati duyduğu, gidip görmek istediği nadir şehirlerden biridir. Tarihi, mimarisi, havası, mutfağı, kültürü her şeyi özel ve güzel… Türkiye’den ciddi şekilde turist çekse de aslında tüm dünyadan akın akın turist gitmekte hatta belki de Roma’da İtalyan çok turist bulunuyor olabilir. Üstüne üstlük bir de romantik şehir etiketi olduğu için hangi ülke olursa olsun yurtdışı dendi mi akla Roma gelmesi kaçınılmaz.

Roma’ya ne zaman gidilmeli diye bakacak olursak, yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız curcuna sizi bekliyor, bunu bilerek gidin. Şehir yaz ayları hınca hınç dolu. Açıkçası pek de hoş bir şey değil bu durum. İnsan kalabalığından ne mekânların keyfine varabiliyorsunuz ne rahatça gezebiliyorsunuz. Hele ki ağustos ayı Roma’nı en dolu olduğu zaman çünkü İtalya’da resmi tatil dönemi. Dolayısıyla Turist haricinde İtalyanlar da şehre akın ediyor. Fakat söyle bir durum var ki resmi tatil olduğu için Romalı İtalyanlar da Roma’yı terkediyor ve yerel halkla ulaşamıyorsunuz. E full turist dolu bir şehirde fiyatların tavan yapacağını tahmin ediyorsunuzdur. Sıcak bir dönemde gitmek istiyorsanız mayıs ve haziran ideal. Üşümeyeyim ama kalabalık da azalsın isterseniz eylül ve ekim aylarında roma tatili çok keyifli olacaktır. Sıcak soğuk fark etmez ucuz roma tatili istiyorum, rahat rahat gezeyim istiyorum diyorsanız tabii ki kıs aylarında gitmeniz gerekiyor.

Roma’da hava kisin normal derecelerde soğuk yazın ise epey sıcak. Bahar aylarında ise çok değişken. Bir hafta buz bir hafta full güneş. Yani 2 hafta gibi bir sure Roma’da kalacaksanız giderken hem tshirt hem hırka götürün. Roma’da scooter kullanmayacaksanız bol bol yürüyeceksiniz demektir. Bu sebeple mutlaka yanınızda spor ayakkabı götürün yoksa birgün gezer birgun yatarsınız.

Romanın kuskusuz en önemli iki zenginliği Vatikan ve kolezyum. Her daim rağbet olan bu yerleri gezmek için inanılmaz kuyruklara göğüs germeniz gerekmekte. Belli bir program yaparak gidecekseniz ve buraları görmeden dönmek istemiyorsanız mutlaka gitmeden önce online rezervasyon alin. Roma’da şehir içi ulaşımı ucuza getirmek istiyorsanız da kombine bilet alabilirsiniz, örneğin 1 günlük bilet 4 Euro 1 haftalık bilet 16 Euro.

Roma havaalanı Fiumicino’dan Roma merkeze metroyla, trenle, taksiyle, dolmuşla ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Roma’da nereler gezilmeli sorusunun cevabi sayfalarca sürebilir. Her sokak ayrı bir dünya, her yerden sanat fışkırıyor. Her yer bambaşka lezzetler sunuyor. Bu sebeple birkaç öneri sunacağız. İleride detaylı bir Roma’da gezilmesi gereken yerler dosyasi yapariz.

Roma’ya gidip de kolezyumun içine girmeden dönmek ayıp. Gitmeyin daha iyi. Dizisi çıkınca pıtırak gibi çıkan Spartacus dilolari için de güzel bir deneyim olacaktır. Metroyla ulaşımı çok rahat.

Roma’daki ispanya konsolosluğunun yanında bulunan meşhur İspanyol Merdivenleri yani Piazza Di Spagna her daim kalabalık önemli bir buluşma noktası, yemek yeme yeri, içki içme yeri, dinlenme yeri ne derseniz onu deyin. Roma’nın en keyifli yerlerinden biri. Bizim merdivenlerimiz gibi boyalarla degil üzerindeki insanlarla renkli bir merdiven. Geniş caddesinde alışveriş yapabilir hangi gün nerede ne etkinlik var burada etraftakilerle sohbet edip öğrenebilirsiniz.

Fontana Di Trevi romantik bir kurgusu olmasa da namı diğer Aşk Çeşmesi, gene Roma’nın olmazsa olmazlarından. Karşısına geçip banklarda pinekleyebilir yunan mitolojisinde hayal gücünüzle olaylara karışabilirsiniz.

3 thoughts on “Roma’ya Gitmek İsteyenler İçin Öneriler”
  1. Roma’ya gidipte gezilecek yerleri çok iyi özetlemişsiniz yolum düşmez ama düşerse aklımda olacak yerler var artık : )

  2. güzel bir gezi ve tanıtım yazısı sağolun roma ilgi çekici biyer çok güzel bir yazı olmuş

Sizin Yorumunuz