E-Devlet Nedir – Şifresi Nereden Alınır?

Artık birçok bürokrasi işimiz e-devlet sitesinden yapabiliyoruz. e-devlet sisteminden yararlanabilmeniz için e-devlet şifremizi bilmemiz gerekiyor. e-devlet şifresi nereden alınır, işlemleri nasıl yapılır, bunları anlatmaya çalışacağım…

pek çok resmi işi internet üzerinde yapmamızı sağlayan e-devlet sitesi tek tek devlet kurumlarını dolaşmadan işlerimizi oturduğumuz yerden yapmamızı sağlıyor. e-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için kendimize ait bir şefimiz olması gerekmektedir. bu şifreyi bize en yakın postaneden alabiliriz. e-devlet sistemine türkiye.gov.tr adresinden giriş yapabiliriz. eğer ki e-devlet şifreniz yoksa üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu ve TC no bulunan nüfus kağıdınız ile size en yakın
PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

PTT şubesinin nerede olduğunu bilmiyorsanız, turkiye.gov.tr adresinden en yakın PTT şubesini sorgulayabilirsiniz. almış olduğunuz  e-devlet şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, giriş yaptıktan sonra şifre değiştirme sayfasından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden şifrenizi değiştiremiyorsan PTT şubesine giderek yeni bir şifre alabilirsiniz. Yalnız yeniden şifre almak ilk kez şifre almaktan çok daha pahalı.

Normalde büro büro gezip yapabileceğimiz işleri, oturduğumuz yerden internet vasıtasıyla yapabileceğimiz resmi işlem merkezine e-devlet denir. bu sayede resmi işlerimizi hem kolay, hem hızlı, hem de güvenli bir şekilde yapabiliriz.

Klasik devlet işleri kavramını değiştiren e-devlet anlayışı kurumların ve bireylerin arasındaki ilişkiyi
basite indirmektedir. e-devlet kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler ve ödeme işlemleri yapılabilmekte. Ayrıca kurumlara kısa yollar sağlamaktadır. Ayrıca kamu kurumları arasındaki bilgi ve belgeler e-devlet üzerinden paylaşılabilir.

e-devlet sistemine sadece bir adresten gidebilmektedir. Bu adres de www. türkiye.gov.tr dir.
Tek bir adrese sahip oluşu hem daha güvenli olmasını sağlar hem de işlem sürecini kısaltır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan hizmetler bizzat gidilerek karşılandığı gibi e-devlet sitesi üzerinden de karşılanabilir.

e-devlet sistemi üzerinde sadece kimlik doğrulaması yapılması yeterlidir. İşlem yapmak için tekrar tekrar kimlik doğrulaması ya da farklı bir güvenlik işlemi gerekmez. e-devlet sisteminin amacı
sadece tek bir adres üzerinden şifre, elektronik imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama sistemleri
alınarak, güvenli bir resmi hizmet sunmaktır.

e-devlet sisteminde özel şifre, elektronik imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından
kişisel bilgiler sadece giriş yapan kullanıcı ile paylaşılır.

6 thoughts on “E-Devlet Nedir – Şifresi Nereden Alınır?”
  1. devlet sitelerindeki bu uygulama bence güzel bir şey. elektronik ortamda bu tip şeylerin bulunması güzel

  2. Birçok işlemin yapılması çok büyük bir avantaj bence. Özellikle gerek sabıka kaydı, gerek öğrenci belgesinin alınması işlemi de önemli bir durum..

  3. En çok işime yarayan da sabıka kaydı almak oldu e-devlet servisiyle. Adalet sarayına gidip uğraşma derdinden kurtardı beni.

  4. vaybe ben bunu bilmiyodum heryeri gezmektense internet uzerinden işleri halletmek daha kolay ve zaman kaybını önler emen gidip alayım

  5. E devlet şifresi ile birçok işlemi gerçekleştirebilsek de daha çok geliştirilmesi gerekir.

  6. Çok iyi hizmet ve yeni yeni hizmetlerde açılıyor. Ben birçok işlem için e-devleti kullandım.

Sizin Yorumunuz