Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek?

Bildiğiniz üzere artık nüfus kağıtları değişecek. Başbakan Davutoğlu “elektronik özellikleri olan yeni kimlik kartları aralık ayından itibaren dağıtılmaya başlanacak” diye belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni kimlik kartları İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik şartlarını da iyileştireceğini belirtirken, Türkiye vatandaşlarının hayatını kolaylaştıracağını da belirtti.
Ahmet Davutoğlu elektronik kimlik kartlarıyla bürokraside devrim yapacağına inanıyor. İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen işlemlerde en kısa zamanda ve fazla enerji kaybetmeden işlemler yapılacağını belirtti.

elektronik kimlik kartları

Örneğin soy ismini değiştirmek isteyen bir kişi mahkemelerde çok uzun süre harcıyor. Elektronik kimlik kartı ile sadece bir dilekçe vererek soyadını değiştirmesi mümkün olacak. Soyismini beğenmeyen kişiler ya da saçma ve anlamsız soyismi taşımak istemeyen kişiler mahkemeye başvurup aylarını hatta yıllarını harcıyor. Artık bu şekilde çok uzun mahkeme süreçleri olmayacak. Ayrıca doğumlar, adres değişikliği gibi, elektronik ortamlarda hemen yapılacak. yeni elektronik nüfus kağıtları kullanışlı ve biyometrik özellikler taşıyacak olup,
aralık ayından itibaren vatandaşların kullanımına sunulacak.

8 thoughts on “Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek?”
 1. Elektronik olması güzel fakat elektronik sisteme geçerken zorunlu yenileme yapacalar üstüne de kesin para alacaklardır. bir de bunun manyetiği bozulursa vay halimize

 2. Bu sisteme geçilmesi en az 2 seneyi bulacaktır.
  Herkes, parça parça geçecek.
  Kimlik değiştirmek uğraştıracak.
  Üzerine, kim bilir ne kadar para alınacak.
  Çok daha öncelik verilmesi gereken konular var bence.

 3. Abi verseler ne.. 18 lira ücret istiyormuş.. aile başı 4 kişi 72 lira yapar. devlet buna mecbur ama yapacak bişiyok..

 4. Kimlik kartları geliyor. Fotoğrafçılar para kazanıyor. Devlet para kazanıyor. Durumu olmayan aileler ne yapacak ?

 5. böyle olması güzel sahte kimlik kartlarının bu şekilde önüne geçimiş olur ama alışmak biraz zor olacak

 6. Avrupa’nın yıllardır kullandığı kimlikleri daha kullanmaya başlamadık bile ve bunu sanki ışınlamayı icat etmişler gibi büyük bir haber olarak lanse ediyorlar yazık

 7. Yeni kimlik kartları ilk kez verildiği için her hangi bir ücret talep edilmeyecekmiş. Kaybedilmesi halinde 18 TL ücret alınacak diyorlar.

Sizin Yorumunuz