Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Güneşten daha fazla faydalanmamızı sağlayan yaz saati uygulaması bu ay içerisinde sonlanacak. Artık saatler 1 saat geri alınacak.

Yaz saati uygulaması ilkbaharın gelmesiyle başlayıp sonbaharın ortasında biter. Yaklaşık olarak yedi ay boyunca yaz saati uygulaması devrede kalır. Yaz saati uygulaması neden bütün yıl uygulanmıyor tartışması her yıl yasansa da bu yıl da yaz saati uygulaması bitecek ve tarihler 26 Ekimi gösterdiğinde saat 04:00’da saatler 1 saat geri alınacak.

Yaz saati uygulaması ilk kez 1925’te uygulanmaya başlanmıştır. Günün yirmi dört saate taksimi isimli kanunla ülkelerce uygulanmaktadır. Yaz saati uygulamasının amacı gün ışığından daha fazla yararlanmak içindir.

Saatler ne zaman geri alinacakYaz saati uygulamasının fikir sahibi Amerikan politikacı ama esasında fizikçi olan Benjamin Franklin’dir. Bu uygulamasıyla yazın saatleri bir saat ileri kişin da bir saat geri alarak elektrik tasarrufu yapılmasını sağlamıştır. Benjamin Franklin bu uygulamayı hayata geçirdiğinde saatler 20 dakika ileri ya da geri alınıyormuş fakat daha sonraki yıllarda 60 dakikaya çıkartılmıştır.

Bu sene 31 mart pazartesi günü saat 03.00’te saatlerimizi ileri almıştık, simdiyse 26 ekim sabahı geri alacağız. Bu da saat 5 6 gibi hava kararacak demek.

Yaz saati uygulaması ile 1 milyar kilovat elektrik tasarrufu yapıldığı belirtilmekte.

4 thoughts on “Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?”
  1. Hiç sevmiyorum saatlerin ileri ve geri alınmasını.
    Uzun süre alışamıyorum, bünyem şaşırıyor resmen.

  2. Demek oluyor ki artık havalar daha erken kararacak. Küçükken merak ederdik bu saatlarin ileri veya geri alınması neden diye. Yavaş yavaş anlamaya başlıyoruz.

  3. desenize bu ptesi bi hafta daha fazla zamanımız olucak iyi değerlendirmek lazım . Bir yandan kotu olucak cuma saatleri değişebilir simdi iyiydi öğlen arasına geliyordu

  4. güzel hatırlatmanız için teşekkürler. benim gibi unutanlar da olabilir.

Sizin Yorumunuz