Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Çocuk sahibi olmayı düşünenlerin ya da yakın zamanda çocuk sahibi olacak kişilerin merakla beklediği çocuk yardımı artık resmileşti. Biz de bu yazımızda doğum yardımı hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

15 Mayıs 2015 tarihinden beri çocuk sahibi olan kişiler çocukları için devletten maddi yardım alabiliyorlar. Bu bahsetmiş olduğumuz doğum yardımından faydalanabilmek için, Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurtdışındaki bulunmuş olduğunuz ülkenin konsolosluklarına başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Doğum yardımı, Torba Yasa olarak bilinen kanunların kabul edilmesiyle devreye girmiştir. Bu kanun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın teşkilat ve görevleri hakkındaki 633 sayılı kanun hükmünde kararname içinde yer almaktadır ve buna göre doğum yardımı resmen yürürlüğe girmiştir.

Doğum yardımı nasıl alınır?

Eğer bir Türk vatandaşı iseniz ilk çocuğunuz için 300 TL, ikinci çocuğunuz için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklarınız için de 600 TL yardım alabilirsiniz. Yardım almak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır.

Doğum yardımı başvurusunu devlet dairelerinden yapabileceğiniz gibi e-devlet sistemi aracılığı ile de yapabilirsiniz. Doğum yardımı başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubelerinden alabiliyorsunuz.  Doğum yardımı parasını almak için gerekli olan belge T.C kimlik numaralarıdır.

Doğum yardımı kime ödenir?

Doğum yardımı öncelikle anneye verilir. Annenin özellikle TC vatandaşı olması şarttır. Bu durumlar sağlanmıyorsa doğum ödemesi babaya yapılır. Doğum yardımı parası ödenirken kimlik paylaşım sistemindeki bilgiler dikkate alınır. Doğum yardımı paraları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu iş için ayrılmış bütçesinden ödenmektedir.

Doğum yardımı yürürlüğe girdiğinden bugüne doğan çocuklar için ödenmektedir. Ailelere yapılan bu maddi yardım için herhangi bir vergi veya kesinti söz konusu değildir. Aileler yardımı geriye ödemeyeceklerdir.

Haksız yere doğum yardımı alan kişilere ceza uygulanmaktadır. Eğer ki bir kişi hak etmediği halde doğum yardımı alırsa, aldığı günden itibaren geri ödeyeceği paraya gecikme zammı hesaplanarak işlem yapılır. Bu yüzden faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız.

Sizin Yorumunuz