Bebek Doğduğunda Para Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Analık parası olarak da bilinen bebek parası doğum yapan kadınlara, yaptıkları izin zamanı boyunca maaşlarına göre hesaplanarak verilen bir destek yardımıdır. Bu yazımızda, ihtiyacı olanlar için bebek parası alabilmek için gerekli olan evraklar nelerdir yazmak istiyorum.

40 haftalık bir süreyi kapsayan doğum sürecinde, doğum yaklaştıkça kadınların da çalışma kapasiteleri azalır ve iş yerinden izine çıkmaları gerekmektedir. Doğum yaptıktan sonra, bebeği ile İlgilenmek isteyen annelerin, hamileliğin otuz yedinci haftasına kadar çalışarak, doğum izinlerinin büyük kısmını, doğumdan sonra kullanmak isteyebilirler. Doğumdan önce kullanılan 3 haftalık izinden sonra, geriye kalan 13 haftalık izin süreci bebek doğduktan sonra kullanılabilir.

Bebek Parası Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar

Yavrunuz dünyaya geldikten sonra, bebek parası alabilmek için gerekli olan evrakların başında, doğum sonrasındaki kağıdın hastaneye verilmesi ile elde edilen, doğum raporunun aslı gelir. Bununla birlikte doğum raporu, iş göremezlik raporu olarak da anılmaktadır. Doğum raporu elde edildikten sonra bebek parası alabilmek için gereken diğer evrak doğum belgesidir. Doğum belgesi, doğum yapılan hastaneden alınmalıdır. Bu iki belge alındıktan sonra, bebeğe çıkartılan T.C kimlik kartı ve annenin T.C kimlik kartı gerekir. Bebe parası için bu saydığımız evrakları almanız yeterlidir. Bu belgeleri temin ettikten sonra bebek parası alabilirsiniz.

Bebek Parası Yardımı Ne Kadar?

Bebek parası 16 hafta olarak süren, yani 4 ay olan izin süresi için hesaplanır. Doğum yapmadan önce annenin aldığı maaşın 2 bölü 3’lük kısmı, izin süresi 4 ile çarpılır. Bebek parası PTT üzerinden gönderilir. Bölgenizdeki PTT şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz