Canon SLR Fotoğraf Makinası ile Bilgisayar Üzerinden Nasıl Video Kaydedilir?

Herkese merhabalar, gün geçmiyor ki yeni bir bilgiye ihtiyacımız olmasın ve bu edindiğimiz bilgiyi de sizlerle paylaşmayalım. Bugün de ihtiyacımız olan bilgi SLR fotoğraf makinası ile bilgisayar üzerinden nasıl video kaydedilir. Bizim elimizdeki makina Canon 60d. Bu sebepten bu makine üzerinden anlatımı gerçekleştireceğiz.

Dijital fotoğraf makineleri ile akıllı telefonların kamerası ile masaüstü bilgisayarın webcami ya da laptop dahili webcami ile video çekebilirsiniz. Fakat hepsini deneyince, en iyi görüntü kalitesini slr fotoğraf makinası ile aldığımızın neticesine vardık. Bu noktada da şöyle bir durumla karşılaştık; insan kendisinin video kaydını çekerken, kendisini görürse daha rahat oluyor. Hem bu sebepten hem de bilgisayar üzerinden kayıt almanın daha rahat oluşundan dolayı slr fotoğraf makinasını bilgisayara bağlayıp video kayıt etmek, bizim için daha işlevsel oldu.

Fotoğraf makinanızı bilgisayara kablo ile bağladığınızda bilgisayarım klasöründen, makinanın içerisine girebiliyorsunuz fakat bu şekilde, başka bir işlem gerçekleşmiyor sadece içindeki dosyaları alıp masaüstüne atabilirsiniz.

Fotoğraf makinanızı aldığınızda yanında bir adet software CD’si veriliyor. Bu cd’nin içindeki programları bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmekte.  Eğer ki bu cd’ye sahip değilsiniz; öncelikle bu linke tıklayarak Canon sitesine girip cd içeriğini bilgisayarınıza download edebilirsiniz. Recommended for you kısmındaki download butonuna bastığınızda sizi ürün seri numarası yazacağınız sayfaya yönlendiriyor.

1

Makinenin altındaki seri numarasını buraya girip, submit butonuna bastığınızda, indirme işlemi başlıyor. İndikten sonra klasik olarak programı yükleme kısmına geçeceksiniz. İsterseniz Canon fotoğraf makinası ile ilgili tüm programları yükleyebilirsiniz ya da sadece EOS utility software isimli programı yüklemeniz video kaydetmek için yeterli.

Yükleme işlemi bittiğinde, masaüstünüzdeki EOS utility software kısa yoluna çift tıklayarak, uygulamayı çalıştırın.

2

Pencere açıldığında, makinanızın deklanşör tuşuna bastığınızda masaüstünün sağ kısmında uygulama açılacak. Bu uygulama üzerinden deklanşör tuşuna basarak fotoğraf çekebilir ya da video kaydı yapabilirsiniz.

3

 

2 thoughts on “Canon SLR Fotoğraf Makinası ile Bilgisayar Üzerinden Nasıl Video Kaydedilir?”
  1. Bu makine gerçekten harika. Fotoğraf makinesi almak isteyip de kararsız kalanlara şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar.

Sizin Yorumunuz