Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Peki ya Gerisine?

Şiddetin her türlüsüne elbette ki karşıyız. Bunlara sağlık çalışanları da dahil ancak şiddeti gruplara ayırarak karşı çıkmaktansa, şiddetin her türlüsüne, her kesimine, her mesleğine karşı olmak daha hoş olmaz mı? Neden sağlık çalışanlarına şiddete karşıyız sadece? Neden yedek parçacılara şiddete karşı değiliz? Neden sokaktaki serbest meslek erbaplarına şiddete karşı değiliz? Demek istediğim, neden sadece sağlık sektörüne olan şiddetten bahsediyor bu haberler? Tabi ki onlar da insan, tabi ki olmasın ama benim demek istediğim bu değil. Buradan sonra yazacaklarım, pelikan dosyası kadar etkili olmayacak ancak yanlış da anlaşılmasını istemem.

Hastanelere gidiyoruz biz de herkes gibi. Bakıyorum herkes laylaylom ama hangisine gidersen git. Bu iş hassas işlerden bir tanesidir. Yapamayacaklar ise doktorların, hemşirelerin bırakıp gitmeleri lazım. Ne olursa olsun bu cümlenin arkasına saklanmak yerine, insanlara insan gibi muamele etmeleri lazım. Tamam, belki nasıl bir bankacının akşama kadar para sayması onun için olağan ise bir doktorun veya hemşirenin hastasıyla ilgilenmesi de o kadar doğaldır. Yani şunu demek istiyorum; senin baban kalp krizi geçirmiş, sen telaştasın ama doktor, hemşire veya bilumum sağlık çalışanları için (artık senle kim ilgilenecekse) onlardan bahsediyorum. Hastaneye gittiğinde, onlar için olay çok normal ve olağan. Bunu da anlayışla karşılıyorum bunda da problem yok. Nasıl ki terzi akşama kadar etek dikiyor ise bu iş de böyle onlara göre.

Bizi biz kadar anlamalarını beklemek haksızlık olur. Zaten öyle olsa ateş düştüğü yeri yakar denmezdi. Ancak bu kadar da rahat olmayın be kardeşim. En azından yardırıyormuş gibi yap. Yapmayacaksan bu işi yapma, git yapabileceğin bir işi yap, hakkını vererek yap. Hastaları biraz anlayın. Sen akşama kadar ateş ölçüyor olabilirsin, ama o adamın veya ananın çocuğunun ateşi ona özeldir. Sanki o gün ilk defa ateş ölçüyormuş gibi yapmasan bile insanlara hayvan gibi davranmayın be kardeşim. Bundan mütevellit, adamın canı burnunda adama hayvan gibi davran, ondan sonra doktora şiddete karşıyız!

Sağlık çalışanları acaba o anda babası, anası, eşi gelse veya kendi için daha önemli biri gelse veyahut da bölge bilmem neyinin bilmem neyi gelse veya Sağlık Bakanlığı’ndan falanca kişi orada olsa böyle mi bakıyorsunuz o zaman? Yapmayın lütfen,  elinizi sadece vicdanınıza değil her yerinize koyun. Bu iş özel ve çok kutsal bir iştir.

Allah onları başımızdan eksik etmesin, canı gönülden diliyorum; çalışanlara Yüce Mevlam kolaylıklar versin. Hepsinin başımın üstünde yeri var. Yaptıkları işin ne kadar özel olduğunun da farkındayım. Tabi ki her şeyde olduğu gibi bu konuda da genelleme yapmak haksızlık olur. Ama nasıl ki taksisine, turist bindi mi affetmeyen taksiciler gibi, bu mesleğin de kanayan yaraları var.

Lütfen sağlık çalışanları, şiddete karşı derken, aynaya da bakalım biraz. Sizin şiddetiniz, yumrukla, tekmeyle, aduketle olmuyor hiç kuşkusuz. İlgisizliğiniz, insanlara animal gibi davranmanız, haksızlık yapmanız, aradan barkod vermeniz, kiminin yüzüne gülüp, kiminin yüzüne bakmamanız… Bir imkân varken birini yararlandırıp da diğerini ayıran sadece sağlık çalışanlarımız değil, tüm işçilerimiz ve konusunda uzman olan insanlarımız var.

Ben sütten çıkmış ak kaşığım demiyorum ama en azından aynaya bakıyorum ve hakkımı arıyorum. Sonuna kadar da bir haksızlığı fark ettiğimde gidiyorum, engellemeye çalışıyorum. Kendi işlerimde de haksızlığa engel oluyorum. Empati yaparak kendime çeki düzen vermeye çalışıyorum. Lütfen biz ne hale geldik bir bakalım. Lütfen sevmiyorsak, sevdiğimiz işleri yapalım. Lütfen (sağlık çalışanlarının bir kısmından bahsediyorum) bıçak parası aldıklarımıza değil, özel muayenede muayene ettiklerimize değil, cebimize üç beş kuruş sıkıştıranlarımıza değil, olan olmayan herkesin hizmetini adaletli bir şekilde görelim. Para mı alıyorsun al kardeşim, haramdır helaldir onu araştır o ayrı bir konu ama almadığına da aldığın gibi davran.

Acil doktora gidiyorsun; özel hastanede bir dünya sıra var, hastalar bir dünya para bayılmış sıra bekliyor. Hanımefendi nerede? Ameliyatta. Bir bakıyorsun doktor sigara içiyor 15-20 dakika. Tabi ki içebilir, ama bunun bir saati vardır veya hastaları azaltırsın, iki dakika içer gelirsin.

Tabi ki sen de insansın; hayatın var, ihtiyaçların var ama işine de saygı göstermelisin. Ben bankacıydım mesela, müşteri varken sigaraya da gitmezdim, tuvaletimi de sonuna kadar tutardım. Hatta ve hatta çay bile içmezdim ki aman bir insan daha beklemesin diye.

Yani güzel kardeşlerim uzun lafın kısası, iş sadece doktora, sağlık çalışanlarına şiddete hayır yazan dövizleri taşımak ile bitmiyor. Aynaya bakmaları da gerekiyor. Her şiddet olayında da önce olaya bakıp daha sonra yargılamak gerekiyor. Şiddete karşıyım, vuralım kıralım demiyorum. Ama işin sadece vuran tarafın vurması ile alakalı olmadığını söylemek istiyorum.

One thought on “Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Peki ya Gerisine?”
Sizin Yorumunuz