Banka İşlemlerinde Virman Nedir ?

Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba. İşlerimin yoğunluğundan dolayı yeni projeme başlayamadım bir türlü. Kısmet bugüne artık başladım. Bankalarla ilgili olan sorularınıza yeni web sitem aracılığıyla cevap olmaya çalışacağım. Başlar da basit konulardan yazmaya başlayarak gittikçe daha derinlere ineceğimizi belirtmek isterim. Virman nedir ? sorusunun cevabı ile başlayalım.

Virman fransızca bir kelime olup, banka hesaplarınız arasındaki transferin adı olarak geçer. Banka hesaplarınızın arasındaki transfer derken, eğer bir banka da birden fazla vadesiz hesabınız var ise ve siz de bir vadesiz hesabınızdan diğer vadesiz hesabınıza, paranızı taşımak istiyorsanız, yapılan işlemin adı virmandır. Bir işlemin virman sayılabilmesi için, yapılan transfer işleminin aynı banka içerisinde olması gerekmektedir. Diğer transfer işlemleri de var elbette ama onlar farklı isimler de adlandırılmakta. Örneğin; havale veya eft olarak geçen diğer transfer çeşitleri de var. Onları da daha sonra açıklayacağım. İlk önce en basitinden başlamak istedim.

Virman, işlemini bilmeyenler için, basit bir örnekle anlatalım. A bankasında hesaplarınız var. A bankasındaki bir hesabınız da 1000 lira olsun. A bankasındaki diğer hesabınız da ise, 200 lira olsun. Siz eğer 1000 liranızı, 200 lira ile birleştirmek veya ayrı ayrı duran paranızı bir yer de bir hesap da toplamak isterseniz, 1000 lira olan hesabınızdan, 200 lira olan hesabınıza transfer yapmanız gerekmekte. Tam tersi 200 liranızı da 1000 liraya transfer edebilirsiniz tercih size kalmış. İster 1000 lirayı 200 liralık hesabınıza virman yapın. İsterseniz de 200 liranızı 1000 lira olan hesaba virman yapın tercih tamamen size kalmış. Bu iki işlem arasında bir fark yoktur. O hesap da değil de öbür hesap da toplamış olursunuz tek fark bu. İşte aynı banka içerisinde, iki ayrı hesabınız arasında yapılan transfer işlemine virman adı verilmekte.

Burada önemli olan husus, iki hesabında vadesiz hesap olması ve iki hesabında aynı bankada olması gerektiğidir. Vadeli hesaplar arasında virman işlemi yapılamamaktadır. Böyle bir durumda öncelikle vadeli hesabınızı, vadesiz hesaba geçmeniz ve ondan sonra transfer etmeniz gerekmektedir.

Virman işlemini nasıl yapabileceğinizi diğer makalem de ele aldım. Virman nasıl yapılır, hangi yollarla yapılır, öğrenmek için lütfen tıklayın.

2 thoughts on “Banka İşlemlerinde Virman Nedir ?”
  1. Slm ben bir yildir yurdışindYım benim virman haklimda her han gibir bil yok benim hesabimdan her ay para kesili yor nedir bun larin geri iyadsini istiyorum geldigim de gerken yer lere baş vuracam

Sizin Yorumunuz