Ters Dubleks Ev Almak Mantıklı Mı ?

Emlak recepozan

Yeni yeni aşina olduğumuz ters dublex evler, mantık olarak normal, bildiğimiz dubleks daireler gibidir ancak yukarıya doğru değil de aşağıya doğrudur. Yani beşinci katta yer almazlar. Adından da anlaşıldığı üzere normal dublekslerin tersi olduğuna göre giriş katta yer alıyorlar.

Yeni yeni aşina oluyoruz derken, yani 5-7 sene öncesine kadar çok da fazla duyulmazdı bu daire tipleri. Çoğunluk olarak bahsediyorum. Ev bakma, araştırma sürecinde uzun uzun geçen araştırmalar sonucu, bu daire tiplerine de bakma fırsatım oldu. Genellikle uygundur. Bunun sebebi de insanların haklı olarak bu daire tiplerine sıcak bakmamaları. İki artı bir ters dubleks derler, üst kat bir artı birdir. Alt katta da bir oda vardır, merdivenle inilir. Yine genellikle bu odalar karanlığa yakın bir ışık hüzmesine sahiptirler. Yani ışık almazlar. Çoğu zaman karanlık olur. Özellikle alt odada rutubet sorununun yanı sıra, su basma problemleri de sık sık yaşanabilmektedir. Bununla beraber gelen, kokularda canınızı sıkabilir.

Normalde oralarda evler iki yüz bin lira iken örnek vermek gerekirse, bu daireler satılsın diye yüz elli bin liraya verilir. İlk defa ev alanlar, bütçesi de çok fazla olmayanlar, bu evleri alır ve iki sene içinde pişman olur ve satmaya çalışırlar. Ama artık daire sıfır durumda olduğu kadar kolay satılamayacaktır, çünkü bazı durumlar gün ışığına çıkmıştır artık. Bunları kapatmak için de bazı masraflar yapılarak, bazı sorunlar giderilerek ancak satılabilmektedir veya daha uygun fiyatlara verilmek suretiyle, yeter ki kurtulalım mantığı ile ucuza gitmektedir.

Sokakta kalmaktan iyi midir, iyidir ancak bu tip durumların ters dubleks dairelerde sıkça yaşanabiliyor olduğunu, aklınızdan çıkarmayın. Diyelim ki aldınız; evdeki kişi sayısı yeterli ise alt kat odayı playstation odası yapmanızı tavsiye ederim   Aynı şekilde yaşayanlar, bizim fark etmediğimiz daha farklı durumlarla karşı karşıya kaldılar ise bizlere yorum olarak yazabilirler ve insanları ters dublekste yaşanabilecek olumsuz durumlar karşısında bilgi sahibi yapabilirler.

“Ters Dubleks Ev Almak Mantıklı Mı ?” üzerine 8 yorum

 1. muzaffer dedi ki:

  hayalimdir dublex ev almak inşallah bizede nasip olur.

 2. Muhsin dedi ki:

  Müstakil ev candır. Dubex falan hikaye apartman yaşantısından bıktık.

 3. Aslan dedi ki:

  bende severim ancak kullanım açısından sıkıntılı diyorlar Ters Dublex için

 4. seda dedi ki:

  Bence ters dubleks almayın.Bir ev gördüm üst kattan giriliyor.Salon ve mutfak altta üç oda.Kuyu gibi.

 5. Papatya dedi ki:

  Yani bana göre tam bir zevk meselesi bu. Beğeniyorsam ve istiyorsam kimsenin düşüncesine ya da doğruluğuna bakmadan alırım.

 6. Saliha sunbul dedi ki:

  Merhabalr2 bende ters dublex ev almaya karar verdim giris katta mutfak bonyo ve salon var asigi katta yatak odasi ve coxuk idasi var 1. Sinif malzeme kullanılmış ev sıfır izalosyonu yapikmis benim De korkum rutubet olmasi ne yapacam bilmiyorum ters dublex kullananlar varmi varsa yorumlarini atabilirler mi

  1. Ceyda Civelek dedi ki:

   Merhaba saliha hanim. Biz de maddiyattan ötürü en uygun ters dublex bulduk cazip geldi aldik. Giris katta banyo mutfak salon var. Altta yatak ve cocuk odasi. Su basma durumu yok o yuzden. Normal bildiginiz giris kat nasil oluyosa o sekilde üst kati. 1. Kat gibi yani. Ha sikayetci miyim su yònden sikayetim var sürekli in cık in cık olayi oluyo. Bi igne alacaksin odadan asagi in al yukari cik sonra tekrar koymak icin asagi in falan filan bide cam acmak sıkintılı iceri hersey girebilir yani sineklik şart. Bide ters dublex alirken alt odalarin camlarinin normal seviyede olmasina dikkat edin. Kutu gibi tepeye cam yapiyolar onada pencere diyolar. O sekilde cok rutubet olur. He bide iyi tarafi var. Alt katin daginik olsa bile kimse gormüyo telaşen de olmuyo boylelikle. Ilk kez gelen olursa gornek icin asagiya iniyo o kadar.

 7. Yağmur dedi ki:

  Merhabalar 🙂 Bende Ters düblex aldım 3+1 120m² fiyat açısından da uygun geldi ve 155.000tl aldik elhamdulillah..
  Giriş katta; Salon Mutfak Banyo.
  Aşağı Katta; Salon ve 3 Oda var. Çok geniş ve kullanişli rütübetle alakalı bi skıntım olmadi cünkü tanidik mutayitden almisdik izalasyon felan sağlam yapilmişdi. Aşağı katın camlari buyuk ve hep guneş aliyor. Odalarimda geniş olduğu icin evim ferah duruyor. Tesr düblex kulanan biri olarak alacak olanlara tavsiyem: ” ters düblex alirken kesinlikle aşağı katta yani bodrum katta banyo olmasin mahallede rogarlar tasinca bodrum katinizda wc taşma riski olabilir. Aşağı katin camlari olabildiğince buyuk olsun cevre olarak sıkış sıkış olmasin hava alsin. izolasyon ve yalitım şart. Kullanişli olmasida cok onemli..:) şimdiden Allah yar ve yardiciniz olsun ev almak zor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir