Emlakçıların Yeni Oyunları

Açlık oyunları demiyorum ha emlakçıların oyunları 🙂

Serisi var biliyorsunuz, güzel filmdir Açlık Oyunları ama bu o değil. Bu oyunlar da konulu merak etmeyin. Özellikle internet ortamında akıl almaz bir emlak pazarı mevcut. Haliyle bu işe gönül koyanların sayısı da hiç de azımsanacak kadar az değil. ALLAH helalinden çalışıp, kazanan herkesin parasına bereket versin; burada sıkıntı yok. Ancak iş aldatmaya gelince, başrollerde çoğu zaman nefislerimiz oynuyor. Pazarın bu kadar büyük olması, orta ve küçük ölçekli bazı girişimcilerimizi farklı yollara itmekte. Belki de çok daha fazlasını kazanma hırsı sayesinde bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey çoğu emlak sitesinde, şerefsizlik her zaman ilk on birde sahaya çıkıyor. Bırakın yirmi beş kişilik kadroyu, ilk on sekizi, her maç direkt olarak ilk on birde sahaya çıkıyor. Hatta ve hatta biraz daha abartayım, tribünlere giderek, üçlü, beşli veya adı her neyse onlardan çektiriyor, şiiiiiii bir iki üç diyor.

Emlakçıların sitelerde uyguladığı son dalavereler; daire resimlerini olduğundan çok daha fazla büyük gösterecek şekilde, internet ortamına aktarmalarıdır. Bunun akabinde insanlara boşa zaman kaybettirmeleridir. Fotoğraflar normalde olduğundan o kadar daha farklı koyuluyor ki anlatamam. Sanırsınız ev iki yüz metrekare. Bunu hala algılayamamış, bir çok insan maalesef boşa zaman kaybetmekde. Bu da bana göre büyük bir şeref noksanlığıdır. Ben bu zihniyetteki emlakçının kapısından girmiyor, söylediklerini dinlermiş gibi yapıp, başka şeyler düşünüyorum. Cebimde nakit iki yüz bin varmış gibi davranıp, yol veriyorum. Başka çaren yok çünkü sülük gibi yapışıyorlar insana. Romatizman var ise al yapıştır bacağına geçsin o derece.

Dairelerinin büyük kusurlarının saklanması ve en ama en önemlilerinden biri ise bana göre, her hafta üst sıra reklamı alarak, bu haftanın dairesi, bu haftanın kelepiri, bu haftanın fırsatı başlıklarında olmayacak rakamlara daire yayınlamaları. Evet fotoğrafları yanıltıcı olarak yayınlamak da büyük bir şahsiyetsizlik ancak bu konu da gözardı edilecek kadar masum değildir. Haftanın kelepiri olarak, bir insan o numarayı büyük hayallerini de yanına alarak arar ancak ne hikmetse az önce yayına giren veya 8-10 saat olan yayınlama süresi içerisinde daire hemencecik satılmıştır. Hemen kendisine başka bir daire önerilmek üzere ofise davet edilir. Aslında öyle bir daire yoktur veya vardır ancak kim ararsa arasın satılmıştır, yayından kaldırmaya fırsatları olmamıştır. Bu vesile ile müşteri kucağa alındıktan sonra bir güzel diğer daire örnekleri peşi sıra gelir 🙂 Eğer gözünüzde o ışık yok ise sizinle ilgilenilmez. Umarım o ışık olmaz bu tip durumlarda. Işık var ise bir güzel gezdirilir. Size bu daireleri gezdirmenin akabinde pazarlama taktiği bir şekilde işler. Bir şekilde kumpasa gelirsin; yani sıkıntı yok, sen dert etme onları, onlar onların işi. Sonra size bir sözleşme imzalatılır ve artık o evi almak zorunda olursunuz. Almama durumunuzda ise emlak işi ile uğraşan şirkete, size İstanbul turu attırdığı için, daireyi almamış veya alamıyor olmanıza rağmen bir güzel daire bedeli üzerinden yüzde altı oranında komisyon bedeli ittirilir. Ödememe durumunda mahkemeye verileceğiniz itina ile defalarca gözünüze sokulur.

Tabi ki iş buralara kadar gelmese keşke ama geldi ise parayı vermeyin; bırakın mahkemeye gitsin, alsın. Faiz verecek olsanız bile öyle olsun; en azından kazanamama durumu, ihtimali bu durumda muhakkak düşünülsün.

Şu ana kadar bize bir şey gelmedi, belli olmaz belki yarın gelir bilemeyiz ancak bu konuda lütfen çok dikkatli olun. Bize derken; yakınımda olan bir arkadaşım, eşimin dostumun başına gelmedi. Yoksa başta da dediğim gibi dikkatli olmaya çalışıyorum.Özellikle yeni gelişmekte olan bölgelerde bu tip olaylara daha sık rastlanılmaktadır. Çok büyük siteler de bu tip dolandırıcılara maalesef yardım etmektedir, yıllık bir – iki bin lira için. Ben o büyük şirketlerin yerinde olsam, bir şekilde bunları denetler ve diskalifiye ederdim. Bir daha oyuna girmemelerini muhakkak sağlardım, en azından kendi sitemde bunu başaramazdı. Daha kaliteli bir kitle oluşturmayı amaç edinirdim kendime. Böylelikle internet sitem bir süre sonra çöplüğe dönmezdi.

6 thoughts on “Emlakçıların Yeni Oyunları”
  1. Yani ülkemizde artık her türlü şeyde üşkaat çıkıyor. Günden güne ülkemiz kötüye gidiyor. Söz verildiği gibi bir ülke göremiyoruz.

  2. Emlakçılık malesef çok bozuldu.Bir emlakçıya güvenerek ev almak veya kiralamak tam bir kabus.Ben artık emlakçılardan uzak duruyorum.

  3. Emlakçılara güvenmek gerçekten zor. Ev alırken bir iç mimarlar ile birlikte daireye gitmekte yarar var.

  4. Gerçekten çok güzel yazı. Emlakçılar ve oto galericiler benim için her zaman tehlikeli kişilerdir.

Sizin Yorumunuz